друкувати


Скоро Україна може отримати план руху до безвізового режиму з ЄС

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-10-27 11:50:58

План дій зі скасування візового режиму може стати головним документом саміту Україна-ЄС, що відбудеться 22 листопада в Брюсселі. Про це заявив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко під час дводенних відвідин міста, де розташовані керівні структури Євросоюзу.

З усіх планів лишився один

Двома головними подіями візиту українського міністра стали консультації з керманичами зовнішньої політики Європейського Союзу та членами Комітету Європарламенту з питань закордонних справ. В ході першої зустрічі головна увага була приділена підготовці саміту Україна-ЄС. Після того, як із травня переговори щодо зони вільної торгівлі не просунулися ні на крок, і лише на початку жовтня з’явилися певні позитивні тенденції, стало зрозумілим, що максимум, на який Україна може розраховувати на саміті, – отримання Плану дій зі скасування візового режиму.

"Ми виходимо з того, що цей план буде основним з тих документів, які будуть прийняті на нашому саміті... До речі ми не тільки про це говорили, ми говорили і про полегшення прикордонного руху, про розширення зони малого прикордонного руху, про наше бажання вирішити проблему спільного контролю на кордонах, щонайменше під час Євро-2012...", - сказав міністр.

Ціна безвізового режиму

На початку цього тижня міністри закордонних справ країн-членів ЄС на своїй зустрічі в Люксембурзі визначили основні параметри Плану дій для України щодо скасування візового режиму. Передбачено, що цей документ складатиметься з двох частин: законодавчої та практичної. На першому етапі Україні доведеться схвалити необхідні зміни до законів та підзаконних актів, які б відповідали вимогам ЄС, а на другому – провести технічну роботу з їх реалізації на практиці.

Міністри також вирішили не довіряти перевірку виконання Плану дій виключно Єврокомісії, а ще й залучити до цього процесу експертів з країн-членів ЄС. При цьому, ніякого автоматизму у скасуванні віз після виконання Плану не передбачено. Втім, комісар ЄС із питань розширення та сусідства Штефан Фюле не бачить у цьому великої проблеми.

"Це належить до компетенції країн-членів - приймати рішення. У випадках Сербії чи інших двох країн - Албанії та Боснії і Герцеговини, які очікують на отримання безвізового режиму, це рішення в руках країн-членів, у руках Європейського парламенту. І я не бачив ніякого автоматизму тут, тому і не може бути відповідно якогось автоматизму відносно країн-учасниць “Східного партнерства”.

План як бонус за демократію


На сьогодні країни-члени ЄС поки продовжують обговорювати запропонований Єврокомісією проект Плану дій. При цьому у розмовах без мікрофона європейські чиновники не виключають, що документ можуть і не узгодити до саміту. І залежатиме це серед іншго і від того, якими будуть місцеві вибори, і що надалі відбуватиметься в Україні з демократичними свободами.

Джерело: BBC Ukrainian