Найбільше сторонніх предметів діти пхають у ніс
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-03-26 01:00:47
Ґудзики, мушлі, намистинки, камінці, деталі від комп'ютера та навіть комарі і таргани - чого тільки не пхають діти собі у вуха, горло чи ніс. У кабінеті отоларинголога Василя Мельничука в міській дитячій лікарні можна оглянути унікальну колекцію «скарбів», які лікареві довелося витягати з дитячих вушок та дихальних шляхів, рятуючи життя.
Василь Мельничук працює лором вже 21 рік - стільки ж років його колекції, яка умістилася на стенді під назвою «Сторонні тіла». Вичікуючи у черзі на прийом до лікаря, батьки мають час роздивитися багатющий набір всілякого непотребу, який нерідко потрапляє у дитячий організм саме з їхньої вини. Експонат номер один - пластикові кульки від травматичних пістолетів. Їх у колекції Василя Мельничука, мабуть, найбільше. Витягати кульки з вуха чи носа дуже тяжко, каже лор. Батькам він радить не купувати маленьким дітям забавок з багатьма деталями, як-от конструктори чи вироби, які дитина зможе розібрати. Вищезгадані пістолети Василь Мельничук не радить купувати взагалі, адже кульки йому постійно доводиться витягати не лише у дітей, але й у підлітків.
Про те, що у дитини щось застрягло у верхніх дихальних шляхах, батьки нерідко не здогадуються. Приводять дитину на прийом до лора зі скаргами на аденоїди, неможливість дихати, гайморит чи незрозумілу температуру. «Буває, що дитині місяцями лікують запальні процеси у носі, педіатр виписує нафтизін, а потім, вже коли помічають, що щось не так, приводять дитину до лора», - Василь Мельничук нарікає, що батьки спершу звертаються з такими проблемами до педіатрів, а не до спеціаліста. Звернутися до лора батьків, як правило, змушує поява неприємного запаху та гнійних виділень з носа дитини. Отоларингологу ці симптоми відразу підказують, що у дитини в носі є якесь стороннє тіло.
Найбільше сторонніх предметів діти пхають у ніс. «Дитина робить це механічно, переважно під час гри. Маленькі діти просто не звертають на це уваги, а старші, коли щось запхають собі до носа чи вуха, переважно не зізнаються батькам, щоб не сварили», - пояснює лікар. Батьки, якщо будуть уважними, можуть самі здогадатися, що у дитини щось застрягло. Про сторонній предмет у носі свідчить те, що у дитини не дихає один бік носа. На третій-четвертий день починається соплевиділення і гниття. З'являється неприємний запах з одного боку носа. Якщо предмет застрягає у вусі, дитина скаржиться на погіршення слуху, біль у вусі.
Справжнім терором може стати потрапляння у вухо комахи. В колекції Василя Мельничука немало витягнених тарганів, комарів та молі. Комахи залізають до вуха переважно вночі, коли людина спить. «Коли комаха дряпається по барабанній перетинці, здається, що світ валиться і ти сходиш з розуму», - розповідає лікар. Комаха у вусі - це дуже сильна психічна травма, через кілька годин людина втрачає над собою контроль і здатна на неадекватні вчинки. Щоби зменшити страждання, комаху потрібно умертвити, заливши водою, олією чи спиртом. А вже потім треба йти до лора витягувати «мучителя».
Найгірше, коли батьки прагнуть допомогти дитині, намагаючись витягнути те, що застрягло, самотужки з допомогою пальців чи пінцета. Це лише заштовхує сторонній предмет у вусі чи носі ще глибше. «Лори не користуються пінцетами. Для витягання сторонніх тіл є спеціальний набір інструментів з різними гачками», - роз'яснює Василь Мельничук. Лікар категорично застерігає від домашніх спроб витягнення сторонніх предметів: дитина може задихнутися. «Тягнути щось з носа чи вуха дозволяється лише тоді, коли предмет чітко видно і він стирчить назовні».
У колекції скарбів, витягнених з горла, самі риб'ячі кістки. Рибу маленьким дітям слід давати дуже обережно. Кісточка, яка застрягає у горлі, часто ламається, і тоді її знайти надзвичайно важко. Починається запальний процес, набряк, гноїння. Лікарі деколи ламають собі голову, звідки у дитини температура. Розпитуючи батьків, виявляють, що причиною може бути кістка у горлі. Коли застрягає кістка, Василь Мельничук не радить її проштовхувати народним методом - їсти сухий хліб і запивати водою. Кістка може зламатися. Ще гірше намагатися її видалити самостійно, виколупуючи пальцями чи гострими предметами. В такому разі запалена ділянка горла стане ще більшою, і лікареві буде важче видалити кістку.