друкувати


На колегії Івано-Франківської ОДА розглянуто програму реформування ЖКГ

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-02-26 11:30:39

На засіданні колегії Івано-Франківської обласної державної адміністрації, 25 лютого, розглянуто регіональну цільову Програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства області на 2011-2014 роки. Доповідав з цього питання начальник управління ЖКГ облдержадміністрації Олександр Дерев′янко.

Зазначалося: проект регіональної цільової Програми реформування і розвитку ЖКГ області на 2011-2014 роки має на меті «підвищити ефективність та надійність функціонування підприємств житлово-комунального господарства із життєзабезпечення населення, поліпшити якість житлово-комунальних послуг з одночасним зниженням нераціональних витрат».

З матеріалів колегії ОДА: «Неефективність реформування галузі в минулі роки призвела до критичного стану основних фондів підприємств житлово-комунального господарства. Недосконала тарифна політика зумовила хронічну і постійно зростаючу збитковість підприємств. Недосконалість системи управління житлом та підприємствами житлово-комунального господарства, а також системи регулювання природних монополій призвела до того, що підприємства галузі неспроможні ефективно працювати в ринкових умовах і надавати споживачам послуги належної якості. Через брак обігових коштів і відсутність інвестицій у галузь, підприємствами експлуатуються основні засоби, знос яких складають майже 50%.

Системними причинами кризового стану підприємств ЖКГ є залежність галузі від цінової політики в паливно-енергетичному комплексі (енергетична складова в собівартості послуг з теплопостачання складає майже 55%, послуг з водопостачання - майже 20%); Зростання фактичної собівартості послуг за рахунок непродуктивних витрат і втрат в мережах (втрати води в середньому становлять до 31,6%, втрати тепла до 24,3% ); недостатній контроль з боку місцевих органів влади за ефективністю використання підприємствами матеріальних, фінансових і трудових ресурсів; надмірна політизація процесу тарифного регулювання в житлово-комунальній сфері.

Внаслідок систематичного збільшення цін на енергоносії, збитки підприємств Івано-Франківської області від основної діяльності за 2011 рік склали майже 65 млн грн.

Зокрема, станом на 1 січня дебіторська та кредиторська заборгованість галузевих підприємств області склала 213,3 млн грн та 334,9 млн грн відповідно.

Найбільшу частину дебіторської заборгованості (36,3%) складає заборгованість населення. За 2011 рік вона збільшилась на 4,4 млн грн і склала 78,6 млн грн.

Станом на 1 січня поточного року середній рівень сплати населенням за спожиті житлово-комунальні послуги по області становить 98,8%, в тому числі: за послуги теплопостачання – 100,4%, за послуги водопостачання та водовідведення – 98,7%, за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій – 98,3%.

Значну частину в загальній сумі кредиторської заборгованості складає заборгованість за енергоносії – 209,2 млн грн (62,5%.), у тому числі за природний газ – 126,5 млн грн, за електроенергію – 4,1 млн грн, за покупну теплову енергію – 78,6 млн грн.

Станом на 1 січня поточного року середній рівень оплати за електроенергію підприємств теплоенергетики склав 101,7%, а водопровідно-каналізаційного господарства – 98%. Рівень розрахунків підприємств теплопостачання за природний газ складає 79%. Фактичний рівень відшкодування тарифів за результатами фінансово-господарської діяльності не покриває витрати на виробництво послуг практично всіх підприємств, що надають послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення.

Розробники цієї програми стверджують: її виконання дасть можливість зробити доступними послуги з тепло-, водопостачання для населення та підприємств за умови їх своєчасної оплати; створити сприятливі умови для накопичення інвестиційних ресурсів з метою технічного переоснащення підприємств житлово-комунального господарства та розвитку комунальної інфраструктури; створити сприятливі умови для залучення позабюджетних коштів у розвиток об’єктів житлово-комунального господарства та ефективний механізм подальшого його реформування із залученням іноземних інвестицій, кредитів, коштів фізичних і юридичних осіб; провести комплексну модернізацію і технічне переоснащення підприємств житлово-комунального господарства з метою зменшення ресурсоспоживання й дотримання екологічних нормативів та норм протипожежного захисту; зменшити до рівня експлуатаційної безпеки зношеність основних фондів у житлово-комунальній сфері та витрати і втрати під час виробництва (надання) житлово-комунальних послуг; зменшити залежність галузі від імпорту енергоресурсів та підвищити рівень її енергетичної безпеки; забезпечити поступове виведення з експлуатації аварійних житлових будинків і відбудову аварійних об’єктів комунального господарства на умовах фінансування з державного та місцевих бюджетів; забезпечити сталу й ефективну роботу підприємств житлово-комунального господарства, підвищити рівень безпеки систем життєзабезпечення населених пунктів; забезпечити надання населенню житлово-комунальних послуг належної якості відповідно до вимог національних стандартів, гармонізованих з міжнародними або регіональними; забезпечити прозорість у формуванні тарифної та цінової політики на житлово-комунальні послуги; забезпечити обґрунтованість і прозорість умов реалізації дотаційної політики держави стосовно малозабезпечених верств населення; стимулювати внутрішнє виробництво у сферах, суміжних зі сферою житлово-комунального господарства; забезпечити захист прав споживачів, їх своєчасне інформування з питань своїх прав та обов’язків; досягти поліпшення здоров’я і збільшення тривалості життя населення в результаті забезпечення його високоякісною питною водою; зменшити протягом чотирьох років обсяги використання енергоресурсів у комунальній енергетиці та житлових будівлях на 15-20%, обладнати усі багатоквартирні будинки побудинковими приладами обліку і регулювання тепла, холодної та гарячої води; привести витрати і втрати під час виробництва (надання) житлово-комунальних послуг у відповідність до вимог європейських стандартів;забезпечити широку суспільну підтримку виконання основних завдань у рамках реформи житлово-комунального господарства.

Для підвищення ефективності та надійності функціонування підприємств ЖКГ планується досягти зменшення витрат на виробництво послуг і відповідно тарифів при дотриманні стандартів якості послуг, що надаються; розвитку конкурентного середовища у сфері житлово-комунального господарства; розмежування прав власності, управління і обслуговування об’єктів житлово-комунального господарства; переходу на договірні відносини власників житлового фонду і об’єктів комунального призначення із замовниками житлово-комунальних послуг і підрядними організаціями – житлових, ремонтно-експлуатаційних і комунальних підприємств, а також споживачами житлових та комунальних послуг; обґрунтованості для населення системи оплати за житло і комунальні послуги (переходу галузі на систему самоокупності); залучення позабюджетних джерел фінансування розвитку житлово-комунальної інфраструктури, у тому числі іноземних інвестицій.

Рішенням колегії обласної державної адміністрації доручено райдержадміністраціям, виконавчим комітетам рад міст обласного значення розробити відповідні місцеві програми, затвердити їх на сесіях рад і щороку коригувати та затверджувати заходи з реалізації Програм і передбачати в місцевих бюджетах кошти, необхідні для їх виконання.

Контроль за виконанням цього рішення покладено на заступника голови облдержадміністрації Руслана Гусака.

Довідково: В 2010 році підприємства житлово-комунального господарства Івано-Франківщини надали споживачам краю послуг з тепло-, водопостачання, водовідведення, обслуговування будинків та прибудинкових територій на загальну суму майже 292,0 млн грн. На підприємствах житлово-комунальної галузі області працюють майже 7,1 тис. осіб.

Джерело: Прес-служба голови Івано-Франківської ОДА