друкувати


В Івано-Франківську буде відкрито Університетський храм

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-07 05:55:10

Про початок та хід будівництва і про відкриття храму ми розмовляли з настоятелем храму прот. Михайлом Клапківим – Економом Івано-Франківської єпархії УГКЦ.

Отче Михайле, 21 вересня на свято Різдва Пресвятої Богородиці буде здійснене освячення та відкриття храму, розкажіть як і коли розпочалося будівництво святині.

Правлячим Архієреєм Івано-Франківської Єпархії 04 лютого 2008 було призначено мене адміністратором парафії Різдва Пресвятої Богородиці, яка знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Чорновола, поблизу пологового будинку. В березні 2008 розпочато будівництво храму, який мав служити не тільки для парафіян, але й для студентів Прикарпатського Національного Університету ім. Василя Стефаника, який знаходиться фактично навпроти храму. Архітектор п. Олег Козак, старався розпрацювати класичну архітектурну форму, яка могла б вміщати від 350 – 400 вірних. Також варто зазначити, що на цьому місці до 1946-го року знаходився монастир та церква отців Редемптористів, але з приходом в 1946-му році Радянських військ на територію Галичини, зокрема до Івано-Франківська, монастир і храм були зруйновані а священики розстріляні. Боже провидіння розпорядилося так, що після розпаду Радянського Союзу, місцевою владою, дана земельна ділянка, була передана нашій церкві і тепер знову на цьому місці повстала святиня, яка буде слугувати, як для парафіян так і для студентської молоді.

Храм не є малим за своїми розмірами, серед інших храмів міста, але його оздоба в поєднання сучасних оздоблювальних матеріалів, як екстер’єру так і інтер’єру храму дали чудовий результат. Цікаво вникнути в сам проект про який просимо розповісти.

Архітектор п. Олег Козак розробив храм в традиційному Галицькому стилі XX-го століття, але поєднання форм, вмістимості та економності у використанні енергії було у нас на першому місті. Храм складається з двох частин з нижньої та основного класичного храму. В нижній частині, яка становить близько 400 квадратних метрів, було заплановано конференц-зал на 150 чоловік, катехитичні приміщення та бібліотеку. Ми старалися, щоб парафія жила не тільки молитовно, а й практично для всіх парафіян з яких більшу частину будуть становити студенти і ці приміщення будуть слугувати для них у проведенні християнського вишколу та духовного вдосконалення, особливо в рік богопосвяченого життя. Храм є місцем зустрічі і діалогу людини з Богом та з іншими людьми.

Зразкове проведене будівництво з використання найсучасніших технологій і найголовніше надзвичайно короткий термін, два роки, як для будівництва церкви. Хто спричинявся до даного будівництва святині?

Ми взяли за приклад Римо-Католицьку церкву, яка у більшості країн світу утворила в студентських містах Академічні Храми та Духовні Центри, які займаються особливим чином християнським вихованням молоді та студентів. Місто Івано-Франківськ належить саме до таких міст. Тільки в Прикарпатському Національному Університеті ім. Василя Стефаника навчається понад вісімнадцять тисяч студентів. Також існують інші національні та приватні Університети. Вагомим вкладом у швидке будівництво храму відіграли тісні зв’язки Івано-Франківської Єпархії з іншими партнерськими Єпархіями Римо-Католицької Церкви, тому нам вдалося протягом двох років повністю закінчити будівництво храму.

Чи володієте Ви інформацією про студентські храми в Україні? Можливо цей храм буде першим?

Давайте будемо говорити про Греко-Католицьку Церкву. В Галичині ми не є першим університетським храмом. Першим храмом, який збудований і призначений для духовної опіки студентською молоддю, був храм у м. Львові, Львівської Архієпархії УГКЦ. Другим буде храм в м. Івано-Франківську, а також в стадії будівництва існує Університецький храм в м. Тернополі. Сьогодні вже існує підписана угода між Івано-Франківською єпархією УГКЦ та Прикарпатським Національним Університетом ім. В. Стефаника про спільне християнське виховання молоді на базі університетського храму «Різдва Пресвятої Богородиці».

Чи буде мати можливість студентська молодь міста інших навчальних закладів брати участь у житті Університецького храму, чи це обмежено угодою тільки з Прикарпатським Національним Університетом.

Звичайно так. Прикарпатський Університет, був першим з ким є підписано угоду і ми плануємо на майбутнє підписати угоди з іншими вищими, навчальними закладами міста для духовної співпраці та вихованні студентської молоді у світлі Христового Євангелія. Угода є тільки заохоченням і запевненням (дозволом) для наших священиків, які будуть працювати з студентською молоддю.

Які у Вас є плани на майбутнє, як настоятеля храму і який духовний потенціал є до Вашою допомоги?

На даний час є 5-ть священиків, які будуть на початках працювати з студентами. Сьогодні Івано-Франківська Єпархія нараховує понад 450 священиків. У Вищій Духовній Семінарії ім. свщмч. Йосафата навчається понад 220 студентів-семінаристів, з яких понад 90 належать до Івано-Франківської Єпархії. Є це великий капітал, який посідає Греко-Католицька Церква, тому сьогодні не існує проблеми браку молодих священиків. Відкриття такого роду храмів надає молодим священикам можливість зреалізувати своє покликання і таланти, працюючи з молоддю, студентами, з молодими сім’ями та їх дітьми. І ми звичайно будемо сприяти таким намірам, оскільки попри щоденні богослужіння, згідно розкладу, в храмі будуть проводитися конференції, зібрання, організовуватимуться круглі столи на різні теми, поїздки та багато цікавого для студентської молоді. Звичайно ми будемо брати приклад з інших університетських храмів, щоб краще та ефективніше провадити виховання серед молоді і студентів нашого міста Івано-Франківська.

Розмову провів ієрей Юрій Трухан – прес-секретар Івано-Франківської єпархії УГКЦ

Джерело: Івано-Франківська Єпархія УГКЦ