Верховна рада ухвалила нову редакцію закону про Кабінет міністрів
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-10-07 01:40:14
Верховна рада ухвалила нову редакцію закону про Кабінет міністрів, за яким президенту Віктору Януковичу додали ще повноважень.
За це рішення проголосувало 252 депутати, зокрема, 175 із Партії регіонів, 4 з БЮТ, 5 з НУ-НС, 27 комуністів, 20 депутатів з Блоку Литвина і 21 позафракційний.
Згідно з ухваленим законом, зокрема, вносяться зміни у порядок призначення і звільнення керівників силових структур.
Так, генпрокурор призначається на посаду за згодою Верховної ради та звільняється з посади президентом (у попередній редакції - звільняється президентом за згодою парламенту).
Служба безпеки України підпорядкована тільки президенту (у попередній редакції - президенту і підконтрольна Верховній раді).
Голова СБУ призначається на посаду та звільняється з посади тільки президентом (у попередній редакції - призначається Верховною радою за поданням президента).
В одному з пунктів виключається також контроль Верховної ради за діяльністю Служби безпеки України. У новому законі записано лише, що голова СБУ щорічно подає Верховній раді звіт про діяльність Служби безпеки.
Крім того, Кабмін позбавляється повноважень при призначенні голів держадміністрацій. Тепер президент призначає їх одноосібно, а не за поданням Кабміну.
Як відомо, влада заявляла, що новий закон про Кабмін буде ухвалено для приведення у відповідність до рішення КС про скасування політреформи діяльність гілок влади.
Водночас в опозиції заявляють, що новий проект закону про Кабмін суттєво звужує повноваження парламенту навіть у порівнянні з тим, як було до політичної реформи у часи Леоніда Кучми.
Зокрема, нунсівець, лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко під час обговорення заявив, що з ухваленням нового закону про Кабмін відбувається обмеження повноважень уряду, Верховна рада втрачає контроль за силовими структурами, за бюджетом, а президенту надаються повноваження, "про які Кучма і не мріяв".
Нагадаємо, 1 жовтня Конституційний суд оголосив рішення по справі про скасування політреформи 2004 року.
КС ухвалив рішення скасувати політичну реформу, що означатиме повернення України від парламентсько-президентської до президентсько-парламентської форми правління та значне розширення повноважень Віктора Януковича.
Головні зміни до Конституції, внесені у 2004 році, стосувалися функціонування Верховної ради і порядку формування уряду.