друкувати


Лікарі застерігають: спека загрожує здоров’ю

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-07-21 08:36:05

Спекотні дні, яких літньої пори чимало, можуть загрожувати здоров’ю людини. Виявляється, в холодну пору року з нашого організму випаровується до 2,5 літрів води на добу. А у спеку та при фізичних навантаженнях більше 4-ох.

При втраті одного літра води в організмі, людина починає відчувати спрагу, при втраті 2-х літрів в неї погіршується розумова діяльність, знижується працездатність. А вже при втраті 3-х літрів рідини трапляються порушення свідомості, існує ризик розвитку гострої серцевої недостатності. У людей, схильних до серцево-судинних захворювань, розвивається аритмія, екстрасистолія. Адже разом із втратою рідини втрачаються мікроелементи, поживні речовини, підвищується артеріальний тиск, розвивається інсульт.

У спекотну погоду медики радять тамувати спрагу, приймаючи багато рідини. Прийнятна її норма – 5% від маси тіла людини.

"Найкраще тамують спрагу соки, морси і мінеральні води, – розповідає завідувач терапевтичним відділом центральної міської клінічної лікарні Івано-Франківська, міський позаштатний терапевт Зеновія Василівна Зозуляк. – Адже чиста і прохолодна вода одразу всмоктується організмом і сприяє посиленому потовиділенню. А слабогазовані мінеральні води, які містять домішки вуглекислоти та мінеральних речовин затримують вологу в організмі. При спекотній погоді дуже корисно пити зелений чай. Він містить вітаміни групи Р, які укріплюють судинну сітку. Корисно також в чай або воду додавати скибочку лимону та інші кислі фрукти. Дуже важливо в гарячі літні дні пити соки-фреші, які нормалізують кислотно-лужний баланс організму. Особливо корисними є кисло-молочні продукти: питні кефіри та йогурти. Також потрібно пити натуральний квас, який не містить лимонної кислоти".

В період спеки бажано обмежити споживання м’яса, адже на його перетравлення затрачається значна кількість енергії організму. Лікарі радять в літні дні перейти на вегетаріанську їжу, бо саме овочі і фрукти суттєво поповнюють баланс рідини в організмі.

"Ми рекомендуємо не носити синтетичний і тісний одяг, адже в ньому кров перегрівається і в спеку людині загрожує тепловий удар. У піковий час спеки, а саме з 12.00 до 16.00 людям похилого віку та тим, хто страждає на серцево-судинні захворювання варто обмежити перебування на сонці", – каже Зеновія Василівна.

При перших ознаках перегрівання організму – знижується розумова діяльність людини, виникає сильна спрага, загальна слабість в усьому тілі, головні болі та болі в потиличній ділянці, прискорене серцебиття. При таких симптомах потрібно обов’язково звернутися за допомогою до лікаря.