друкувати


Діти пішли до школи - ледь не вдвічі зросла кількість хворих на ГРВІ

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-24 06:30:54

Щойно діти пішли до школи, у  Калуші ледь не вдвічі зросла кількість хворих на ГРВІ. Утім, медики заспокоюють: усе — у межах норм та під контролем. Більше того, оскільки наразі на Калущині не зареєстровано жодного випадку захворювання на грип, про епідемію говорити надто рано. Утім, легковажити власним здоров’ям не слід. Адже цьогоріч, обіцяють науковці, в Україні циркулюватимуть як сезонні види грипу, так і нові.

Нагадаємо, що минулого року грип А(H1N1), більш відомий у народі як “свинячий”, застав Україну настільки зненацька, що серед людей почалася справжня паніка. Не готовими до такого різкого сплеску захворювання виявилися не лише люди, але і медицина. У результаті — епідемія переросла у пандемію, а Всесвітня організація охорони здоров’я вперше за останніх 40 років офіційно оголосила про введення шостого, максимального, рівня загрози пандемії.

За офіційними даними, у світі від “свинячого” грипу померли 18,5 тис. людей. В Україні, за даними Міністерства охорони здоров’я, з 29 жовтня 2009 по 21 березня 2010 року від грипу та ГРВІ померли 1 126 чоловік.

Офіційно пандемія завершилася 10 серпня цього року. Утім, грип А(H1N1) нікуди не зник. Найімовірніше, він циркулюватиме і цього року. Щоправда, вже як сезонний, а тому — менш небезпечний. Проте, стовідсотково спрогнозувати поведінку цього вірусу медики не беруться.

— Наразі у Калуші та районі все спокійно, — повідомила завідувач епідеміологічного відділу Калуської райсанепідстанції Зінаїда Ковбаснюк. — Загалом, у вересні на Калущині було зафіксовано 1 116 випадків захворювання на ГРВІ. Грипу — нуль. Найбільше хворіють молоді люди до 17 років — 456 випадків. Із 15 по 21 вересня показник захворюваності на 10 тис. населення — 434. Порівняно з минулим тижнем, рівень захворюваності не змінився. Щоправда, суттєвий ріст спостерігався одразу після того, як учні пішли до школи. Фактично, після першого тижня навчання показник “виріс” із 249 до 434. Для вересня такий підйом — характерний. Тому наразі підстав говорити про епідемію немає.

Прогнози медиків на найближчих кілька місяців оптимістичні: епідемії не буде. Правда, традиційного сезонного зростання кількості хворих не уникнути. Адже після того, як мине “бабине” літо, почнуться осінні холодні дощі, можливо, зі снігом. Відтак, люди почнуть частіше хворіти гострими респіраторними інфекціями. Як правило, це характерно для кінця жовтня-початку листопада, а потім — у січні-лютому. Водночас, сезон 2010-2011 обіцяє одразу кілька відомих раніше штамів грипу.

— Більшість вірусів грипу, які прогнозують на цей рік, нам уже відомі. Тому навряд чи вони будуть мати настільки важкі наслідки, як було минулого року, — акцентує Зінаїда Ковбаснюк. — Утім, Центр із контролю і профілактики захворювань повідомляє, що у липні зросла кількість випадків зараження людей вірусом AH3N2. Наразі він циркулює у деяких штатах США. Загалом, цей вірус спричинив пандемію у 1968-1969 роках і відтоді циркулює. Минулого року його витіснив вірус “свинячого” грипу. Схоже, цьогоріч він готовий повернутися. Експерти зазначають, що сезони грипу з перевагою вірусу AH3N2 мають тенденцію бути більш важкими, ніж ті, у які домінували віруси А(H1N1) або віруси грипу В. Тому з цим грипом слід бути дуже уважними та обережними.

Не підвести обіцяють цьогоріч і медики, науковці та посадовці, які вже про всяк випадок готуються до сплеску захворюваності. Міністр охорони здоров’я Зіновій Митник цього тижня підкреслив, що медики України готові до епідемії.

“Ми маємо достатню кількість медикаментів і протигрипозних, і противірусних, і, не дай Бог, якщо будуть ускладнення — пневмонії або ще щось, ми маємо достатню кількість ліків у кожній районній лікарні”, — переконує глава відомства.

Також Зіновій Митник заявив, що препарат “Таміфлю”, закуплений у минулому році, все ще придатний для використання, оскільки його купували з чотирирічним терміном реалізації.

Наразі ж найефективнішим способом боротьби з масовим захворюванням є вчасно проведена вакцинація. На Прикарпатті необхідної вакцини — обмаль, тому лікарі радять користуватись “народними методами”: їсти часник та цибулю, пити чай із медом чи малиною, остерігатись переохолоджень. При перших симптомах ГРВІ важливо не займатись самолікуванням, а відразу звернутись за допомогою до фахівців.

Автор: Тетяна КІНДЮХ
Джерело: ВІКНА