На Домбровський кар'єр Калуш уже отримав 57 млн грн
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-29 02:45:15
27 вересня, перебуваючи з робочою поїздкою в Калуші для вирішення резонансних екологічних проблем, першим об'єктом, який за дорученням Президента України та Уряду відвідали Віце-прем'єр-міністр України Володимир Сівкович і заступник міністра охорони навколишнього природного середовища Артем Володін, був Домбровський кар'єр.
Представляючи високопосадовцям для огляду екологічно небезпечну і явно непривабливу для Прикарпаття місцину, голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк зазначив: «Поруч - гарна чиста річка Лімниця. Є підозра, що вода з річки потрапляє у соляні шахти. Державний комітет водного господарства вивчає питання, як 800 м річки Лімниця вивести з території, де розміщені шахти».
Під час брифінгу для центральних і регіональних ЗМІ Віце-прем'єр-міністр України Володимир Сівкович наголосив: «Що стосується Домбровського кар'єру, то там ситуація небезпечна тим, що річка починає просочуватись у цей кар'єр. Якщо допустити це, наслідки прорахувати буде неможливо. На Домбровський кар'єр виділено 89 млн грн. Більша частина піде на роботи в кар'єрі, частина – на оздоровлення та відселення мешканців. Мінрегіонбуд бере на себе будівництво будинків для сімей, які живуть над пустотами, що вимиваються солями».
Зазначалося: на Домбровський кар'єр Калуш уже отримав 57 млн грн, зокрема, на вирішення житлової проблеми - 12 млн грн, 42 млн грн – на медицину. Роботи у кар'єрі тривають.
Довідково. Домбровський кар'єр – єдиний не лише у Європі, а й у світі гірничий об'єкт, де видобуток солі здійснювали відкритим способом. Глибина кар'єру – 140 м, довжина - 900 м, ширина – 850 м, площа – 64 га. Об'єм виробленого простору – 52,5 млн куб.м. Домбровський кар'єр експлуатувався з 1967 р.
Кар'єр складається з південної і північної частин, розділених перемичкою. Південна частина відпрацьована в 1967-1982 роках; видобуто 17,9 млн тонн руди. Північна дільниця введена в 1983 році, видобуто 14,6 млн тонн руди. Для перехоплення та відведення прісної води з четвертинного водоносного горизонту навколо кар'єру споруджено дренажну траншею, довжиною 5,3 км і глибиною до 25 м об'ємом 2,3 млн куб.м. В період експлуатації в кар'єр поступало 1,4 млн куб.м води в рік, в тому числі 450 м в рік викачували із дренажної траншеї. В період інтенсивних дощів у липні 2008 року перемичка між південною і північною частинами кар'єру розмита. Кар'єр затоплюється атмосферними та ґрунтовими водами. Тут накопичено більше 16 млн куб.м розсолів. Борти кар'єру і зовнішні відвали руйнуються соляним карстом. В покищо не затопленій частині кар'єру заскладована значна кількість необлікованих будівельних і побутових відходів, які при затопленні можуть негативно впливати на якість води новоутвореного озера.
10 лютого 2010 року Президент України підписав Указ «Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації», який затверджено Верховною Радою України однойменним Законом України від 12 лютого 2010 р.
На виконання цього Указу, згідно доручення Мінпромполітики України та на замовлення Калуської міської ради Науково-дослідним та проектним інститутом ВАТ «Гірхімпром» розроблено проект «Консервація Домбровського кар'єру з рекультивацією зовнішніх відвалів № 1, 4 та хвостосховищ №1, 2 та спорудження стіни в ґрунті», який пройшов комплексну державну експертизу.
На підставі позитивного експертного висновку Мінрегіонбуду України, Івано-Франківська облдержадміністрація розробила Перелік витрат № 1 на суму 89, 656 млн грн, пов'язаних з реалізацією цього проекту, який отримав погодження відповідних міністерств.
У червні п.р. виконавчий комітет Калуської міської ради уклав договір на виконання будівельно-монтажних робіт по проекту «Консервація Домбровського кар’єру з рекультивацією зовнішніх відвалів № 1, 4 та хвостосховищ № 1, 2» з ТОВ «Фінансова енергетична корпорація України» (м.Київ), а у липні генпідрядник розпочав виконання підготовчих робіт.