Мешканець Івано-Франківська відстояв у судах своє право не платити ЖЕО за неякісні послуги
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-23 04:39:00
Мешканець Івано-Франківська Василь Микицей відстояв у судах своє право не платити ЖЕО за неякісні послуги.
Верховний Суд України не дозволив ЖЕО №7 обдурити мешканців Івано-Франківська та стягнути з них заборгованість за послуги, які не надаються. Сім'я Василя Микицея, яка проживає по вул. Гетьмана Мазепи, 30, вже 12 років не платить житлово-експлуатаційній організації №7 за послуги з утримання будинку та прибудинкових територій. Люди переконують: платити нема за що. Адже ЖЕО не виконує договірних зобов'язань та не реагує на прохання жильців відремонтувати старий будинок. Щоб стягнути з людей заборгованість за квартплату, начальник ЖЕО вдавався навіть до шантажу та протиправних дій.
Мешканці будинку по вул. Гетьмана Мазепи вже давно нарікають на бездіяльність працівників ЖЕО. "В будинку багато років не проводиться ніяких ремонтів. Дах будинку весь світиться і протікає, загнивають крокви, лати й інші дерев'яні конструкції. Погнили і протікають зливні жолоби", - неодноразово скаржилися люди в різноманітні інстанції. Через дірявий дах особливо потерпали жильці останнього, третього, поверху.
Кінець терпінню прийшов, коли 1998 року квартиру Василя Микицея, яка знаходиться якраз на третьому поверсі, затопило через сильні зливи. «В спальні відпала частина стелі, замочило всі меблі. В нас текло по стіні на другий поверх, затопило другий поверх, - розповідає івано-франківець. - Ми викликали з ЖЕО майстрів. Вони прийшли, подивилися, склали акт». На цьому робота майстрів закінчилася. А потерпілі попередили начальника ЖЕО та міського голову Івано-Франківська, що припиняють платити квартплату. «Адже у договорі із ЖЕО зазначено: співвласник будинку має право не платити за обслуговування, якщо власник будинку (ЖЕО) не виконує відповідних робіт з утримання будинку та прибудинкових територій», - нагадує Микицей.
Після чергового затоплення будинку у 2001 році постраждали дві квартири на третьому поверсі та одна на другому. Мешканці знову звернулися до ЖЕО за допомогою. Проте керівництво ЖЕО замість того, щоб привести будинок до ладу, звернулося до суду із позовом про стягнення заборгованості за квартплату із Василя Микицея, його дружини та сина.
«Ми перестали платити - на нас подали до суду. На першому суді я спитав у юриста ЖЕО: куди діваються наші гроші? - розповідає пан Василь. - З того всього суддя зобов'язав їхнього юриста принести документи, які засвідчують, куди використали гроші, отримані від жильців будинку. На друге слухання юрист не прийшов, і суд справу закрив». Таким чином, сім'я Микицеїв виграла суд першої інстанції і продовжувала не платити квартплату.
Нарешті, за вимогою жильців у 2007 році працівники ЖЕО таки перекрили дах. Проте люди стверджують, що неякісно - в деяких місцях і сьогодні просочується вода. Після заміни даху Микицеї зробили ремонт, проте стеля у квартирі почала тріскати. Як стверджує Василь Мицикей, через те, що працівники ЖЕО не спромоглися забрати старий шифер з горища. «Ми в суді сказали, що начальник ЖЕО нічого не робить, що шифер розкиданий. Тоді прийшли з жеку, подивилися і пішли. Потім прийшли десь через місяць, добрий шифер вибрали, скидали в дворі біля під'їзду, де він і стоїть дотепер. На горищі, а тепер і в дворі зробили бардак і вже не показуються», - каже Микицей.
Проте дірявий дах і занедбане горище - це не єдині недоліки будинку. На трухлих балках горобці досі в'ють гнізда, кут будинку руйнується, зі стін фасаду обвалюється штукатурка. Василь Микицей розповідає, що мешканці за власні кошти у 2008 році замінили водогінні труби, а у березні цього року відремонтували електрощит.
Та замість того, щоб якось допомогти людям, начальник ЖЕО №7 Михайло Рибак різними методами намагався вибити заборгованість за послуги, які ЖЕО насправді не надає. "Він відмовився приписувати мого внука. Невістка не могла зареєструвати дитину і отримати на неї державну допомогу, бо в жеку не давали відповідну довідку. Яке право має начальник ЖЕО не приписувати внука? За довідки та проведення запису в будинкову книгу я оплачую паспортисту ЖЕО», - обурюється Василь Микицей.
Проте шантаж Рибаку не допоміг. Жінка поскаржилася міському голові Віктору Анушкевичусу та написала скаргу в прокуратуру. Мер оголосив Рибаку догану, а прокуратура зобов'язала його видати довідку. Начальнику ЖЕО пояснили, що за законодавством доступ громадян до відомостей, які містять дані про них самих, є повністю відкритим і має надаватися на їхню вимогу без перешкод. «Для чого тримати такого начальника жеку? - питає Василь Микицей. - Люди повинні платити за послуги. Дають нам воду - ми платимо, споживаємо електроенергію - платимо. Але за що платити ЖЕО, якщо вони нічого не роблять?»
Судова тяганина, яка тривала до 2009 року, завершилася на користь мешканців. Івано-Франківський міський суд та Апеляційний суд Івано-Франківської області відмовили ЖЕО у задоволені позову про стягнення заборгованості із сім'ї Микицеїв. Крапку у справі поставив Верховний Суд, який виніс ухвалу відхилити касаційну скаргу ЖЕО №7.
«Ми зараз не платимо квартплату і пишемо лист Рибаку, що й не будемо платити, доки не зробить порядок принаймні на горищі», - каже Василь Микицей, який власним прикладом довів, що свавілля комунальників можна і треба зупиняти. Може, варто й іншим спробувати?