друкувати


Чи готовий агропромисловий комплекс до весняних польових робіт

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-03-01 12:30:25

Чи готовий агропромисловий комплекс області до проведення весняних польових робіт у 2011 році?

Це був перший (бо ж особливо актуальний напередодні приходу календарної весни) пункт порядку денного засідання колегії облдержадміністрації, про яке «Галичина» вже інформувала читачів. За словами доповідача — заступника голови ОДА Василя Бруса, нинішнього року на Прикарпатті планують засіяти сільськогосподарськими культурами всього 322,5 тис. га — на тисячу гектарів більше, ніж торік. Із цієї площі на ярий клин припадатиме 188 тис. га. Агроформування вже забезпечені посівним матеріалом окрім насіння цукрових буряків — його область отримає від компанії «Мрія Агрохолдинг». В. Брус розповів, як вирішують питання з придбанням мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів за дешевшими від ринкових цінами, з банківським кредитуванням. Сільгоспвиробникам краю потрібно загалом 39,8 млн. грн. кредитів, і на майже половину цієї суми вже оформлено, а то й отримано їх.

Голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк наголосив на тому, що продовольча проблема стає у світі питанням номер один: за останній час більш як удвоє — до 360 американських доларів — зросла біржова ціна тонни пшениці, подорожчали борошно, цукор. Тож у світлі цих глобальних реалій, а також високих показників безробіття серед жителів прикарпатських сіл дивним парадоксом виглядають тисячі гектарів необроблюваних полів у районах області.

Деякі з цих полів, зауважив голова обласної ради Олександр Сич, доведеться перед розорюванням ще й розкорчовувати від чагарників, якими вони вже встигли порости. Але за нове їх «освоєння» треба конче братися з огляду на те, що тепер селянам України з її чудовими природними умовами для розвитку рільництва і тваринництва стає вигідно з економічної точки зору займатися цими галузями. Обіцяє бути прибутковим і буряківництво, яке нині відроджують на Прикарпатті.

З регіональною цільовою програмою реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2011—2014 роки ознайомив присутніх начальник управління ЖКГ облдержадміністрації Олександр Дерев’янко. Аналогічну обласну програму на 2005—2010 роки, розроблену відповідно до Закону України «Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2004—2010 роки», свого часу затвердила своїм рішенням обласна рада. Але основні завдання тих програм з певних об‘єктивних та суб’єктивних причин так і залишились не реалізованими як на обласному, так і на державному рівнях. То, може, нарешті запрацює схвалена колегією нова програма, яку буде подано на розгляд сесії обласної ради?

Як її головні пріоритети О. Дерев’янко означив зменшення енергоспоживання галузі і створення — через залучення до неї приватника — конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг. Мета програми — поліпшити якість цих послуг з одночасним зниженням нераціональних витрат, стабілізувати галузь. Скажімо, передбачається ліквідувати в прикарпатських містах ЖЕО — замість них створять управляючі компанії, котрі мали б краще утримувати житловий фонд.  

Утім, як підкреслювали М. Вишиванюк та О. Сич, щоб розраховувати на успіх реформування галузі, треба спершу його ідею донести до людей. Ініціатива щодо конкретизації шляхів та способів реформування має виходити і від самих громад, а не лише зверху. Тож слід уважно послухати думку споживачів послуг житлово-комунальних підприємств та організацій про їхню роботу, пропозиції, як можна зарадити нинішнім бідам «комуналки». Такі громадські слухання цими днями мають провести івано-франківські ЖЕО з участю жителів відповідних мікрорайонів міста.

Не просто назріла, а вже й перезріла для нашого туристично-рекреаційного краю проблема — де подіти сміття? Як повідомив керівник виконавчої влади Прикарпаття, для її вирішення передбачається збудувати на закордонні інвестиції сучасні заводи з переробки побутових відходів як в івано-Франківську, так і в інших містах області.

Перший заступник голови обласної ради Василь Гладій розповів про цікавий досвід: жителі сіл Снятинського району збирають і додають свої гроші на облаштування вуличного освітлення. Звичайно, розпочинається ця справа з розробки проектно-кошторисної документації, яку замовляють сільські ради. У цьогорічному обласному бюджеті закладено на вуличне освітлення прикарпатських сіл 500 тис. грн.

Про стан використання бюджетних коштів, збереження державного та комунального майна на підприємствах, в установах та організаціях області за 2010 рік доповідав начальник контрольно-ревізійного управління в області Геннадій Буковський. В результаті ревізій та перевірок, що їх провели працівники цього управління, виявлено фінансових порушень, що призвели до незаконних, нецільових витрат, нестач ресурсів та недоотримання належних доходів бюджетами, бюджетними установами та іншими суб’єктами господарювання, на загальну суму 121,4 млн. грн. із них 72 млн. грн. — загальнодержавні ресурси та 30,5 млн. — комунальні. Зокрема, на значні порушення ревізори натрапили в управліннях праці та соціального захисту райдержадміністрацій і міськвиконкомів, установах охорони здоров‘я, освіти, культури, на підприємствах та в організаціях житлово-комунального господарства, в органах місцевого самоврядування. А все тому, що їх фінансову діяльність, витрачання коштів Державного та місцевих бюджетів не контролювали належним чином галузеві управління ОДА.

Аби менше було порушень фінансової дисципліни і відкритих за такими фактами кримінальних справ,
М. Вишиванюк запропонував: до складу тендерних комітетів повинні входити і представники КРУ, вони також мають візувати розпорядження керівників установ та організацій про виділення бюджетних коштів на ті чи інші потреби. Заступник голови облради Остап Дзеса наголосив на необхідності ефективніше використовувати майно, що належить до обласної комунальної власності.

Автор: Іван ГАВРИЛОВИЧ
Джерело: Газета "Галичина"