друкувати


Чи буде бізнес після кодексу?

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-11-22 02:45:48

Передусім малий та середній бізнес і всі пересічні українці, або ж, висловлюючись юридичною термінологією, фізичні особи стали, образно кажучи, «жертовними ягнятами» Податкового кодексу, який у четвер ввечері таки прийняла Верховна Рада.

Таким є майже одностайний висновок як експертів, так і просто активних учасників численних інтернет-форумів, на яких впродовж останніх днів жваво обговорювалися найважливіші статті урядового проекту кодексу та внесені й ухвалені парламентарями поправки до них. Єдиний «плюс» української податкової «конституції», за визнанням найавторитетніших фахівців, — це поетапне зменшення податку на прибуток з 25 до 16 відсотків та на три відсотки — податку на додану вартість (нині — 20%), що, на їх думку, створить сприятливі умови для розвитку великого вітчизняного бізнесу.

Але платою за цей «плюс» стане, передусім щонайменше триразове збільшення податкового навантаження на дрібний бізнес, який працює на єдиному податку. Попри те, що в ухваленому парламентом кодексі «спрощенців» таки залишили, з 1 січня єдиний податок, який вони сплачуватимуть, зросте з 200 до 600 гривень. При цьому для них передбачено «поріг» — річний оборот підприємців не повинен перевищувати 600 тисяч гривень.

 До того ж лише ті з них, чий обсяг торгівлі не перевищує 300 тисяч гривень, зможуть працювати без касових апаратів. Втім, за новим кодексом більше платити доведеться не лише малому та середньому бізнесу, а й усім нам. На думку директора компанії «А-95» Сергія Куюна, яку він висловив інтернет-виданню «Фокус» відразу після того, як парламентарі підтримали закладене в проекті Податкового кодексу підвищення з 1 січня акцизу на бензин, літр пального для власників автомобілів з нового року подорожчає в середньому на 50 копійок. Вкотре вже подорожчають алкогольні напої та сигарети — збільшення акцизних зборів на ці продукти також закладено в кодексі. А приватні особи — власники квартир площею понад 120 кв. метрів та будинків — понад 250 кв. метрів з 1 січня 2012 року стануть платити податок на нерухомість.

Ще задовго до подання у парламент проекту кодексу і його ухвалення чимало говорилося про необхідність введення податку на розкіш. Його депутатська більшість і справді ввела, але своєрідно. До предметів розкоші для українців податкова «конституція» відносить зокрема власні літаки, гелікоптери і яхти, яких насправді є небагато. А ось престижний автомобіль «Майбах» і до нього подібні — не розкіш, а, так би мовити, лише засіб пересування.

Тема власне окремої розмови — це те, як приймали Податковий кодекс. Парламентська більшість, за словами народного депутата України Сергія Терьохіна, просто ігнорувала поправки, які внесли опозиційні парламентарі. «Позавчора приблизно з 250 наших поправок було прийнято лише дві, і то орфографічні. інші просто не голосуються. Тому ми вирішили не кидати перел, самі знаєте, перед ким», — так прокоментував він підсумки першого дня розгляду проекту кодексу в сесійній залі. Зі ЗМI стало відомо також, що в ніч із середи на четвер до податкової «конституції» свої правки дописували чиновники. Голова Комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталя Королевська саму процедуру ухвалення Податкового кодексу назвала «цинічне шоу».

Парламент розчарував численних представників приватного малого і середнього бізнесу, по суті, проігнорувавши їхні інтереси та пропозиції. Вони ще сподіваються на те, що глава держави накладе вето на прийнятий Верховною Радою Податковий кодекс. Втім, при цьому вже самоорганізовуються. Відразу після того, як стали відомі результати голосування у сесійній залі, голова страйккому підприємців України Олександр Данилюк повідомив, що вони вже почали займатися підготовкою до проведення всеукраїнського референдуму про дострокове припинення повноважень Президента України В. Януковича і Верховної Ради. А також про намір 22 грудня, на шосту річницю початку Помаранчевої революції, провести акцію протесту під стінами Адміністрації Президента.

Автор: Микола ПЕТРИЧУК
Джерело: Газета «Галичина»