Останніми роками сонце відчутно стає «агресивнішим»
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-06-06 02:30:00
Останніми роками сонце відчутно стає «агресивнішим». Зменшення товщини озонового шару, який стримує ультрафіолетові промені, і навіть відсутність його над окремими територіями є однією з причин зростання частоти раку шкіри та раку грудей. Інтенсивнішим стає фотостаріння шкіри. Восени, коли сезон відпусток та активного засмагання добігає кінця, з'являються черги до онкологів та дерматологів.
Незалежно від того, чи ви відпочиваєте у Туреччині або Єгипті, чи на березі Бистриці в Івано-Франківську, сонце може бути однаково небезпечним. Дітям до трьох років взагалі не варто перебувати на сонці. Сонячні опіки для дітей є особливо небезпечними, адже захворювання шкіри починаються з дитинства. У дітей до трьох років порушена терморегуляція, тому у малюка навіть після короткого перебування сонці може піднятися температура», - пояснює Іванна Цідило, лікар-дерматоневролог-косметолог, доцент кафедри дерматології та венерології ІФДМУ. Для чутливої дитячої шкіри підійдуть спеціальні дитячі антиалергенні креми від засмаги. Щоб захист від шкідливого впливу сонця був абсолютним, дитині на пляжі найкраще перебувати у футболці, панамці та сонячних окулярах.
Лікар переконує: засмагати не корисно. Якщо є бажання мати бронзовий чи шоколадний відтінок шкіри, безпечніше скористатися кремами для автозасмаги. «Природна засмага - це підконтрольна організму система захисту від шкідливих ультрафіолетових променів. Шкіра спрацьовує як захисний бар'єр. Коли сонячні промені потрапляють на шкіру, клітини її верхнього шару - епідермісу починають збільшуватися, епідерміс потовщується і бар'єр проти сонця міцнішає. У нижньому шарі шкіри в цей час клітини меланоцити починають посилено виробляти меланін. Його основна функція - перешкоджати проникненню УФ-променів у шкіру».
Засмагання для шкіри не минає безслідно. Кожен вихід на пляж, окрім красивої засмаги, додає нам трохи віку. Передчасне старіння шкіри великою мірою залежить від інтенсивності ультрафіолетових променів. Надмірне, неконтрольоване перебування під сонцем зумовлює фотостаріння, яке випереджає хронологічне старіння. Під час процесу фотостаріння шкіра стає сухою, втрачає пружність та еластичність, з'являються пігментні плями, малюнок шкіри стає підкреслено різким та грубим. Як наслідок, людина виглядає помітно старшою за свій вік. Наглядним прикладом фотостаріння є мешканці сіл та затяті дачники, які частіше й триваліше за інших перебувають на сонці.
Люди з темною, багатшою на меланін шкірою є більш захищеними від шкідливої дії сонця. Але шоколадна засмага не може забезпечити повноцінного захисту від шкідливих сонячних променів. Засмага не перешкоджає проникненню у шкіру найбільш небезпечних ультрафіолетових променів типу А та В. Саме вони є причиною розвитку ракових захворювань шкіри. Відтак найбільш шкідливе сонце для людей зі світлою шкірою та світлим волоссям, які, як правило, не засмагають, а обгоряють. Ці люди належать до І та ІІ фототипів і входять до групи ризику виникнення злоякісних пухлин шкіри. Їм необхідно користуватися сонцезахисними засобами з найвищими ступенями захисту 40-50. Смаглявим від природи, темноволосим (ІV-VI фототипи) дерматологи рекомендують засоби зі ступенем захисту 20.
Іванна Цідило радить купувати сонцезахисні засоби в аптеці і брати їх з собою у подорож. Дешеві засоби, які продають на пляжах, також мають фотозахист, але через неякісні складники такий крем буде гірше засвоюватись шкірою і гірше виконувати свої захисні функції. До того ж, креми, які продають у спеку під палючим сонцем, дуже швидко втрачають термін придатності. Як наслідок, після користування такими засобами виникають алергії та фотодерматози.
Особливо обережними під час перебування на сонці варто бути людям з родимками, або, як їх ще називають, невусами. Під впливом УФ-променів невуси можуть змінюватися і перетворюватися на злоякісні меланоми. Рак шкіри дуже часто виникає на місці родимок і розвивається неймовірно швидко. Будь-які зміни у формі, кольорі чи розмірі родимки можуть сигналізувати про початок її переродження у пухлину, тому із візитом до лікаря в таких випадках не зволікають. «Якщо на тілі є велика родимка, перед виходом на пляж її необхідно ретельно змастити сонцезахисним кремом із ступенем захисту 50», - наголошує Іванна Цідило.
Лікар радить людям, які входять до групи ризику розвитку злоякісних пухлин шкіри, стати на облік у дермато-венерологічний диспансер і регулярно проходити обстеження родимок на дерматоскопі. Дерматоскоп - це велика лінза, під якою, як під мікроскопом, видно структуру шкіри. За допомогою апарата лікар фотографує стан родимки і, порівнюючи старі та нові фото, стежить за її змінами. У групі ризику - люди зі спадковою схильністю до меланом, які мають велику кількість родимок (понад 20), із родимками, що змінили зовнішній вигляд, із світлою шкірою та світлими очима, які часто засмагають, які отримали сонячні опіки в дитинстві чи підлітковому віці, які вимушені часто перебувати на відкритому повітрі.
Насамкінець, кілька правил захисту від сонця. У перший день засмаги загальний час перебування на сонці повинен становити 15-20 хвилин, при цьому засмагати можна не більше 5 хвилин, а потім на 20-30 хвилин варто сховатися в тінь або у воду. Поступово збільшуйте час перебування на сонці, зберігаючи півгодинну перерву. З сьомого-десятого дня можна проводити на сонці до трьох годин на день. Але довше 20 хвилин поспіль бути під прямими сонячними променями не можна.