друкувати


Верховна рада повинна схвалити новий Податковий кодекс до 9 липня

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-06-09 11:30:33

Кабінет міністрів у середу розгляне проект Податкового кодексу, після чого Верховна рада повинна схвалити його до кінця сесії - 9 липня.

На сайті Мінфіну проект Податкового кодексу з початку його підготовки не розміщували.

"Коммерсантъ-Украина" у статті "Налоги отправят в тираж" аналізує одну з останніх версій Податкового кодексу. Проект, що займає 523 сторінки, складається з 18 розділів. Перші два стосуються загальних податкових питань, решта присвячені загальнодержавним і місцевих податків.

Як і було обіцяно урядом, підприємці отримають зниження ставок ПДВ з 20% до 17%, податку на прибуток у 2011 році - відразу на 6 процентних пунктів, після чого щорічно - на 1 пункт, до 16% в 2014 році. Нульова ставка ПДВ буде застосовуватися при експорті, при продажу всередині країни ліків, дитячого харчування, надання послуг освіти та медицини. Нульову ставку податку на прибуток збереже страховий ринок; ставки для нерезидентів складуть від 0% (дохід від держоблігацій) до 20% (дохід від надання рекламних послуг).

Кодекс чіткіше прописує взаємодію платників і податкових інспекторів: від технологій листування до повернення надмірно сплачених податків. Розширюється і інструментарій контролю за несплатою податків: підприємці, які за минулі 12 місяців продали через Інтернет товари на суму понад 300 тис. грн, зобов'язані будуть стати платником ПДВ. Активніше податківці зможуть застосовувати механізм "звичайних цін", щоб підприємці не могли оптимізувати сплату податків, при бартері, операції з пов'язаними особами, зовнішньоторговельної діяльності та операціях з платниками інших податків. Податкові роз'яснення зможе видавати тільки Мінфін, а Державна податкова адміністрація буде надавати індивідуальні податкові консультації.

Спрощена податкова система збережеться. Ставки податку для фізосіб залишаться в діапазоні 20-200 грн на місяць, для юросіб вони будуть знижені при окремій сплаті ПДВ з 6% до 3%, при сумарній сплаті - з 10% до 5%. Граничні рівні річного доходу для цих категорій складуть 700 тис. грн і 2 млн грн відповідно. Одночасно зі скороченням списку тих, хто може платити єдиний податок (цього права, наприклад, позбудуться аудитори та бухгалтери), будуть введені податкові канікули для тих, хто з 2011 по 2014 рік буде заробляти не більше 300 тис. грн на рік при наданні населенню побутових послуг.

Скоротиться кількість місцевих податків і зборів. Чотири податки будуть обов'язковими (на нерухомість, рекламу, землю, торговий патент), решта місцева влада зможе вводити на свій розсуд - за паркування, ринковий, туристичний і ярмарковий. Акцизи будуть сплачуватися з пива (вміст спирту понад 0,5%) і з інших напоїв з вмістом спирту понад 1,2%. Крім оподаткування нафтопродуктів, сигарет і автомобілів, акцизи доведеться платити ще й з природного газу (20 грн з тисячі кубометрів) і електроенергії (2 коп. З 1 кВт /год для АЕС, 1,5 коп .- для ТЕС, 0 коп .- для відновлювальної енергії). Ці ставки невеликі, тому на промисловість фінансове навантаження буде незначним, а ось населення відчує зростання тарифів, вважає заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Експерти ініціативи уряду схвалили, але кажуть, що документ можна вдосконалити. "Якщо проект розширює повноваження фіскальних органів у використанні механізму "звичайних цін", то необхідно чітко прописати критерії та правила їх визначення. В іншому випадку ця ініціатива містить ризик зловживань з боку податкової", - вважає керівник податкового комітету Європейської бізнес-асоціації Володимир Котенко.

Зниження податкових ставок, на його думку, дозволить підвищити дисципліну платників.

Президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко вважає, що зниження ставок не вирішує більш важливі проблеми. "Зниження ставок - не основне питання. Думаю, цією нормою уряд має намір відвернути платників від проблем неефективного адміністрування податків", - відзначив він.

У парламенті поспішати з прийняттям Податкового кодексу не будуть. "Передбачалося, що ми повинні прийняти кодекс до кінця року, зараз терміни більш динамічні - до кінця сесії. Недосконала податкова система означає те, що приймати такий документ "в кабінеті" не можна. Ми вже направили уряду наші пропозиції з проведення громадських обговорень та консультацій з експертами і підприємцями. Будемо наполягати на їхньому проведенні ", - повідомив заступник голови фракції Партії регіонів, голова Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.

Джерело: ТСН.ua