друкувати


В.Сівкович: Президент і Прем'єр-міністр дали доручення максимально допомогти Івано-Франківщині

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-29 03:00:00

27 вересня з робочою поїздкою в Калуші перебували Віце-прем'єр-міністр Володимир Сівкович та заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України Артем Володін.

За участю урядовців, керівників обласної влади, калуської міської ради та журналістів всеукраїнських і регіональних ЗМІ у Калуші стартували роботи з утилізації гексахлорбензолу: завантаження його в спеціальні герметичні бочки та вивезення у Великобританію.

«Президент і Прем'єр-міністр дали доручення максимально допомогти Івано-Франківщині з цілого комплексу проблем, - заявив у Калуші Віце-прем'єр-міністр України Володимир Сівкович.

Як зазначалося на брифінгу, з 1976 року в Калуші знаходиться найбільше в Європі захоронення цієї отруйної речовини, 11,5 тис. тонн, воно є загрозою не лише для нашої держави, а й для інших європейських країн. Нинішній уряд України, відповідно до Стокгольмської Конвенції, взявся ліквідувати таку небезпеку.

«Держава зобов'язалася вивезти цю отруту, - запевнив Віце-прем'єр-міністр України Володимир Сівкович. - Такого роду великомасштабних дій в Україні ще не проводили. Це найбільше знищення токсичних відходів».

За його словами, у поточному році для вивезення з Калуша гексахлорбензолу уряд передбачив 298 млн грн. Перший транш, 104 млн грн, область уже отримала. «Ми виділили ці кошти, незважаючи на те, що цей рік був для нас надзвичайно фінансово складним, адже доводиться погашати зовнішні борги», - наголосив Віце-прем'єр-міністр України Володимир Сівкович.

Ситуація потребувала швидкого реагування, бо, як зазначалося, за результатами проб було пошкоджено герметичність тари, в якій зберігалися відходи.

Вивезення гексахлорбензолу з Калуша доручено державному підприємству «Національний центр поводження з небезпечними відходами». За словами його генерального директора Андрія Любімова, центр має трирічний досвід проведення подібних робіт.
«Ми будемо вивозити гексахлорбензол у надійній сертифікованій тарі за межі України, у Великобританію, а там його знищуватимуть при високих температурах на спеціальних заводах», - зазначив Андрій Любімов. І запевнив: «Жодного грама отрути в ґрунт не потрапить».

Голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк наголосив, що роботи з вивезення гексахлорбензолу «є надзвичайно серйозними», а хід їх виконання «знаходиться на особистому контролі Президента України Віктора Януковича».
За словами Михайла Вишиванюка, «зона, звідки розпочали завантаження та вивезення гексахлорбензолу, є небезпечною, туди ніхто, окрім фахівців, не допускатиметься». Мовляв, перед виборами знайдеться чимало тих, хто захоче на цій проблемі пропіаритися. Відповідальний за проведення робіт перший заступник голови ОДА Василь Плавюк. Журналісти мали змогу спостерігати за початком робіт на полігоні токсичних відходів та за їх проведенням в режимі on-line.

До кінця року з полігону в Калуші планують вивезти 8,5 тис. тонн гексахлорбензолу. За 10 днів з Калуша вивезуть першу партію – 1,5 тис. тонн отрути.

Довідково. Гексахлорбензол - особливо небезпечна речовина, що належить до стійких органічних забруднювачів і становить перший клас небезпеки (негативно впливає на роботу центральної нервової та серцево-судинної систем людини).

Полігон токсичних відходів, зокрема, де накопичено гексахлорбензол, було введено в дію у 1973 році і, відповідно до паспорта, розраховано на термін експлуатації протягом 405 років. Розширення і вдосконалення конструкції полігону здійснювалось за проектами конструкторського бюро колишнього ВО "Хлорвініл" та Івано-Франківської філії "Укркомундорпроект".

Технологія захоронення відходів була такою: відходи, затарені в стальні бочки місткістю 200 л, закриті зверху шаром ґрунту, накопичувались в наземному складі на полігоні твердих токсичних відходів. За наявності 1000 тонн відходи розміщувались в підготовленій «карті» (резервуарі) в 2 шари і засипалися ізолюючим шаром ґрунту, товщиною 1 м, зверху закривалися поліетиленовою плівкою, товщиною 0,2 мм, і шаром рослинного ґрунту, товщиною 0,2 м.

Останнє захоронення відходів ГХБ в «карти» 9-10 проведено у серпні 2000 року.
За даними Паспорта місця видалення відходів полігону твердих токсичних відходів, виданого ТОВ "Оріана-Галев" у 2001 році, на полігоні захоронено 11352,5 тонн відходів, з них: 11087,6 т гексахлорбензолу (перший клас небезпеки).

2 березня 2010 року Кабінет Міністрів України видав розпорядження №381-р «Про деякі заходи, пов'язані з ліквідацією наслідків надзвичайної екологічної ситуації та території м.Калуша та сіл Кропивник і Сівка–Калуська Калуського району Івано-Франківської області». Було схвалено програму-перелік невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків та заходів, пов'язаних із запобіганням транскордонному розповсюдженню надзвичайної екологічної ситуації техногенного та природного характеру в зоні надзвичайної ситуації. За словами міського голови Калуша Ігоря Насалика, лише 0,5 грамів гексахлорбензолу спроможні призвести до летальних наслідків.

Джерело: Прес-служба голови Івано-Франківської ОДА