друкувати


УГКЦ та УПЦ КП спільними силами розпочинають зводити храм у Коломиї

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-08-06 03:00:40

Символічно, що його будівництво розпочато 29 липня і приурочено до чергової річниці Володимирового Хрещення Руси-України. Нагадаємо, що українська Церква київської традиції була унікальним явищем у світовому християнстві, зберігаючи тривалий час єдність зі Сходом і Заходом. Власне з цього спільного духовного джерела беруть початки УГКЦ та УПЦ КП.

Зауважимо також, що церква Святого Пантелеймона постане на території онкодиспансеру — місця терпінь і випробувань, де фізично хворі люди чи не найбільше потребують духовної розради та опіки.

Благословили спільне спорудження нової церкви єпископи Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ — Миколай (Сімкайло) та  Коломийської єпархії УПЦ (КП) — Іоан (Бойчук).

Прихильників поєднання українських християнських Церков київської традиції завжди було подостатком на різних рівнях церковної ієрархії, кліру й вірних. ідею українського екуменізму, тобто єднання між західною і східною християнськими традиціями, свого часу обстоювали як православні, так і греко-католицькі ієрархи — митрополити Іларіон (Іван Огієнко), Андрей Шептицький, Василь Липківський і Йосиф Сліпий. Сьогодні ця ідея як ніколи необхідна для національного й духовного об’єднання України. Коли поглянемо на духовну співпрацю УГКЦ й УПЦ КП на сучасному етапі, то прикарпатські владики кир Миколай (УГКЦ) і кир Іоан (УПЦ КП) в цьому плані доклали багато особистих старань, що може слугувати добрим прикладом для всієї країни. Як неодноразово відзначала «Галичина», владики іоан Бойчук і Миколай Сімкайло в Коломиї (фактично вперше в Україні) розпочали спільні відправи Хресної дороги, молебні, водосвяття, спільні чування біля плащаниці, підтримували різноманітні проекти й заходи. Звісно, що такі добрі братерські відносини між єпархіями реально працюють на поєднання християн, закладається добрий фундамент для духовної співпраці  Церков для добра нашого народу і на прославу Божу. А реалії сьогодення самі підказують найкраще місце такої співпраці — поле соціального служіння християнської Церкви, адже соціальні доктрини кожної означеної конфесії ррунтуються передусім на визнанні й реалізації в суспільному житті цінностей, які несе Євангеліє — служіння ближньому, особливо немічним і хворим, тобто «найменшим світу цього».

Що кажуть владики з цього приводу? Владика Іоан зазначає: «З часу утворення нашої єпархії взаємини між владиками УГКЦ у Коломиї складаються справді по-дружньому. У нас є спільна мета — побудова єдиної Церкви в Україні. Через проведення спільних заходів єднаємо наших вірних в одну християнську родину. Ми з владикою Миколаєм закликаємо наших священиків до спільних богослужінь, заходів, які можемо разом відправляти і проводити для утвердження єдності між людьми».

А владика Миколай додає: «ідучи дорогою Христового вчення та спільного обряду, ми бачимо фундаментальні основи єдності між Церквами Володимирового Хрещення. Для свідчення цієї єдності та християнської любові необхідні дії, що засвідчують наші наміри виконати Божий заклик до згоди. Маю надію, що новий спільний храм стане благотворним реальним прикладом єднання нашого народу, де почергово будуть відправляти священики двох єпархій. У спільних молитвах будемо просити благословення для нашого народу і правдивої єдності Церкви в Україні».

Отож на відміну від РПЦ, яка хоч і вільно розвивається в Україні, але зовсім «не бачить» (а чому — відомо) титульних українських традиційних Церков як рівноправних собі у Христі навіть у сфері соціального служіння: в лікарнях, хоспісах, дитячих притулках та допомогових службах, бачимо, що Церкви київської традиції від фази декларативних заяв перейшли до реальних справ. А коли врахувати сучасну релігійну ситуацію, то виглядає, що такі спільні ініціативи на міжцерковному полі співпраці між УГКЦ й УПЦ КП заслуговують уваги та наслідування і можуть стати прообразом показової моделі для духовного міжконфесійного розвитку України.

Автор: Роман ІВАСІВ
Джерело: Газета «Галичина»