Рівно рік тому в цей час на Прикарпатті вже лютувала епідемія грипу
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-11-08 02:30:08
Рівно рік тому в цей час на Прикарпатті вже лютувала епідемія грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій. Нинішнього року наразі, слава Богу, ще немає підстав бити тривогу, проте маємо бути повністю готові до того, щоб дати ефективну відсіч атаці підступних вірусів.
Саме на цьому наголошував на розширеному засіданні обласної надзвичайної протиепідемічної комісії заступник голови ОДА Роман Іваницький. Адже лікарі реєструють усе більше випадків занедужання дорослих і дітей на простудні захворювання, тож наближення до епідемічного порога вимагає передусім дієвої профілактики грипу та ГРВі. В області 100 тисяч громадян належить до груп підвищеного ризику. Це вагітні жінки і діти, працівники медичних, дошкільних та освітніх закладів, підприємств різних сфер обслуговування населення. Насамперед вони мають пройти імунізацію протигрипозними вакцинами. Члени комісії привертали увагу присутніх до того, що далеко не в усіх лікарнях створено необхідний запас противірусних препаратів та індивідуальних засобів захисту — масок, рукавичок.
Про епідемічну ситуацію, готовність шпитальної бази до приймання хворих з ускладненнями від грипу та ГРВі поінформували присутніх заступник головного державного санітарного лікаря області Марія Бойко та головний лікар обласної клінічної інфекційної лікарні Роман Остяк. Своїми міркуваннями щодо протиепідемічних заходів, які було запропоновано внести в рішення комісії, поділилися начальник головного управління охорони здоров’я ОДА Любомир Малофій і головний державний санітарний лікар області Михайло Яворський.
Грипувати не обов’язково. Якщо вчасно провакцинуватися
Пора передзим’я — то час, коли ми все частіше кашляємо, пчихаємо, температуримо, раз по раз сягаємо рукою до кишені за хустинкою, бо з носа течеѕ За минулий тиждень в області зареєстровано 4 335 хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції. З них шпиталізовано 205 осіб, серед яких 78,5% — це діти до 18 років. Показник захворюваності на грип та ГРВІ становить близько 32 випадків на десять тис. населення. Загалом він залишився на рівні попереднього тижня, як і рівень захворюваності дитячого населення. А занедужало всього 2 483 дітей — 57,2% від числа всіх хворих. Як і попереднього тижня, серед хлопчиків та дівчаток частіше хворіли одно-чотирирічні (15,7%) і п’яти-дев’ятирічні (13,8%). Таку оперативну інформацію щодо епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ надала газеті «Галичина» обласна санепідстанція. Ситуація загалом ще благополучна, але простудні захворювання вже загрожують взяти нас у свій чіпкий полон, завдати неприємностей, а то й серйозної шкоди для здоров’я можливими важкими, інколи й непередбачуваними, ускладненнями. Як уберегтися від цих захворювань, радить в. о. головного лікаря облСЕС Стефанія СЕНДЕЦЬКА.
— Спершу зазначу, що в нашій області серед усіх інфекційних захворювань на грип і грипоподібні недуги припадає 15%, а отже, вони є найпоширенішими: щороку уражають понад 200 тисяч осіб, з яких майже половина — діти. Всім пам’ятна масштабна епідемія грипу та ГРВі торішньої осені. Але й після того, як її вдалося приборкати, підступні віруси продовжували, хоч і значно меншою мірою, «атакувати» прикарпатців, особливо в холодний період року. Впродовж десяти місяців 2010-го зареєстровано всього 125 267 звернень за медичною допомогою (з них 75 373 — дітям) з приводу ГРВІ, грипу та їх ускладнень. За цей період медики направили в лікарні 82 007 осіб, серед яких — 7 108 дітей. На жаль, доводиться говорити і про чотири летальні випадки серед шпиталізованих з діагнозом «нешпитальна пневмонія». З-поміж цих пацієнтів наймолодшому було 12 років, найстаршому — 63.
Крім усього іншого, епідемії грипу завдають регіонові значних економічних збитків — щороку на загальну суму від шести з половиною до десяти млн. грн.
А тепер власне про те, що найбільше турбує читачів «Галичини», — як не загрипувати. Найкращий метод захисту від простудних захворювань — це щеплення протигрипозними вакцинами.
За даними ВООЗ, вакцинація запобігає захворюванням на грип у 70-90% здорових людей, тож смертність від нього завдяки цьому зменшується на 39-75%. Вакцинопрофілактика особливо ефективна, якщо максимально охоплювати нею дітей та дорослих у колективах. Хотілось би, щоб нарешті було поламано прикру традицію останніх років, пов’язану з тим, що на Прикарпатті щеплення проти грипу не набуло належного поширення — вакцинується щороку в середньому лише близько двох тис. осіб, а це не дозволяє створити необхідний колективний імунітет, який би завадив стрімкій ході грипу серед населення.
Отож раджу нашим краянам не ігнорувати можливість такої дієвої профілактики, як своєчасне щеплення. Його бажано робити не пізніше як за 10-14 днів до початку епідемічного підйому захворюваності на грип. Загалом в Україні зареєстровано десять вакцин для його профілактики, які виробляють у Швейцарії, Росії та інших країнах, є і дві вітчизняні. Нині в аптеках області ви можете купити вакцини «інфлувак» з Нідерландів, «Ваксігрип» з Франції та «Флюарикс» з Бельгії. Першими двома з них протягом десятиліття в Україні було щеплено понад мільйон осіб, і до сьогодні не зафіксовано жодного важкого ускладнення в цих людей або, тим більше, летального випадку. Це свідчить про безпечність і надійність використання названих вакцин — рівень їх ефективності щодо профілактики грипу перевищує 97%, вони мають найнижчу вірогідність побічних реакцій серед найкращих європейських вакцин.
А ще до вакцинації і до того часу, поки завдяки їй не виробиться в організмі імунітет проти грипу, рекомендую такі застережні заходи, щоб не заразитися вірусом грипу або ГРВІ. Обмежте відвідування місць великого скупчення людей; частіше провітрюйте приміщення; старайтеся не торкатися очей, носа або рота немитими руками і часто мийте руки з милом; уникайте обіймів, поцілунків та рукостискань; не контактуйте з особами із проявами грипозної інфекції: якщо в людини є симптоми грипу, то тримайтеся від неї на відстані не менше двох метрів; при чханні або кашлі прикривайте ніс і рот одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути.