друкувати


Житлова проблема молодих сімей не втрачає своєї актуальності

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-14 02:45:32

Житлову проблему молодих сімей давно оспівано в піснях (як от про хату з лободи, а в чужую не веди), проте вона досі не втрачає своєї актуальності.

Приміром, торік за державною програмою пільгового довготермінового кредитування молодих сімей та одиноких молодих громадян новосілля справили тільки 30 наших краян-позичальників. На 2010 р. заплановано введення в дію лише одного багатоповерхового будинку на вул. Національної Гвардії в обласному центрі. А офіційно зареєстровано 1 864 молоді сім’ї та особи, які готові поліпшити свої житлові умови за рахунок пільгового кредитування.

Чому така несприятлива ситуація на ринку молодіжного кредитування і які перспективи у тих, хто мріє жити окремо від батьків, ведемо розмову з директором Івано-Франківського регіонального управління ДСФУ «Державний фонд сприяння молодіжному будівництву» Наталею Дикан.

— Наших читачів першою чергою цікавлять умови пільгового кредитування. Скажімо, до якого віку можна його сподіватися?

— Важливою вимогою для надання довготермінового кредиту на будівництво (реконструкцію) та придбання житла є перебування на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, та реєстрація їх у консультаційному центрі регіонального управління. А цензовий вік — до 35 років кожного з подружжя чи одинокого молодого громадянина.

— Для кого визначено переваги в наданні кредиту?


— Відповідно до постанови уряду від 15 липня 2005 року №592, перевагу мають молоді громадяни, подружжя, в яких чоловік або дружина користуються правом першочергового або позачергового надання житлових приміщень; сім’ї, в яких один із членів у поточному році досягає граничного віку; молоді вчені; подружжя, в яких чоловік або дружина є молодим ученим, та ін. З моменту реєстрації кандидат бере участь у рейтингу кандидатів, згідно з яким і надаються пільгові довготермінові кредити. А про місце в рейтингу можна дізнатися з інформації на сайті ДСФУ «Державний фонд сприяння МЖБ»: www.molod — kredit.gov.ua. або телефоном
71-09-60. Адреса регіонального управління: вул. Січових стрільців, 58.

— Що нового появилося в роботі Фонду?

— Нове керівництво поставило за мету відновлення довіри до Фонду як до надійної державної установи, оскільки раніше були значні проблеми з виплатою часткової компенсації відсотків комерційних банків. Ця заборгованість склалася через недофінансування програми з Державного бюджету 2009 року в обсязі понад 62 млн грн, а в поточному році — через несвоєчасне прийняття Державного бюджету на 2010 рік. Крім того, постійно зменшувалися обсяги державної підтримки програми пільгового кредитування — з рекордних 124 млн грн у 2004 році до 50 млн грн. у 2008-му і до повного припинення фінансування у 2009-му. Тобто протягом останніх п’яти років, і особливо у 2009-му, держава втратила інтерес до цієї програми, яка має велике суспільне значення.

Саме через відновлення довіри держави при підтримці Міністерства у справах сім’ї, молоді і спорту, Міністерства фінансів України, спостережної ради Фонду, народних депутатів України при затвердженні Державного бюджету на 2010 рік, в умовах об’єктивно складної фінансово-економічної ситуації в державі, було відновлено програму пільгового кредитування молодих сімей. Звичайно, це мало: 20 млн грн із загального та 50 млн грн із стабілізаційного фондів. Але факт, що процес пільгового кредитування відновлено. Також з липня відновлено виплати з часткової компенсації кредитної ставки комерційних банків. Це дуже болюча тема, тут — конкретні люди, це понад 11 тис. молодих сімей, в івано-Франківській області 706 позичальників, які повірили державі. і люди справедливо привертають увагу до цієї проблеми. Державним бюджетом на нинішній рік передбачено фінансування нашої програми у повному обсязі — 117 млн грн. У серпні погашено заборгованість і за 2009 рік.

— Очевидно, молоді сім’ї мають право і на так зване доступне житло?..

— Надання пільгових кредитів на будівництво житла  для молодих сімей є важливою складовою Державної програми будівництва доступного житла на 2010—2017 роки.  Термін «доступність» у цьому разі передбачає підвищення спроможності громадянина придбати житло у забудовника шляхом значного його здешевлення. З цією метою громадянинові надається державна підтримка у вигляді безповоротної субсидії в розмірі 30% нормативної вартості житла. Наразі Мінрегіонбуд визначив перелік об’єктів, які будуть допущені до участі у цій програмі, а Фонд розпочав роботу з громадянами. Вживаємо також заходів щодо розширення напрямів своєї діяльності, використання наших можливостей у реалізації державних програм підтримки житлового будівництва. Одним з таких напрямів є кредитування молодих сімей на будівництво житла під 10,75% річних терміном до 30 років.

— Чи варто тішити себе тим, що рідко збувається?

— Питання забезпечення молоді житлом, по-перше, неможливо розглядати окремо від загальної роботи щодо реалізації Державної житлової політики і, по-друге, неможливо розраховувати лише на кошти Державного бюджету. Скажімо, згідно з рішенням спостережної ради Фонду надано пропозиції щодо значного (у десять разів) збільшення  коштів із загального фонду Держбюджету — з 20 млн грн у цьому році до 200 млн грн у Держбюджеті 2011-го. Але це повинні бути кошти, які стимулюватимуть залучення інших джерел. Таких додаткових джерел, як мінімум, два. Перше — це випуск облігацій Фонду під державні гарантії для залучення небюджетних коштів. У 2011 році таким чином можна було б залучити до 500 млн грн. Друге джерело — кошти місцевих бюджетів. Розподіл державної підтримки між регіонами має стимулювальний характер і безпосередньо залежить від кількості коштів, виділених на місцевому рівні. І як наслідок — від цього залежатиме кількість кредитів, які можуть бути надані молодим позичальникам, сім’ям, громадянам у тій чи іншій області. Місцеві бюджети Прикарпаття загалом передбачили 1 720,7 тис. грн, причому 1 220,7 тис. грн з них — кошти з івано-франківського міського бюджету, за що особлива подяка керівництву і депутатам міської ради.

Автор: Василь ДОРОШЕНКО
Джерело: Газета «Галичина»