друкувати


Незважаючи на спеку, багато прикарпатців скаржиться на застуду

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-23 02:30:42

Незважаючи на неймовірно спекотну липневу погоду, багато прикарпатців скаржиться на застуду. Як можна було застудитись у таку спеку?

Кашляючи і шмаркаючи посеред літа, хворі перебирають в голові можливі причини застуди: морозиво, холодна мінералка, протяг? Цього літа медики констатують в Івано-Франківській області підвищену циркуляцію вірусів грипу, який часто дає ускладнення у вигляді пневмонії. Чого варто остерігатися, щоб не підхопити запалення легенів, «ГК» розпитував Ларису Боришкевич, головного терапевта Головного управління охорони здоров'я ОДА.

- Ларисо Михайлівно, велика кількість хворих на пневмонію влітку - це звичне явище?

У 2009 році та на початку 2010 року захворюваність на пневмонію в області залишалась на досить високому рівні у зв'язку з епідемією грипу і розвитком його ускладнень, одним з яких є пневмонія. На жаль, незважаючи на інтенсивне лікування у лікувальних закладах області у відділеннях інтенсивної терапії тоді померли 45 пацієнтів. Але спалахи пневмонії влітку є нетиповими. Якщо взимку та навесні, в період епідемії грипу, захворюваність на пневмонію є закономірною, то в теплу пору року кількість хворих на пневмонію значно знижується.

Нетипове підвищення рівня захворюваності на пневмонію спостерігається протягом минулих двох тижнів. Минулого року було зафіксовано лише поодинокі випадки запалення легенів за цей період, а тепер госпіталізованих хворих на пневмонію лише у двох районах більше півсотні. Найбільше випадків у Галичі - 23 та в Рогатині - 25. Троє пацієнтів у Галичі пройшли через реанімацію.

- Які причини такого спалаху пневмонії?

Причин може бути кілька. Можливо, подіяла засторога лікарів не займатися самолікуванням і звертатися за медичною допомогою при перших симптомах застуди. Люди почали частіше звертатися до лікарів, і покращилась діагностика хвороби. По-друге, різкі перепади температур легко запускають механізми застуди, яка може перейти у пневмонію. Нещодавно якраз було холодно, дощі, а люди налаштувалися на тепле літо, і, можливо, десь було намокання та переохолодження.

По-третє, ми взяли у хворих аналізи на вірусологію і підтвердилася наявність вірусів грипу А та Б. Частина пневмоній, очевидно, викликана саме ними і є ускладненнями після грипу. Наприклад, у Галичі захворіли на пневмонію аж троє людей з однієї сім'ї. Такого раніше не було. Для пневмонії невірусного походження це не характерно, тому можна говорити про присутність інфекції.

- То епідемія грипу триває й зараз?

Надзвичайної ситуації немає. Але, на жаль, сезонний грип не закінчився. Зазвичай, влітку захворюваність на гострі респіраторні захворювання стихає, але різні штами грипу циркулюють і досі. Втім, не завжди можна з впевненістю сказати, який зараз грип. Ці віруси можуть мутувати. Коли вірус циркулює, будь-яке переохолодження чи зниження імунітету може спровокувати застуду і в подальшому пневмонію як ускладнення.

Вірусні пневмонії є особливо небезпечними. Вони виникають через 2-3 дні після типового початку гострого респіраторного захворювання. Раптово посилюється кашель, можливе підняття температури, турбують болі в грудній клітці, задишка. В тяжких випадках розвивається респіраторний дистрес-синдром, який може призвести до летального наслідку вже на 4-5-ий день від початку захворювання. Навіть у цивілізованій Європі серед молодого покоління летальність від запалення легенів складає від 1% до 3%, а серед старшого населення - 15-30%.

- На Прикарпатті цього літа вже були смертельні випадки від вірусних пневмоній?

Ні, за останні місяці смертності не було. Усі випадки ліковані, але ситуація потребує пильності. В окремих випадках пацієнти через важкість стану госпіталізуються у відділення інтенсивної терапії. Особливо проблемно протікає хвороба у пацієнтів з групи ризику. Найбільш уразливими до пневмоній є хворі з хронічними захворюваннями легень, хронічною ішемічною хворобою серця, цукровим діабетом, ожирінням, а також вагітні.

- А як можна уникнути захворювання на пневмонію?

Варто вживати багато овочів та фруктів, які формують імунітет. Не перегріватися на сонці, бо потім можна дуже легко застудитися. Перехід від спеки до холоду найбільш небезпечний, бо переохолодження може перейти у пневмонію. Не варто пити холодні напої. Здоровій людині віруси не страшні. Але якщо у людини авітаміноз, вона перевтомлена, перебуває у постійному стресі, то імунітет страждає і людина стає уразливою до різних захворювань.

Ми звертаємося до населення області з проханням: при виникненні найменших ознак нездужання, підвищенні температури, кашлі, загальній слабкості, появі задишки, болю у грудній клітці не займатися самолікуванням, а звертатися за допомогою для огляду та обстеження у найближчі лікувальні заклади. Тільки лікар може об'єктивно оцінити стан хворого та визначити тактику його подальшого лікування. Такий підхід дозволить уникнути важких ускладнень та зберегти здоров'я Вам і Вашим близьким.

Автор: Наталка ГОЛОМІДОВА
Джерело: Галицький Кореспондент