За що і кому українці оплачують кожний гербовий документ?
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-03-24 03:30:54
За що і кому українці оплачують кожний гербовий документ?
Вже заповнений вщерть автобус підпливає до зупинки. Люди всередині невдоволено посуваються - до центру півкілометра, а охочих проїхатись хоч греблю гати.
Через натовп, як паровоз, пробивається огрядна жінка-кондуктор і голосним баритоном гуде: «Сплачуємо за проїзд! Хто тут ще не заплатив?» Білява Оксана з зусиллям знаходить гроші в тісняві, протягує гривню і студентський квиток. Взамін - квиточок, що виблискує голограмою.
- Може, два візьмете? - питає кондуктор.
- Та ні, не треба.
За два метри від зупинки папірець відлітає в сміттєву урну. Операція відбулася - на Оксані вже заробили. Так само, як під час отримання нею студентського квитка. А попереду ще закордонний паспорт, права... Оксані - як і нам усім - ще багато разів доведеться лізти до гаманця.
475 видів свідоцтв, атестатів, сертифікатів, квитків, талонів і так далі щороку замовляють від імені держави - щоб ми за це все сплатили.
Ще й не один раз.
Як заробляють на документах
«За що? За зміну одного папірця протягом 5-10 хвилин?» - запитав у понеділок Віктор Янукович на комітеті з економічних реформ. Йшлося про ідею міліції міняти водійські права для тих, хто їде машиною за кордон. За півтисячі гривень.
«Про яку соціальну справедливість може йти мова? Що ви зробили для людей, щоб обдирати їх? - обурювався в присутності прес-служби президент. - Вимагаю невідкладно переглянути перелік усіх послуг, що надаються підрозділами МВС, і зокрема Державтоінспекцією чи їх госпрозрахунковими підприємствами, привести їх вартість до обґрунтованого мінімуму, скасувати зайві».
Він легко міг дати таке доручення не лише Анатолію Могильову, але й, наприклад, Дмитру Табачнику.
Щороку українці потребують близько 500 тисяч бланків з голографічним захистом для атестату про закінчення школи. Державі документ обходиться в 2,02 гривні, а батьки сплачують 35,64.
Така сама історія зі свідоцтвом про право сплати єдиного податку - при ціні в 1 гривню людям його продають в 17 разів дорожче.
За акцизні марки на пачках цигарок в 2009 році, за оцінкою Держкомпідприємництва, українці заплатили загалом 288 мільйонів гривень.
Минулого листопада Держкомпідприємництва поставив в уряді запитання: а навіщо потрібний такий захист?
«Акцизна марка захищена п'ятьма ступенями захисту, тому додатковий захист, на нашу думку, є надлишковим. Розміщення на акцизній марці голографічного захисту робить її собівартість дорожчою, ніж сам акцизний збір», - доводив комітет абсурдність схеми.
Абсурд? Насправді будь-який міністр - як і голова комітету Михайло Бродський - чудово знає: це прекрасний бізнес на людях, в якому заробляють і посадовці, і приватні особи.
Хто заробляє найбільше
Будь-який товар на суму більше 100 тисяч гривень, який купується за рахунок бюджету, має пройти через процедуру державних закупівель.
Найбільша закупівля бланків цього року відбулася 2 лютого.
За один день держава в особі Міністерства внутрішніх справ закупила більше 7 мільйонів пластикових карток для водіїв. Загалом на 883 мільйони гривень. Цей контракт - вдев'ятеро більший, ніж усі інші, разом узяті, закупівлі державою поліграфії з початку року. Виграв його консорціум «ЄДАПС». Причому без конкурсу.
«Свідомо» вже піднімала тему високої вартості сторінки в загранпаспортах, яку монопольно виробляє «ЄДАПС». Ключову роль у консорціумі відіграє Юрій Сидоренко, який заснував компанії консорціуму зі Швейцарії. В Україні він звинувачувався у вбивстві керівника фірми, яка теж хотіла виготовляти захисні знаки. Також опікується справами «ЄДАПС» депутат парламенту від Партії регіонів Василь Грицак. Він прийшов до Ради з МВС, де відав закупівлями.
Що ж дозволило державі віддати гроші в одні руки, до того ж, сумнівної чистоти, навіть не спробувавши пошукати кращі ціни?
Переваги консорціуму багато років тому забезпечив... сам Янукович. 30 листопада 2004 року, у розпал Помаранчевої революції, його уряд ухвалив постанову про посвідчення водія. Ключове її формулювання: «Національне посвідчення водія виготовляється з полімерного матеріалу формату ІД-1 згідно з ДСТУ 3614-97».
Річ у тім, що єдину ліцензію на виготовлення таких бланків і тоді, і зараз має лише ТОВ «Знак» - учасник консорціуму «ЄДАПС». І голограма «МВС-7», яка має бути на посвідченні, належить ще одному підприємству консорціуму - СП «Голографія».
Скільки нам коштує така закупівля документів? Це легко порахувати в найбільш простий спосіб - розділити суму контракту на кількість бланків. 883 678 137 гривень поділити на 7 213 234 посвідчень дорівнює 122,5 гривень. За один бланк!
А які ціни на ринку?
Як повідомила «Свідомо» керівник Асоціації виробників карток України Ірини Гренджі, посвідчення і дисконти, як правило, виготовляють з полівінілхлориду. Комерційна ціна такої картки на велику партію - менше 1 гривні за штуку.
Київська фірма «Rhombus-Print» пропонує різні види голографічного захисту документів вартістю від 24 копійок до 6 гривень. Фірма «Lprint» пропонує голограми за ціною 10-50 копійок.
Ми направили запит до «ЄДАПС» щодо реальної вартості посвідчень. Потім додзвонились заступнику гендиректора консорціуму Олександру Дранікову:
Добрий день, я журналіст бюро «Свідомо»...
Откуда я знаю, что вы журналист? Я не буду отвечать на ваш запрос. Я с вами уже общался, у вас нет свидетельства регистрации СМИ, до свидания.
До речі, 122 з половиною гривні - не остаточна ціна за посвідчення. Після того, як люди профінансували його як платники податків, вони мають платити ще - вже як отримувачі документів. І не один раз. 15 гривень з формулюванням «за оформлення документів», 7 гривень - «за ламінування», 24 гривні - «за поліграфічні послуги». Список можна продовжувати.
Як вирішити проблему?
В уряді є такі пропозиції. Скоротити кількість документів. Для чого, наприклад, посвідчення бику? А таке є. Називається Бланк на племінні генетичні ресурси. Виготовляти документи за результатами чесних тендерів, в яких міг би брати участь і державний поліграфічний комбінат «Україна». І не перепродавати документи людям, а встановити, що вони оплачують виключно вартість виготовлення. Або взагалі покласти оплату документів на державу, якій ми платимо податки.
Перший крок уряд та президент зробили. Вони скасували рішення про обов'язковість голограм на документах.
Але тепер справа за міністерствами і відомствами - вони повинні прибрати голограми з документів, які вимагають від людей.
Автор: Олександра ВЕСНИЧ, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для "Галицького кореспондента"