Автоцивілка: нові поліси, нові тарифи
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-30 01:30:56
З 1 серпня змінено типові поліси обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. Ще через два тижні вводяться інші страхові тарифи. Зниження базових платежів, збільшення страхових виплат і спустошення гаманців власників авто з великою «кубатурою» - три «кити» нової автоцивілки. Докладно про зміни розповів Василь Волга, голова Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг.
- Нові поліси страхування відповідальності власників авто, відповідно до розпорядження Держфінпослуг, видаватимуться уже з 1 серпня. Документи матимуть додаткові елементи захисту. Поліси старого зразка можуть використовуватись для укладення договорів страхування до кінця ц.р., після чого будуть остаточно скасовані.
Що стосується змін у страхуванні, нові угоди за новими тарифами укладатимуться з середини серпня. Наразі документ (розпорядження Держфінпослуг), який регламентує нововведення, знаходиться в Міністерстві юстиції і набуде чинності через 10 днів з часу реєстрації. Той, хто вже уклав страхову угоду, не мусить її переукладати. Той, хто ще не уклав, матиме преференції.
Перевага перша: знижено базовий платіж до 180 грн. Перевага друга: переглянуто коефіцієнти. Передбачено, що вони будуть розмежовувати навантаження по платежах так, що незахищені верстви населення будуть платити мінімум. Натомість для власників дорогих автомобілів з великим об'ємом двигуна коефіцієнти збільшено в 5-7 разів.
Прикметно, що перед ухваленням змін велася дискусія: «прив'язувати» коефіцієнти до об'єму двигуна чи визначати їх за ціною машини. Адже є чимало старих авто, наприклад, «Волги» з двигуном 2,5-5 л, на яких їздять дідусі-ветерани, інваліди. Наявна законодавча база не дозволила взяти до уваги виключно ціну. Відтак домовлено, що в окремих випадках будуть прийматися окремі рішення. Коли пенсіонер чи інвалід прийде до страховиків і скаже, що не може собі дозволити повне страхування, то йому підуть назустріч. За тим, щоби в режимі «ручного»управління не виникало зловживань, наглядатиме спеціальна комісія Держфінпослуг.
Третя перевага змін полягає в тому, що коефіцієнти визначення страхових ризиків залежать від того, в якому місті відбувається страхування. Адже ймовірність ДТП у невеликому селі у десятки разів нижча, ніж в обласному центрі. Раніше людина з села платила за ризики у перенасиченому транспортом місті. Тепер мешканцям міст автоцивілка обходитиметься дорожче.
Зауважу, що тарифи та коефіцієнти автоцивілки не змінювалися останніх п'ять років. Хоча, відповідно до ЗУ про цивільну відповідальність громадян, тарифи мають переглядатися щороку відповідно до індексу інфляції. За цей час інфляція склала більше 100%, все подорожчало вдвічі. Склалася така ситуація, що людям уже не вистачає коштів, передбачених автоцивілкою, для ремонту автомобіля, для лікування після аварії. Тож було вирішено змінити й розміри виплат у разі настання страхового випадку - збільшити їх удвічі. У випадку, коли заподіяна шкода автомобілю, виплачуватимуть до 50 тис. грн. Коли завдана шкода здоров'ю - до 100 тис. грн.
Вводячи нові тарифи і коефіцієнти, ми зобовязали страховиків працювати разом із ДАІ задля підвищення безпеки руху. Це пряма економічна вигода для страхових компаній: більше застрахованих - менше ДТП (страхових випадків) і виплат. У нас же аварійність дуже висока. В Україні в 2,5 рази менше машин на душу населення, ніж у Євросоюзі. Але кількість аварій і число травмованих та померлих у десятки разів більші. Зрозуміло, що цю ситуацію роблять багато чинників. Та головний - недостатня увага водіїв до засобів безпеки.
Вводячи нові тарифи і коефіцієнти, ми досить жорстко підійшли до виконання страховиками своїх зобов'язань. На початок року заборгованість зі страхових виплат сягала майже мільярда гривень. За два останніх місяці громадянам повернули 120 млн. грн. «безнадійних» боргів, які страховики відмовлялися сплачувати. До кінця року плануємо знизити заборгованість перед застрахованими до 200 млн. грн.