Триває громадське обговорення проекту закону про реформування пенсійної системи
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-02-07 02:30:43
Триває громадське обговорення проекту закону про реформування пенсійної системи, який вніс Кабінет Міністрів на розгляд Верховної Ради України. Яку оцінку цьому законопроектові дають профспілки? Що пропонують здійснити для проведення пенсійної реформи? Відповіді дає голова Ради профспілок області Ігор БАСЮК.
Пенсійне забезпечення громадян було і залишається в центрі уваги наймасовішої громадської організації. Проект закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» розглянули спільний представницький орган всеукраїнських профспілок і профоб’єднань та учасники всеукраїнських зборів представників профспілкових організацій. Зроблено заяву, в якій говориться, що професійні спілки не підтримують цей законопроект, оскільки він не відповідає основним напрямам пенсійної реформи, концепцію якої напрацювали сторони соціального діалогу і яку затвердив уряд у 2009 році.
Більшість положень законопроекту погіршує умови пенсійного забезпечення громадян, що суперечить статті 22 Конституції України.
— Що саме не влаштовує профспілкову сторону?
— Безперечно, пенсійна реформа необхідна. Але її потрібно проводити в напрямі зміни співвідношення між застрахованими особами і пенсіонерами, обмеження максимальних пенсій, вироблення єдиних критеріїв перерахування пенсій, а також управління Пенсійним фондом на двосторонній основі — роботодавцями від імені страхувальників і профспілками як представниками застрахованих осіб.
Але замість того, щоб розвивати економіку країни, створювати довготермінові робочі місця, боротися з «тіньовою» економікою, уряд намагається проводити пенсійну реформу за рахунок застрахованих осіб, які працюють в офіційному секторі економіки і несуть непосильний тягар податкових навантажень, сплати внесків у всі можливі страхові фонди, насамперед у Пенсійний. До того ж ці люди отримують, як правило, мізерні зарплати і повинні сплачувати непомірно зростаючі комунальні та інші послуги. Такий підхід уряду призведе до повного занепаду української економіки та до злиденного життя тієї частини народу, яка живе за рахунок своєї праці.
Якщо уряд перегляне свою економічну політику в бік розвитку вітчизняної економіки, це дасть змоги збільшити наповнення бюджетів усіх рівнів, страхових фондів, у тому числі Пенсійного, в кілька разів і надовго. Таким чином, не потрібно буде ускладнювати життя найманих працівників.
В разі прийняття запропонованої урядом реформи розміри нових пенсій будуть значно нижчими за ті, що призначалися за нинішніми нормами, а розміри раніше призначених пенсій практично будуть заморожені. Профспілки не можуть погодитися з тим, щоб життєвий рівень пенсіонерів погіршувався.
На жаль, уряд повністю проігнорував спільні напрацювання трьох сторін соціального діалогу і вносить законопроект, який не відповідає узгодженій раніше позиції. Велике занепокоєння викликає і той факт, що не збільшуються надходження до бюджету Пенсійного фонду.
— Які, на вашу думку, мають бути здійснені кроки в проведенні пенсійної реформи?
— Для цього необхідно вирішити низку важливих питань. Насамперед йдеться про наповнення бюджету Пенсійного фонду за рахунок легалізації заробітної плати з нарахуванням на неї пенсійних внесків. За повідомленнями провідних аналітичних агентств, в Україні обсяг «тіньової» заробітної плати становить близько 50 відсотків її офіційної виплати.
Аналогічне становище і в нашій області. За інформацією головного управління праці і соціального захисту ОДА, в 2010 році під час перевірки суб’єктів господарської діяльності розкрито більше тисячі порушень законодавства з оплати праці. Виявлено 1400 неоформлених працівників, сума легалізованої зарплати яких становить понад 700 тис. грн. і це далеко не все.
Заробітну плату з метою усунення від оплати податку і пенсійних внесків часто виплачують під виглядом безвідсоткових позик, інших доходів, що не обкладаються податком. Отже, легалізація заробітної плати створює вагомий ресурс для покриття дефіциту Пенсійного фонду.
Ще один важливий крок у здійсненні пенсійної реформи полягає в розширенні зайнятості безробітних громадян, у тому числі за рахунок підвищення обсягів виробництва. Згідно з основними напрямами державної політики зайнятості уряд зобов’язався в 2010—2011 роках створити додаткові робочі місця для 683 тисяч осіб.
Січневою постановою Ради профспілок області рекомендовано в лютому 2011 року в первинних організаціях трудових колективів провести обговорення законопроекту «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та внести пропозиції Раді профспілок області, Федерації профспілок України щодо подальших дій у відстоюванні прав та гарантій працюючих. Сподіваємося, що ніхто не буде байдужим до своєї долі, висловить свою думку з приводу запропонованої пенсійної реформи. Тільки в такий спосіб ми змусимо державотворців ставитися до проблем людини праці не на словах, а на ділі.