друкувати


На Івано-Франківщині забраковано 65% перевіреної продукції вартістю 1 млн 107 тис. грн

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-14 03:00:34

З метою недопущення на споживчий ринок неякісної і небезпечної для здоров’я людей продукції підрозділом державного нагляду ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» протягом ІІ кварталу 2010 року здійснювався державний нагляд за дотриманням вимог стандартів, норм і правил при виробництві та зберіганні промислової і харчової продукції.

Перевірки здійснювались як планові, так і позапланові, згідно окремих доручень Держспоживстандарту України та повідомлень обласних управлінь у справах захисту прав споживачів.

Протягом ІІ кварталу поточного року контролем охоплено виробництво і зберігання хлібобулочних, кондитерських та ковбасних виробів, молочних і заморожених продуктів, дитячого харчування, борошна, води питної фасованої, дитячих іграшок, канцелярських виробів, миючих засобів, меблів, паливно-мастильних матеріалів загальною вартістю 1 млн 700 тис. грн. Загалом, здійснено 50 перевірок (в тому числі 33 планових та 17 позапланових). Порушення стандартів, норм і правил виявлено на 25 підприємствах, що становить 64% від кількості перевірених. За невідповідність вимогам нормативної документації забраковано 65% перевіреної продукції вартістю 1 млн 107 тис. грн.

Результати перевірок свідчать, що основними порушеннями, які допускають підприємствами при виробництві хлібобулочних, кондитерських, ковбасних виробів та борошна є перевищення допустимих норм по масовій частці вологи і рівню кислотності. Також, виявляються систематичні порушення у молочній галузі. Зокрема, окрім невідповідностей фізико-хімічних показників, непоодинокі випадки використання при виробництві молочної продукції сировини немолочного походження.

Вражає і систематичність порушень при зберіганні готової продукції. Адже неналежні умови зберігання на складах готової продукції ставить під сумнів збереження відповідних якісних характеристик навіть високоякісної продукції.

Окремою проблемою можна виділити недотримання виробниками як харчової, так і промислової продукції, вимог нормативної документації щодо маркування. Саме відсутність належного маркування є найпоширенішим порушенням на перевірених підприємствах, і суперечить ст.38 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» та вимогам інших нормативних документів щодо прав споживачів на повну інформацію стосовно походження та складу продукції.

З огляду на ситуацію, що склалась міжнародному та внутрішньому ринках, чисельні звернення громадських організацій та скарги споживачів, особлива увага останнім часом приділяється якості і безпечності товарів для дітей. Тож, якщо результати перевірок хоч і не чисельних, однак, місцевих виробників дитячого харчування порадували показниками якості, то перевірки зберігання і оптової торгівлі дитячими іграшками вкотре вказують на наявність серйозних проблем із потрапляння на ринок дитячих іграшок сумнівної якості. Зокрема, за результатами контрольних заходів заборонено реалізацію 6-ти видів дитячих іграшок китайського виробництва через невідповідність вимогам ДСТУ 2028-92 і ДСТУ 2029-92 за показниками безпеки. До підприємства-реалізатора цих іграшок застосовано штрафні санкції у розмірі 100% від вартості реалізованих іграшок. Зважаючи на це, варто наголосити увагу батьків, що при придбанні іграшок вони мають повне право вимагати сертифікати відповідності, адже вся іграшкова продукція, яка виробляється або завозиться у державу офіційно, підлягає обов’язковій сертифікації.

Загалом, за результатами здійснених у ІІ кварталі контрольних заходів за дотриманням стандартів, норм і правил видано 24 приписи про усунення порушень та 24 приписи про заборону реалізації усієї продукції певного найменування, застосовано 29 штрафних санкцій за випуск і реалізацію продукції, що не відповідала вимогам нормативної документації, на суму понад 30тис.грн. За порушення чинного законодавства у галузі стандартизації, випуск та реалізацію неякісної продукції складено 23 протоколи про адміністративні правопорушення та накладено понад 3 тис. грн штрафів на посадових осіб.

Враховуючи істотні порушення рівня якості промислової і харчової продукції та з метою попередження потрапляння на ринок сумнівної продукції звертаємо увагу споживачів на необхідності ретельного ставлення до обрання продукції та вимагати дотримання своїх споживчих прав.

Джерело: Головне управління правової роботи та внутрішньої політики ОДА