Івано-Франківськ починає сортувати і переробляти ТПВ
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-03-23 03:45:30
У місті Івано-Франківську розпочалась реалізація проекту "Покращення екологічної ситуації у місті Івано-Франківську та області шляхом запровадження технології екологічного збору та переробки твердих побутових відходів на основі досвіду міста Бая Маре, Марамуреш (Румунія)" Програми прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 рр.
9 грудня 2010 року було підписано контракт про реалізацію проекту "Покращення екологічної ситуації у місті Івано-Франківську та області шляхом запровадження технології екологічного збору та переробки твердих побутових відходів на основі досвіду міста Бая Маре, Марамуреш (Румунія)" в рамках Програми прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна, який є надзвичайно актуальним. Адже, в Україні населення забезпечено системою вивозу ТПВ тільки на 70%. Щорічно накопичується 50 млн куб.м побутових відходів, із них на одну людину в середньому припадає 300-400 кг в рік. За останні 10 років об’єм побутових відходів на людину збільшився на 40%.
Повне забезпечення населення послугами з вивозу сміття потягне за собою збільшення поступлення відходів на полігони. Враховуючи дефіцит земельних ресурсів і протистояння населення будівництву нових полігонів, можна очікувати перевантаження вже існуючих звалищ. А це може призвести до екологічних катастроф.
Збір твердих побутових відходів в рік по місту складає близько 390 тис. куб.м або 97,5 тис тонн, що в середньому припадає по 1,6 куб.м/чол./рік. Рівень організованого збору і захоронення ТПВ складає 77% в цілому по місту. Склад побутових відходів змінюється в залежності від періоду року, типу житла, рівня доходів сім'ї тощо і був вивчений в місті у відповідності до методики.
Слід зазначити, що у структурі побутових відходів спостерігається наявність близько 1% токсичних відходів (батарейки, розчинники та ін.).
Як показує аналіз фракційного складу побутових відходів міста, в них містяться (за вагою) до 8% макулатури, до 25% полімерних відходів, більше 9% скла та інших компонентів, які є цінною вторинною сировиною.
Метою проекту є створення у місті Івано-Франківську, шляхом залучення досвіду співпраці між приватними та державними структурами міста Бая Маре (Румунія), сталого механізму роздільного збору, транспортування, переробки та утилізації ТПВ, а також зменшення їх шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей.
Очікувані результати проекту:
- впровадження сталої системи збору, транспортування, захоронення та переробки ТПВ;
- використання нового обладнання для сортування ТПВ;
- навантаження на полігон зменшиться на 30%;
- підвищення рівня обізнаності населення щодо екологічних питань;
- забезпечення належної роботи полігону ТПВ з метою не допустити шкідливого впливу на здоров’я людей;
- вироблення місцевої політики щодо поводження з ТПВ;
- покращення екологічної ситуації у місті та області ;
- буде розроблено рекомендації іншим містам щодо впровадження стратегії поводження з ТПВ;
- буде здійснено екологічну оцінку потенційних ризиків на полігонах міста Івано-Франківська та в регіоні;
- буде створено для СПД новий ринок збору, транспортування та переробки ТПВ;
- буде розроблено стратегію та бізнес-план для ефективного управління, сталого функціонування та моніторингу системи поводження з ТПВ у містах;
- будуть створені умови для ефективної переробки ТПВ як джерела енергії та експериментальне/промислове використання комплексної переробки/ отримання цінних компонентів, що містяться у ТПВ;
- будуть створені нові робочі місця.
Партнери Проекту:
Партнер №1 – муніципалітет м.Бая Маре;
Партнер №2 – громадська організація "Центр муніципального та регіонального розвитку– Ресурсний центр" м.Івано-Франківська;
Асоційовані члени: - державні адміністрації Верховинського, Косівського, Надвірнянського, Долинського, Богородчанського, Тисменицького, Калуського, Галицького, Рогатинського районів.
Бюджет проекту – 804 097 євро.
Форми і методи реалізації проекту:
Основний принцип реалізації проекту – мобілізація людських ресурсів.
Для ефективного впровадження проекту будуть створені наступні структури підтримки:
- Координаційний румуно-український комітет міст-побратимів Бая-Маре – Івано-Франківськ з питань координації планування та реалізації заходів;
- Муніципальні координаційні комітети обох міст з питань управління ТПВ та довкілля;
- Мотиваційні групи громадськості;
- Муніципальний форум сталого розвитку.
Методи реалізації проекту:
- соціологічні дослідження;
- фокус – групи;
- тренінги;
- засідання "круглих столів";
- громадські слухання;
- семінари;
- форуми;
- випуск тематичних статей, буклетів, коміксів, роликів та інтерв’ю на ТБ;
- щомісячні бюлетені "Чисте довкілля";
- конкурс серед дітей міст Бая-Маре та Івано-Франківська "Чисте місто очима дітей";
- екологічне інспектування полігону ТПВ із залученням екологів;
- розробка Стратегічного плану із управління ТПВ в місті та схеми вивозу ТПВ;
- розробка Плану дій поведінки з ТПВ для сусідніх міст;
- розробка "Системи управління навколишнім середовищем м.Івано-Франківська"
З практичної сторони:
- Буде побудовано 200 нових контейнерних майданчиків для сортування ТПВ;
- Буде закуплено 600 контейнерів для сортування ТПВ та два автомобілі для вивозу відсортованих ТПВ;
- Будуть створені пункти прийому відсортованих ТПВ;
- Буде створено регіональний пункт прийому відсортованих ТПВ.
Для отримання детальнішої інформації звертайтесь до Богдана Білика, начальника управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, координатора проекту, за тел. (0342) 55-18-42, до команди проекту за тел. (0342) 50-98-83 або за електронною поштою: IF-MSW@yandex.ru