друкувати


В Івано-Франківську обговорюють можливе банкрутство і закриття деяких ВНЗ

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-07-18 10:30:58

З 1 липня стартувала вступна кампанія до вищих навчальних закладів. В той час, як випускники шкіл визначаються, куди піти вчитися, в Івано-Франківську обговорюють можливе банкрутство і закриття деяких вишів. При цьому адміністрація закладів зовсім не квапиться розповідати вступникам про свої клопоти, які, не виключено, можуть стати проблемою і для майбутніх студентів.

Освіта поза банкрутством

Сьогодні виші всіляко заманюють випускників загальноосвітніх шкіл "гнучкими цінами" на навчання та "перспективами" працевлаштування. При цьому деякі з них воліють змовчати, що мають фінансові проблеми, а то й перебувають на межі банкрутства.

Нещодавно в Івано-Франківську поширилася інформація про можливість банкрутства першого приватного вузу в колишньому Радянському Союзі - Західноукраїнського економіко-правничого університету. Звичайно, під час вступної кампанії такі чутки можуть поширювати і "доброзичливі" конкуренти. Втім, перевірити інформацію неважко на інтернет-сайті Єдиного державного реєстру судових рішень України.

На запит «Західноукраїнський економіко-правничий університет» реєстр видає декілька ухвал Господарського суду Івано-Франківської області. Остання - від 7 червня 2011 року. В ухвалі вказано, що за заявою ТзОВ «Станіславська будівельна компанія», якій університет заборгував 390 тис., справді відкрите провадження у справі про банкрутство вишу. Як вказано в документі, наступне судове засідання, на якому слухатиметься справа про розгляд та затвердження реєстру вимог кредиторів, відбудеться 8 вересня 2011 року.

Насторожує й те, що протягом року з університету звільнилося декілька викладачів. Одні пішли з університету через затримку заробітної плати, інші пояснили своє звільнення нездоровою атмосферою в колективі. Відтак виникають зрозумілі питання: що буде з студентами університету, якщо він збанкрутує? Як проводиться цього року набір абітурієнтів? Офіційний інтернет-сайт університету чомусь не відкривається, тому телефонуємо у приймальню з надією щось з'ясувати у ректораті. Секретарка спершу розпитує, навіщо нам керівництво університету, після чого обіцяє подивитися, чи ректор вишу Ганна Бондарчук-Грита на місці. Чуємо, як голос у слухавці комусь переказує: «Хочуть взяти коментар...». Після цього вже у слухавку голос повідомляє, що наразі ректора університету немає. На запитання, коли вона буде, відповідає: «Не знаю. Вона у нас з'являється рідко».

Після безуспішних спроб поспілкуватися з керівництвом університету вирушаємо туди під виглядом абітурієнтів. В університеті не людно. Охоронець на вході люб'язно показує, де приймальна комісія. Крім журналіста "ГК", охочих подати документи у приймальній комісії не виявилося. Однак на столах лежать копії документів абітурієнтів. Отож, набір студентів таки проводиться.

«Скільки коштує навчання на юридичному факультеті?» - цікавимося. «Вам на стаціонар чи заочне навчання?» - уточнює дівчина за столом. - 7800 гривень заочне і 9900 гривень стаціонар».

Зачекаємо прем'єра з відпустки

Іншим навчальним закладом, який сьогодні набирає студентів і при цьому перебуває під загрозою ліквідації, виявився Прикарпатський юридичний інститут Львівського державного університету внутрішніх справ.

«Чутки про закриття інституту поширюються вже протягом півроку. Проте офіційних документів поки що немає. Все має вирішитися до кінця тижня», - пояснює джерело «ГК» в інституті. За його словами, керівництво чекає вказівки Міністерства освіти України - все нібито має вирішитися на колегії Міносвіти 15 липня. Проте Юридичний інститут активно проводить набір студентів. На офіційному інтернет-сайті інституту детально розписані правила прийому для абітурієнтів та вказана вартість навчання на 2011-2012 рік.

На запитання, що буде зі студентами університету, джерело "ГК" припускає, що курсантів переведуть у Львів, а "цивільних" прийме Івано-Франківський факультет національного університету "Одеська юридична академія". До слова, серед версій щодо можливого влаштування студентів Західноукраїнського економіко-правничого університету у разі його банкрутства теж називали філію Одеської юридичної академії в Івано-Франківську.

Декан Івано-Франківської філії НУ "Одеська академія" Віктор Басай запевняє, що ні на що не претендує. Втім, пояснює він, Прикарпатський інститут ЛДУВС сам порушив питання про об'єднання з філією "Одеської юридичної академії", яку він очолює. Віктор Басай не виключає, що такий варіант можливий. «Якщо буде прийнято постанову Кабінету міністрів і в ній буде зазначено, що цей інститут ліквідований, а студенти хочуть десь вчитися, працювати...», - каже Басай. Однак, за його словами, доки прем'єр-міністр не повернеться з відпустки, нічого не буде відомо достеменно.

P.S. "Галицький кореспондент" щиро бажає поважним і шанованим на Прикарпатті освітнім закладам успішно подолати проблеми і позбутися непевності у майбутньому. Однак газета переконана, що вступники повинні мати максимально повну інформацію про виш, до якого вступають. Як інакше вони зможуть зробити свідомий і зважений вибір?

Автор: Марія ГАВРИЛЮК
Джерело: Галицький Кореспондент