друкувати


Звалища — біль прикарпатських сільських громад

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-12-28 10:10:04

У селі Нижньому Струтині на Рожнятівщині відбулася сесія сільської ради, на якій депутати, окрім іншого, розглянули і проблему збору та вивезення побутових відходів.

Річ у тім, що село, яке перед Великоднем посіло друге місце в обласному конкурсі з благоустрою, напередодні святого Миколая Івано-Франківська міжрайонна природоохоронна прокуратура своїм приписом оштрафувала на 4 тис. 356 грн. З-поміж іншого природоохоронний прокурор констатує, що «питання про виділення земельної ділянки для розміщення побутових відходів не вирішується, контроль за поводженням з відходами на території села не здійснюється, ліквідація стихійних звалищ відходів проводиться неналежним чином». От ми й задумалися: а чи є проблема Нижнього Струтина нині проблемою одного села і чи можна штрафами довкілля вберегти?
 
Очі не бачать — проблеми нема

На Івано-Франківщині наразі нема жодного сміттєпереробного заводу — є добрі наміри, плани і бажання. Навіть обласний центр не має  належного полігону ТПВ, а соціальна напруга щодо наслідків його функціонування в селі Рибному час від часу тільки загострюється. А вивезення сміття у сільських населених пунктах я б назвав одним словом — катастрофа! З безвиході, а то і від безкультур’я  до чого лише не вдаються наші кмітливі краяни! Як кажуть, добре що нашу область ще павутиння рік і колій вкриває та й ліси довкола. Приколійові канави засипають сміттям навіть попри те, що залізничники вдаються і до радикальних заходів — скасовують у таких населених пунктах зупинки приміських потягів. А санітарно-охоронні зони вздовж рік уже давно стали зонами антисанітарії — люди зносять непотріб з надією, що вода злиже сліди такого раздування. У придорожні лісосмуги небезпечно ступати — засвинено, як кажуть природоохоронці, «несанкціонованими звалищами». Звичайно, є райони, населені пункти, де завдяки єврогрантам прагнуть дати сміттю лад — їх можна по синіх баках-смітниках розпізнати. Та все це потуги, а не державні програми, які мають бути підкріплені і законодавчо, і фінансово.

З капелюхом — по хатах

Село Нижній Струтин, що  незабаром відзначить своє 600-річчя, не віддалений населений пункт — поруч із райцентром Рожнятовом. І сільська проблема з  вивезенням та захороненням побутових відходів  справді існує, але ситуація в Нижньому Струтині — не виняток,  а характерна для багатьох сіл і району, й області.  І причини таких проблем вагомі. По-перше,  два полігони ТПВ — у селищі Брошневі-Осаді та неподалік селища Рожнятова — не мають статусу районних і  належного впорядкування,  по-друге, технічне забезпечення вивезення сміття потребує значно кращого забезпечення і по-третє, законодавча недолугість радше сприяє фіскальним органам накладати штрафи, аніж можливостям громад мати свої узаконені звалища.

Звичайно, Нижньострутинська сільська рада (про це йшлося під час сесії) погоджується з прокурорським приписом і вчасно сплатить майже чотири з половиною тисячі грн. штрафу. Але, як на  мене, твердження міжрайонного природоохоронного прокурора, що «контроль за поводженням з відходами на території села не здійснюється»,  надто категоричне. і ось чому. Факти свідчать, що як сільський голова Любов Марків, так і депутати попереднього  і нинішнього скликань, сільська громада Нижнього Струтина (попри те, що справді в селі зафіксовано кілька стихійних звалищ, які завдають шкоди довкіллю) не сидять склавши руки щодо контролю за побутовими відходами. Адже саме в Нижньому Струтині одними з перших на Рожнятівщині почали запроваджувати роздільний збір побутових відходів — за кілька років, уклавши договори з підприємцями, на переробку вивезли до 50 тонн. Є й інше: навесні в обласному конкурсі з благоустрою серед сільських населених пунктів Нижній Струтин посів почесне друге місце. До речі, визначені десять тисяч грн. винагороди громада і досі ще чекає...

Інша річ — запровадження офіційного сільського звалища. Тут ситуація законодавчо ненормальна. Бо чому, наприклад, тільки за земельні відводи ділянок під звалище на своїй території сільська рада має сплатити до 50 тис. грн.? І звідки брати такі кошти, якщо бюджет на 60% дотаційний? На нашу думку, карати штрафами органи місцевого самоврядування  за невирішення проблем із побутовими відходами та загрозу довкіллю  і можна,  і треба  — жорстко і безкомпромісно. Та лише за однієї умови: якщо чинна влада створила

...Тож депутати Нижньострутинської сільської ради, понарікавши на свого односельця-скаржника, тим часом вирішили йти з капелюхом по хатах — збирати кошти громадою, бо наразі місцеве самоврядування в такому глухому куті, що тільки так можна хоч частково вирішити наболіле й невідкладне.

Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Джерело: Газета "Галичина"