99% підлітків віком 12-14 років уже спробували алкоголь
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-16 04:30:27
Літо, гаряча пора... Настав час відпочинку. Не можна не помітити, що центральна частина Івано-Франківська — пивне «море». Складається враження, що до головних захоплень юних належать передусім пристрасний потяг до хмільних напоїв. Мусимо зізнатися собі — ми щодня бачимо, як діти вживають спиртне. І нам байдуже...
«А хто не вживає слабоалкогольні? Мабуть, всі.» — відповідає на моє запитання про алкоголь юний перехожий з усмішкою на обличчі. Мовляв, «скоріш дивиною буде протилежне — це ж звичне маленьке задоволення...»
А так зване звичне маленьке задоволення дуже швидко призводить до залежності, яка часто має трагічні наслідки для людського життя. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна опинилась на першому місці серед країн світу зі вживання алкоголю підлітками. Наша країна з величезним відривом випереджає Ізраїль, який потрапив на другу позицію цього ганебного рейтингу. Майже 40% українських підлітків 14-18 років регулярно вживають спиртне. Серед молодих людей проблеми з алкоголем та наркотиками має приблизно однакова кількість осіб. За статистикою, 82% українців віком від 12 до 22 років час від часу або регулярно вживають алкогольні напої. 30% 12-річних дітей уже пробували або регулярно (!) п’ють пиво. А вже в 13-річному віці армія потенційних пивних алкоголіків зростає вдвоє. Середній українець починає свій «алкогольний стаж» із 14 років. Це призводить до повністю сформованої хвороби у 20-22 роки. За статистикою, щороку в Україні реєструють близько 100 тисяч нових залежних від алкоголю. Хоча, як кажуть самі лікарі, насправді їх удесятеро більше.
Вражаючими були результати опитування, котре провели волонтери однієї з громадських організацій, за якими 99% підлітків віком 12-14 років уже спробували алкоголь, а 50% із них вживають міцні напої щоденно. З дитини, підлітка, які пристрастилися до чарки, не виростуть здорові люди. Це вже потенційні кандидати в інваліди, бо ранній алкоголізм майже невиліковний.
То чому у світі ми, українці, вживаємо найбільше міцних напоїв і які чинники цьому сприяють? Розпитавши декількох хлопців та дівчат, визначила, що, вживаючи алкогольні та слабоалкогольні напої, молодь хоче підкреслити свою «крутість», належність до сучасного способу життя, і це, звісно, не всі чинники. Нинішнє святкування неможливе без напоїв з градусами. Як вважають психологи, частково випивка, хоча це й безглуздо, вважається ознакою дорослості, особливо серед хлопців. Причому чим більше ти випив, тим це «крутіше». Чого варті лише історії про те, «як я вчора нажерся», з перерахуванням літрів та пригод. Та й дівчата піддаються модному захопленню.
Треба мати досить сильний характер, аби не пити, коли довкола всі тільки цим займаються, говорили мої співрозмовниці. Середовище засмоктує, і дуже часто саме за цією ознакою тебе мають за свого або ж ні. А бути білою вороною не хочеться.
Окрім цього, алкогольні напої доволі доступні. Хоча, за законом України, алкоголь можуть вживати лише ті, кому за 18 (у світі — від 21 року), але для нас це далеко не є забороною, бо купити бажане може майже кожен. Дослідження вже згаданої громадської організації виявили, що у 16 містах України в супермаркетах у 66 випадках зі 100 підліток легко може купити горілку чи пиво. У маленьких магазинах, кіосках — ще легше. Найстрашніше те, що в кожному десятому випадку продавці, які вимагали у молоді документи, переконувалися, що покупець неповнолітній, і все-таки відпускали заборонений товар.
Візьмімо, наприклад, навіть літні кафе відпочинку, котрі часто відвідує молодь. У їх меню — популярні охолоджувальні коктейлі з... градусами. А тут ніхто вже точно твій вік не спитає. Щодо пива, то молодь вважає його скоріше корисним, ніж шкідливим напоєм. Вживання пива стало традицією, котра призводить до того, що в організмі постійно є алкоголь.
Помилковою є також думка, що рекламовані слабоалкогольні напої не шкідливі, але ж у їх складі — хімічні речовини, які повільно вбивають наш організм зсередини. Окрім кафе улюбленим місцем відпочинку є нічні клуби. Якщо у місті до 18-ти до клубу зась, то у сільській місцевості 13-14-річні — головні відвідувачі нічних закладів. Саме під градусом молоді особи почуваються комфортніше, стають ініціаторами бійок, дрібного хуліганства. Більшість злочинів чинять п’яні люди, на міліцейському сленгові навіть є термін «п’яна справа».
Алкоголь діє на різних людей по-різному, і якщо твої знайомі лише друзі по чарці, то чи варто взагалі мати таких товаришів. Українські діти — за крок від алкоголізму, стверджує ВООЗ. Бути першими в світі за рівнем вживання алкогольних напоїв підлітками — ганебно. Які ж тоді наші перспективи?!