друкувати


У Городенці обласна влада та інвестор відкрили цукровий завод на 300 робочих місць

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-10-29 05:00:28

28 жовтня у місті Городенка на Івано-Франківщині урочисто відкрили після реконструкції та освятили цукровий завод. О 9.00 тут після трирічного затишшя прозвучав заводський гудок, який закликав на працю майже три сотні місцевих робітників.

Як зазначив заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації Василь Брус, який ще з весни координує процес модернізації й підготовки заводу до переробки солодких коренів, «з приходом до керівництва областю команди Михайла Вишиванюка постало завдання №1 – зробити усе залежне від обласної державної адміністрації, аби знайти для цього родючого району інвестора та відновити роботу колись потужного Городенківського цукрозаводу».

«Я щиро радий з того, що така своєрідна «реанімація» відбулася, – зізнався журналістам Василь Брус. – На території Івано-Франківщини було два цукрових заводи – Бовшівський у Галицькому районі і Городенківський. Перший, на жаль, реанімувати вже не вдасться. Та, дякувати Богові, разом з керівництвом області, інвесторами вдалося відновити Городенківський цукровий завод. Цьому передувала щоденна виснажлива робота як облдержадміністрації, так інвесторів та громадськості краю».

За словами Василя Бруса, півроку тому голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк зібрав нараду о пів на сьому ранку. На неї було запрошено цукровиробників, інвестора, тих, хто захотів долучитися до відновлення роботи цукрового заводу.

«Всі на той час скептично поставилися до цього, – пригадує заступник голови ОДА Василь Брус. – Але з того дня включено зелене світло інвесторам, дано конкретні доручення, стартувала потужна робота. Разом з владою інвестор знайшов спільну мову з пайовиками, які дали можливість посіяти цукровий буряк. І сьогодні відбулося найголовніше: відновлено виробництво, створено нові робочі місця, на Прикарпатті буде свій власний цукор. Потреба області в цукрі – 47 тисяч тонн. Цукор, вироблений на Городенківщині, піде на потреби закритих установ, інтервенції тощо».

Як зазначалося, відомий в Україні агрохолдинг «Мрія» інвестував у реконструкцію заводу з переробки буряка на цукор перших 10 млн грн. Працю тут отримали майже 300 місцевих жителів, більшість з яких і раніше, до занепаду підприємства 2007 року, працювали на «цукроварні».

Потужність Городенківського цукрозаводу – 2,5 тис. т солодких коренів на добу. Тут очікують 65-70 тис. т буряків. Цукровий сезон – до 100 робочих днів. На перспективу планується посіяти 7 тисяч га цукрового буряка з подальшою переробкою на заводі 160-170 тисяч тонн сировини.

Представник компанії інвестора директор агрохолдингу «Мрія» Владислав Логовський запевнив: «Ми є компанією, яка постійно розвивається, тому шукаємо землі у Івано-Франківській області. Маємо землю в Коломийському районі та Городенківському. Зараз виникла потреба у новому цукровому виробництві. Ми добре розуміємося на вирощуванні і переробці цукрового буряка, любимо цей продукт. Досі тут не було профільного заводу. Возити сировину до Козової Тернопільської області, чи ще кудись надто дорого і затратно. Тож було прийнято рішення відновити Городенківський цукровий завод. Цьогоріч у його відновлення було вкладено близько 10 мільйонів гривень. Це лише початок. Адже є бізнес-план на 5 років, де повністю обумовлено заміну окремих вузлів, агрегатів; дещо буде привезено з Європи, щоб збільшити потужність заводу і він став менш енергозатратним. Наша мета – робота підприємства протягом мінімум ста днів – 280-300 тисяч тонн переробленого буряка. Зараз матимемо дещо менше, через те, що завод був у дуже занедбаному стані».

Оскільки цукрове виробництво має сезонність, на сезонний період тут буде зайнято до 300 працівників, зазначив молодий заступник директора заводу Володимир Лопатинський. В період переробки буряка їхня чисельність зросте до 500 осіб. За його словами, «всі робітники офіційно працевлаштовані, сплачуються відповідні внески до фонду страхування від нещасних випадків, є відповідний соціальний захист. Заробітні плати для району є «достатньо прийнятними» – середня складає 3 тисячі гривень. Основу колективу становлять старі висококваліфіковані кадри, які мають хороший досвід».

«Ми прийшли на Городенківщину всерйоз і надовго, – запевнив обласну, районну владу і городенківців представник компанії-інвестора Владислав Логовський. – Цукрова галузь є пріоритетною у нашій державі і для нас є справою честі підняти цей завод, розширити його потужності, модернізувати».

У своєму виступі голова райдержадміністрації Іван Мороз наголосив: «Відкриття цього підприємства має надзвичайно велике значення, бо Городенківщина завжди славилася тим, що була землею цукроварів. Тож цукровий завод є стратегічним підприємством. Його зупинка була надто болісною для мешканців краю. Коли постало питання порізки заводу на металобрухт – піднялася громада. Спільними зусиллями, завдяки підтримці обласної і районної влади нам вдалося відновити його. Зараз інтенсивно проходить збір врожаю цукрових буряків, залишилося зібрати солодких коренів на 1,5 тисячі гектарів. Працює 17 потужних комбайнів, тож протягом тижня – півтора ми зберемо увесь буряк, який переробимо на місцевому підприємстві. Плануємо переробити 60-70 тисяч тонн. Вихід цукру – 10-12%. Наразі працюємо над збільшенням площ посівів цукрового буряка; проводяться всі роботи з організації оренди землі. Орієнтуємося на 600 центнерів з гектара».

Довідково: Городенківський цукрозавод збудований у 1926 році; припинив свою діяльність після сезону у 2007–му. Третина заводу була порізана на металобрухт.

Джерело: Прес-служба голови Івано-Франківської ОДА