друкувати


Потенціал для зміцнення національної валюти збережеться до кінця 2010 року

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-06-15 05:30:35

Потенціал для зміцнення національної валюти збережеться до кінця 2010 року, стверджують учасники ринку.

Вони не виключають короткочасного порушення балансу між попитом і пропозицією валюти, проте, швидше за все, такі періоди триватимуть не більше однієї або двох тижнів. Нестабільність може бути викликана виведенням інвестицій з українського ринку портфельними інвесторами, які захочуть зафіксувати прибуток.

Нацбанк систематично прибігає до підвищення офіційного курсу національної валюти, починаючи з середини лютого поточного року. Саме тоді на валютному ринку змінився основный тренд, і гривня почала зміцнюватися. Розворот на міжбанку супроводжувався сильними коливаннями курсу (у тому числі офіційного) в лютому-березні 2010 року. Якщо 11 лютого курс знаходився на рівні 8,01 грн./$, то до 30 березня гривня подорожчала до 7,92 грн./$. На цьому рівні курс тримався стабільним до початку червня.

До середини лютого на міжбанківському ринку валюта була в дефіциті, і попит переважав над пропозицією. Офіційний курс в цей період був істотно нижчий за ринковий. У лютому, після завершення виборів президента України, тенденція змінилася: пропозиція іноземної валюти різко зросла, і відтоді на ринку спостерігається стійкий профіцит інвалюти. "В першу чергу зміна трендів була обумовлена політичною стабілізацією",- вважає аналітик ИК BG Capital Віталій Ваври­щук.

Упродовж останніх чотирьох місяців Нацбанку майже щодня доводиться викупляти надлишок валюти, тим самим утримуючи гривню від подальшого зміцнення. Це підтверджують і чиновники з Нацбанку. "Якби НБУ останнім часом не брав активну участь на валютному ринку, то курс гривні був би набагато вищий",- сказав виконавчий директор НБУ з питань валютного регулювання і контролю Анатолій Балюк. Постійний викуп валюти з ринку, починаючи з лютого, дозволив Нацбанку збільшити золотовалютні резерви на $2 млрд., об'єм яких, за даними НБУ, на 1 червня цього року досяг $26,7 млрд.

Валюту на міжбанківському ринку продають декілька категорій продавців. Найбільш значна з них - це компанії-експортери, що реалізовують свою валютну виручку. "Експортери серйозно виграли завдяки росту цін на сировині в першому кварталі 2010 г".,- відмітив Ваврищук.

Друга категорія продавців - комерційні банки, які отримали валюту від материнських структур на поповнення статутного капіталу. Третю групу складають компанії приватного сектора, яким вдалося притягнути боргові ресурси за кордоном на поповнення оборотного капіталу. Четверта, сама незначна категорія продавців валюти - портфельні інвестори, які заводять валюту в країну з метою купівлі цінних паперів, передусім державних облігацій внутрішньої позики.

Коли в травні Європу почала стрясати боргова криза, це викликало побоювання, що приплив валюти в Україну різко скоротиться. Але, судячи з цих НБУ, ситуація на українському валютному міжбанку змінилася трохи, і приплив валюти майже не зменшився. "Приплив боргового капіталу в корпоративний залишається досить високим",- відмічає пан Ваврищук. Аналітик упевнений, що в найближчі декілька місяців не з'являться чинники, здатні змінити цей тренд.

Джерело: ТСН.ua