друкувати


У Винограді на Коломийщитні відкрито музей Миколи Бакая

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-27 03:45:34

Поет-пісняр Микола Бакай народився 2 березня 1931 року у славному селі Виноград Коломийського району.

Закінчив місцеву восьмирічку, подальше навчання перервали московсько-комуністичні окупанти, які в 1947 році вивезли до Сибіру Миколу Бакая, його маму, бабусю і старшого брата. Шістнадцятилітній Микола пробував двічі втекти та безуспішно. Тугу за рідним краєм та важку долю невільників Сибіру юний поет викладав у своїх ранніх творах. Завдяки гарному голосу в 1950 році його прийняли в Омське художнє училище, а згодом – до Омського театру оперети. 1960 року Микола повернувся на Україну, однак в рідному селі йому відмовили у прописці. Замешкавши в Чернівцях, працював у Буковинському ансамблі пісні і танцю. Заочно закінчив відділення Київського інституту театрального мистецтва. З під його пера вийшли мелодійні вірші, яким музичне звучання надали композитори А.Кос-Анатольський, О.Білаш та інші. Плідно співпрацює з Народним артистом України Павлом Дворським.

Невблаганна смерть обірвала творчий шлях Миколи Бакая. Похований в рідному селі, на могилі митцями Буковини споруджено пам’ятник.

Микола Бакай – автор слів до пісень "Біля річки Черемоша" на муз.А.Кос-Анатольського, "Чарівниця" на муз.О.Білаша, "Нагадай" на муз. В.Верменича. Особлива плідна творча співпраця з Народним артистом України, композитором і співаком Павлом Дворським, з яким створив популярні пісні, що стали народними Смерекова хата", "Місячна дорога", "Будуймо храм", "Мамині очі". Пісні Миколи Бакая виконували Народні артисти України Назарій Яремчук, Микола Мозговий, Павло Дворський, Василь Зінкевич, Дмитро Гнатюк.

26 вересня 2010 року у приміщенні загальноосвітньої школи в селі Виноград Коломийського району з ініціативи Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнської Ліги Українських Жінок (ВЛУЖ) відбулося урочисте відкриття історико-етнографічного музею Миколи Бакая. Високих гостей: голову обласної та міської організацій ВЛУЖ Стефанію Костюк, Марію Ільків, голову Коломийської районної державної адміністрації Михайла Негрича, голову районної ради Дмитра Неміша вітали хлібом-сіллю й щирими словами.

- Історичний спадок народу закарбовується в його пам’яті, - виголосив у привітанні Михайло Негрич, - у селі Виноград, коріння якого сягає з 1524 року, новостворений музей зберігатиме для нашого покоління світлу пам’ять про знаного земляка, пісня, поета Миколу Бакая. Очільник району висловив вдячність всім, хто приклав зусилля до відкриття музею. Він привітав усіх зі святом, вручив грамоти ініціаторам й подарунки для місцевої школи: книжку "Покуття" й музикальний центр.

Стефанія Костюк з гордістю звернулася до присутніх:" Я щаслива, що дочекалася цього дня. Звертаюся сьогодні до молоді і педагогічного колективу: плекайте пам’ять про Миколу Бакая, запрошуйте молодь сюди, аби знали, які видатні особи жили, творили і примножували своїми талантами Україну".

Запрошених вітала і голова міської організації ВЛУЖ Марія Ільків: "Шановна владо красивої коломийської землі! Всеукраїнська Ліга Українських Жінок вітає усіх на цьому прекрасному святі! Дякую Павлові Дворському родині, доньці Миколи Бакая, а також голові облдержадміністрації Михайлові Вишиванюку, голові райдержадміністрації Михайлові Негричу, його заступникові Лесі Білищак, всій команді, сільському голові Галині Луців за сприяння в організації відкриття".

Стрічку перерізають Марія Ільків, Михайло Негрич, Павло Дворський і Василь Мензатюк. Священики освячують приміщення. У коридорі – ніде голці впасти. Невеличка екскурсія приміщенням, площа якого становить понад сто квадратних метрів. На стінах – портрети і фотографії поета, виготовлено вертикальні вітрини, опрацьовано особистий архів М.Бакая. Телебаченням "Галичина" зібрано касетний відеоматеріал творчих вечорів, концертів та похорону Миколи Петровича.

Джерело: Прес-служба Коломийської РДА