Новий опалювальний сезон розпочався із зростаючими боргами
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-10-20 01:45:36
Цього року тепло до наших осель прийшло раніше, ніж зазвичай. Причиною послужило передчасне похолодання. Та чи готова Україна до опалювального сезону?
На жаль, ні. Тому що не сьогодні-завтра підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) остаточно збанкрутують. Говорити про їх стабільну роботу не доводиться.
Комусь ці твердження можуть видатися надто різкими та безпідставними. Але така наша дійсність. І про неї на прес-конференції 14 жовтня розповіли керівники Всеукраїнської асоціації приватних інвесторів ЖКГ.
Виявилося, що в нинішній опалювальний сезон галузеві підприємства увійшли прямо-таки з астрономічним боргом. Достатньо сказати, що лише ДК «Газ України» за блакитне паливо вони недоплатили 5 млрд грн.
Зрозуміло, що цей борг сформувався не вчора. Його шлейф тягнеться з давніших часів і постійно зростає. Наприклад, за минулий опалювальний сезон він збільшився на 1,8 млрд грн. Близько 1 млрд грн у якості пені та штрафних санкцій за цей же період газовики виставили підприємствам ТКЕ.
На прес-конференції президент Асоціації Сергій Бульбас сказав, що поточний опалювальний сезон більшість підприємств ТКЕ розпочинають «без підписаних договорів на газ». І коли буде вирішене це питання, не відомо. А нема договорів, значить, нема і зобов’язань сторін однієї перед одною.
Ще одна обставина зіграла злий жарт з тепловиками. У серпні нинішнього року ціна на газ збільшилася, і сьогодні вона складає 1,3 тис. грн за тисячу кубометрів. «А тарифи, з якими підприємства ТКЕ вступили до опалювального періоду, залишилися на попередньому рівні. У нас є підстави говорити про те, - відзначив Сергій Бульбас, - що, скоріше за все, тарифи на тепло та гаряче водопостачання не змінюватимуться до кінця поточного року».
Він також визнав, що населення від старих тарифів лише виграє. Це і зрозуміло – кому хочеться платити більше грошей? Особливо в нинішні непрості часи, коли національна економіка лише починає виходити з кризи, ціни стрімголов зростають, а зарплата не встигає за ними.
Але справа вся в тому, що за наявності старих тарифів, підкреслив президент Всеукраїнської асоціації приватних інвесторів ЖКГ, ситуація для підприємств ТКЕ лише погіршиться. Тому що «реальних джерел погашення заборгованості, яка формуватиметься спожитими енергоресурсами, у підприємств ТКЕ фактично нема».
Як реагує на ситуацію МінЖКГ? Воно не може не оцінювати складності такого стану речей, однак реально впливати на нього поки що не збирається. Не виключено, що кошти для погашення заборгованості, яка накопичується, спробують закласти до держбюджету наступного року, але ж до нього ще треба дожити.
Сергій Бульбас відзначив, що «Газ України» буде акуратно розраховуватися перед Російською Федерацією за спожиті енергоресурси. І зрозуміло, що він вимагатиме, щоб так само акуратно розраховувалися з ним і підприємства ТКЕ.
Віце-президент Асоціації Віктор Вигівський визнав, що після зростання ціни на газ рентабельність підприємств ТКЕ знизиться на 20-30%. Тому вихід один: переглянути чинні тарифи. Та от проблема – як на них відреагує населення? Відповідь очевидна – негативно. Вже зараз борг населення перед підприємствами ТКЕ складає 4,2 млрд грн. «Якби ці гроші були вчасно сплачені, їх би вистачило для того, аби сплатити за газ на півроку наперед», - сказав Віктор Вигівський.
Ще одна теза в буквальному розумінні спричинила шок серед присутніх. Виявилося, що органи місцевого самоврядування вже не беруть жодної участі у формуванні тарифів, а національний регулятор ще не бере. Тому тепловики опинилися в ситуації, коли вони потрібні всім, але ніхто не збирається вирішувати їхні проблеми. На підтвердження цієї думки такий факт: за 9 місяців поточного року галузеві збитки зросли на 5%, що склало близько 600 млн. грн. А при збільшенні вартості газу та відсутності відповідних компенсаторів ця сума може зрости на 20%.
Та навряд чи у період місцевих виборів хтось звертатиме на це увагу. У нас так повелося, що коли політичний фактор дається взнаки, про економіку забувають.
Автор: Максим НАЗАРЕНКО, Національний прес-клуб «Українська перспектива»