друкувати


Як відпочивальникам захиститися від недобросовісних турагенцій?

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-08-07 03:00:33

Напередодні сезону відпусток турагенції зваблюють відпочивальників обіцянками, які зчаста бувають дуже далекими від реалій. Попри те, що фахівці застерігають від користування послугами дрібних маловідомих фірм, українці продовжують купуватися на пропозиції сумнівних агенцій. Втім, якщо ви таки потрапили у халепу, не соромтеся вимагати відшкодування.

Ліцензія нічого не гарантує?

Компанії, які надають туристичні послуги, повинні мати ліцензію на туристичну діяльність. За інформацією Державної служби туризму і курортів України, цього року анульовано 71 ліцензію суб'єктів туристичної діяльності. Для порівняння, минулого року ліцензії втратили 243 туристичні агенції, 2008-го - 400. Цьогорічний показник, очевидно, мав би означати, що сервіс щороку покращується. Проте українці й надалі скаржаться на недобросовісні турфірми.

Однією з жертв шахрайства вважає себе франківчанка пані Марія. Одна з місцевих турагенцій запропонувала їй відпочинок на курорті "Світлана" в Чорноморську. "Мені сказали, що там душ один на чотири кімнати, проте не попередили, що душ на вулиці. Обіцяли, що в кожній кімнаті є туалет і умивальник. Але і вони - також на вулиці. А я поїхала відпочивати з маленькою дитиною". За словами Марії, в її номері нестерпний сморід фарби. «За такий відпочинок я заплатила подвійну суму, - стверджує потерпіла. - Бо мені сказали, що одномісних номерів немає і до мене можуть когось підселити. Тому я оплатила двомісний номер».

Після її скарги, як стверджує туристка, представники фірми погодилися повернути їй гроші і запропонували покинути пансіонат. "Автобус, яким ми приїхали, вже відбув... Куди я мала подітися із сумками і дитиною?", - бідкається Марія.

Заступник директора туристичної фірми "Кентавр" Микола Зорій, який супроводжував групу івано-франківських туристів на базу відпочинку «Світлана», запевняє, що це перша скарга від туристів за три роки. "Є такі проблемні туристи. Це людина, яку ніколи нічим не можна задовольнити. Людина обурюється, що нема умивальника. Платила за таку якість, яку вона й отримала: душ, умивальник, туалет - все є на території", - нарікає він. І продовжує: "Турагенція-посередник не несе відповідальності за приймаючу сторону, тобто готель, мотель, приватну садибу". Крім того, він переконує, що Марію не могли не попередити про умови відпочинку. "Зрештою, інформація і фотографії є на нашому інтернет-сайті", - каже пан Зорій.

Збирайте докази

Якщо клієнт потрапляє в таку ситуацію, фахівці радять зафіксувати все документально: зняти все на відео- чи фотокамеру, письмово заручитися підтримкою свідків. Після того звернутися до представника фірми, який вас супроводжує. Якщо йому не вдалося виправити проблему, необхідно скласти акт про порушення, де зазначити дату, коли трапився інцидент, та його суть. Цей акт повинна підписати адміністрація готелю. У разі відмови слід зібрати підписи свідків. Після повернення акт про порушення дає право вимагати компенсацію у туристичної фірми за недоотримані або неякісні послуги.

Якщо турфірма не визнає провини і відмовляється повертати гроші, клієнту слід звернутися до управління у справах захисту прав споживачів або до суду. Валентина Ільків, головний спеціаліст-юрист управління у справах захисту прав споживачів у Івано-Франківській області, пояснює: «Люди, які отримали неякісні послуги турфірми, повинні надати нам копію договору, копію скарги до фірми з претензіями, її відповідь (якщо вона є), а також квитанції про оплату послуг». Юрист зауважує, що потерпілі також можуть скаржитися і в управління туризму облдержадміністрації. Скарги перенаправляються у Державну службу туризму і курортів України, яка може позбавити недобросовісних підприємців ліцензії.

Автор: Марія ГАВРИЛЮК
Джерело: Галицький Кореспондент