У Києві відбувся "круглий стіл" на тему "Чи матиме народ право обирати?"
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-07-04 02:15:35
У Києві під головуванням народного депутата, лідера Європейської партії Миколи Катеринчука відбулося засідання "круглого столу" на тему: "Чи матиме народ право обирати?", на якому обговорювали запропонований Мін'юстом законопроект "Про вибори народних депутатів України".
У заході взяли участь народні депутати України, представники більше 40 політичних партій (у тому числі — і парламентських), експерти, представники посольств країн Євросоюзу.
Попередні обговорення законопроекту засвідчили неприйнятність самих принципів, за якими розроблявся зазначений законопроект. Голова Української партії Ігор Насалик, який узяв участь у роботі "круглого столу", запропонував зафіксувати прохідний бар'єр до Верховної Ради України для партій на межі 1% та прибрати норму про самовисунення.
"Парламентські вибори мають на меті не тільки обрання народних депутатів, але і політичне структурування суспільства", — вважає Ігор Насалик.
Лідер Української партії також підкреслив, що "бар'єр вище одного відсотка монополізує законодавчу гілку влади, створює широкі можливості для матеріального впливу на виборця фінансово-промисловими групами і робить непрохідними нові та ідеологічні партії". Учасники "круглого столу" прийняли резолюцію, одна з вимог якої "забезпечити підготовку якісного проекту Закону "Про вибори народних депутатів України", що започаткує проведення виборів на партійній основі за відкритими регіональними списками".
"Збільшення "прохідного бар'єру" до 5% разом із започаткуванням запропонованої змішаної системи насправді означатиме, що ті партії, які здолають бар'єр, у підсумку отримають вдвічі менше депутатських мандатів, аніж за умови навіть діючої пропорційної системи. Таким чином, матимемо спотворення реального волевиявлення громадян. Більш того, попри проголошений владою після останніх президентських виборів курс на масштабну європейську інтеграцію, запропоноване збільшення "прохідного бар'єру" при голосуванні за пропорційною складовою виборчої системи до 5% жодним чином не відповідає сучасним тенденціям і процесам, які нині відбуваються у європейському співтоваристві. Зокрема, в Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи від 18 квітня 2007 року №1547 наголошується на тому, що у державах "… справжньої демократії виборчий бар'єр не повинен бути вищим за 3% для парламентських виборів", — йдеться у резолюції.
Також учасники зібрання висловилися проти відмови від гарантованого законом державного фінансування передвиборної агітації.
"За проектом Закону про вибори реєстрація кандидатів у багатомандатному та в усіх одномандатних виборчих округах вимагатиме від кожної партії обов'язкової сплати грошової застави у розмірі загалом до 28 млн гривень, що унеможливить участь у виборах неолігархічних, демократичних партій, які існують на внески своїх членів", — ідеться у резолюції.
Започаткування новою редакцією Закону України "Про державний реєстр виборців" від 21 вересня 2010 року можливості практично неконтрольованої зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси "тимчасово", до закінчення виборчого процесу, що здійснюється місцевими органами ведення Державного реєстру виборців за заявою виборця, становить загрозу застосування такої форми фальсифікації як масове переміщення виборців з метою забезпечення багатократного голосування, що було "з успіхом" використано під час повторного голосування на президентських виборах 21 листопада 2004 року, — вважають учасники круглого столу "Чи матиме народ право обирати?".
Лідер Української партії Ігор Насалик не поставив підпису під резолюцією. Підпис із зауваженнями (щодо зменшення прохідного бар'єру до 1% та заборони самовисування. — Ред.) поставив перший заступник голови УП Олег Олійник.