Українці почали подавати до Євросуду через невиплату проблемними банками депозитів
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-10-12 10:05:15
Українці, намагаючись повернути свої вклади з проблемних банків, вже звертаються до Європейського суду. Першим так вчинив військовий льотчик Юрій Проданчук з Львівської області і тепер чекає розгляду справи.
Як розповів нам Юрій, в лютому 2008-го він поклав на рік у банк "Надра" велику суму (мова йде про декілька десятків тисяч доларів, точну цифру він не назвав). На жаль, через рік своїх грошей Юрій не побачив, тому що в банку почалися проблеми з виплатами вкладів і там ввели тимчасову адміністрацію. Проданчук пішов до суду і виграв його, але навіть держвиконавці не змогли дістати з "надр" банку внесок Юрія. А тому він вирішив піти до Європейського суду - подав позов на державу Україна, в якому не виконуються судові рішення.
"Я звернувся до Європейського суду і вже отримав відповідь, що справа прийнята до розгляду, - розповів нам Проданчук .- Я не самотній, ще чоловік сорок моїх однополчан, які воювали в гарячих точках і заробили там на життя, постраждали точно так само". Можливо, вони теж підуть до Європейського суду.
У прес-службі банку «Надра» нам відповіли, що клієнтам вони зараз повертають гроші поетапно, і якби Проданчук погодився на мирову, то, можливо, вже отримав би свій депозит. Киянка Наталя Трофименко розповіла нам, що свій внесок 2000 євро в банку "Надра" вона отримує частинами в гривнях на картку і потім розраховується за покупки. "Вже половину грошей повернула. Але так є сенс вступати, якщо депозит невеликий, як у мене", - каже Наталя.
На думку юриста Василя Мірошниченка, Проданчук вчинив правильно: "Невиконання рішення суду - це серйозне правопорушення і Євросуд за це карає. Швидше за все, позивач виграє, і тоді вже держава буде думати, як повернути йому вклад. Плюс ще компенсація з держбюджету - практика показує, що Євросуд присуджує 3-25 тис. євро. Щоправда, розгляд справи може затягнутися на 2-3 роки".
Як повідомлялося, у свою чергу банки збираються створити єдиний "чорний список" боржників і обмінюватися інформацією про недобросовісних позичальників, щоб у майбутньому не видавати їм кредити. На думку банкірів, існуючі спецструктури - бюро кредитних історій - не повною мірою справляються з цим завданням, тому що їх бази даних розрізнені. Як повідомили нам у прес-службі банку "Форум", ця ідея обговорюється вже кілька місяців, і поки точної дати опублікування списків немає. Але в них будуть потрапляти тільки бізнес-структури та їхні керівники, які свідомо ухиляються від повернення кредитів, тобто займаються аферами. При цьому в каталозі недобросовісних боржників не буде позичальників, що опинилися перед обличчям тимчасових фінансових труднощів. На фізосіб чорні списки боржників поки становити не планують.
Одержати свої гроші можна лише у двох банках, і то доведеться побігати по банкоматах, постояти в чергах і втратити 2% суми
"РОДОВІД"
У банку працює тимчасова адміністрація НБУ. Банк перераховує вклад, що закінчився і відсотки на поточний рахунок або картку, з яких можна зняти не більше 1 тис. грн на день і витратити не більше 5 тис. грн/день (якщо розрахунок йде по картці). Однак вкладники кажуть, що банк затримує перерахування грошей на картки. Також, за словами клієнтів, в банкоматах банку хронічно немає грошей, а за зняття грошей через касу банку потрібно платити 2% від суми вкладу та відсотків.
"НАДРА"
У банку працює тимчасова адміністрація НБУ. Банк продовжує часткові виплати вкладів за кількома програмами виплат, а також відкрив доступ до поточних і карткових рахунків вкладників - з них можна сплатити покупки на суму до 5 тис. грн на місяць, але не більше 2,5 тис. за один день (знімати готівку з карток поки не можна).
"СИНТЕЗ"
У банку працює тимчасова адміністрація НБУ. Мораторій на видачу вкладів закінчився 8 вересня, але банк так і не почав розрахунки з вкладниками.
"Інпромбанк"
Тимчасова адміністрація була виведена 10 вересня, на сьогодні ніяких виплат не проводить. У банку припускають, що виплати відновляться наприкінці жовтня.
"Західінкомбанк"
Вклади не повертають. У банку це визнають, але поки не знають, коли почнуть виплати.