Екватор тестування засвідчив, що до нововведень абітурієнтів потрібно готувати
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-06-14 08:33:25
14 червня 2011 року відбулася прес-конференція Громадянської мережі ОПОРА на тему: «Екватор тестування: гарячі точки зовнішнього незалежного оцінювання - 2011».
У заході взяли участь представники ОПОРИ Микола Кузін та Ольга Айвазовська. ОПОРА вже четвертий рік поспіль організовує незалежний моніторинг ЗНО, під час якого громадські спостерігачі слідкують за дотриманням процедур організаторами та учасниками тестування, роботою регламентних та апеляційної комісії, надає безкоштовні юридичні консультації через телефон гарячої лінії (044 225 32 81). У 2011 році ОПОРА зареєструвала 463 спостерігача, які покривають від 25% до 75% пунктів тестування у 12 областях України. Організація працює на пунктах, що визначені методом випадкової вибірки та більш уважно слідкує за наймасовішими предметами.
Моніторинг першої половини тестування засвідчив досить високу якість організації зовнішнього незалежного оцінювання. Втім, ряд системних недоопрацювань все ж зафіксовано спостерігачами організації. Результати проведення ЗНО є не лише статистикою, вони можуть суттєво змінити наслідки вступної кампанії для окремих абітурієнтів. Зауваження стосуються:
-
Відсутності повноцінної інформаційної кампанії з залученням ЗМІ, яка була б спрямована на учасників тестування, щодо нововведень 2011 року. Це стосується переліку документів, які необхідно мати з собою абітурієнтам, зокрема, сертифікату ЗНО, який цього року централізовано розсилаються Укрпоштою. На жаль, не всі абітурієнти знали, що сертифікат є окремим документом, плутали його з запрошенням-перепусткою та в результаті не були допущені до пунктів тестування;
-
Недостатньо добре продумана та ресурсно затратна кампанія розповсюдження сертифікатів серед абітурієнтів через відділення Укрпошти. Частина абітурієнтів (566 за даними УЦОЯО) так і не отримали сертифікати;
-
Непоодинокі факти використання мобільних телефонів в пунктах тестування інструкторами та абітурієнтами, що може призвести до витоку інформації щодо змісту завдань до завершення ЗНО.
Зі свого боку координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА, Микола Кузін, зазначив: «Побоювання щодо потенційного витоку інформації щодо змісту тестових завдань та продаж варіантів відповідей поки не підтвердилися. Принаймні на етапі проведення тестування, не зафіксовано жодного випадку порушення цілісності аудиторного пакета із тестовими зошитами, чи відповідності змісту запропонованих в Інтернеті варіантів відповідей, реальним. Крім того, 9 регламентних комісій почали роботу при регіональних центрах оцінювання якості освіти. Саме вони вирішуватимуть, чи зможе учасник, що не з’явився на тестування, отримати право складати ЗНО під час додаткової сесії. Кожного року, найпоширенішою причиною, що фігурує у заявах учасників з проханням допуску до додаткової сесії, є проблеми зі здоров’ям. Подекуди, ці неприємності виникають виключно під час тестування. ОПОРА рекомендує включити до складу регламентної комісії представника Міністерства охорони здоров"я з тим, аби перевіряти медичні довідки учасників на предмет достовірності.»
Голова Правління Громадянської мережі ОПОРА, Ольга Айвазовська, додала: «Будь-які нововведення вимагають широкої медійної підтримки, метою якої є донесення інформації про зміни до безпосередньої цільової аудиторії – абітурієнтів. Цьогорічні новації призвели до того, що частина учасників ЗНО, які так і не отримали сертифікатів, не розуміли, які це матиме наслідки. На жаль, в найкращому випадку, вони зможуть взяти участь у додатковій сесій, а найгіршому – будуть змушені відкласти свій вступ до наступного року. Також нас турбує те, що Український центр оцінювання якості освіти менш активно дає роз’яснення щодо чуток навколо тестування. Ми розуміємо, що багато чого є надуманим, але ж це призводить до втрати довіри до ЗНО на перспективу. Така ситуація з, начебто, різню складністю тестів з української мови та літератури, які використовувалися 2 та 3 червня.»
Просимо звертатися за додатковою інформацією чи коментарями: 063-617-97-50, 044-286-26-70
Довідково: Спостереження відбувається в рамках національної кампанії моніторингу ЗНО за сприяння Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).