друкувати


Кредитори додають собі прав стосовно позичальників

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-06-07 04:30:31

Машину - на прикол, позичальника - під прес

Кредитори додають собі прав стосовно позичальників. Національний банк України розробив і подав на затвердження до Верховної Ради законопроект, який суттєво розширює права банків у поверненні «проблемних» кредитів.

Фінансисти не сумніваються, що парламент прийме документ - нехай і з поправками. Адже законопроект розробили на завдання уряду і внесли на розгляд ВР від імені Кабміну.

За статистикою, дві третини позик, сплати за якими прострочені, взяті на придбання автомобілів. Новий законопроект «Про внесення змін у деякі Закони України (відносно захисту прав кредиторів)» змінює практично всі основні закони країни і запроваджує таку новацію, як право банкірів вилучати заставне майно без рішення суду. (Виняток - іпотека.) «Відповідно до нового документа, визискування предмета застави - рухомого майна - може відбуватися на підставі лише виконавчого напису нотаріуса», - повідомила газеті «Деловая столица» директор казначейства банку «Swedbank» Марія Воложинська.

Позичальників - фізичних осіб зобов'яжуть надавати у банки не копії, як тепер, а оригінали документів, що підтверджують їх право власності на заставне майно. Оригінали будуть зберігатися у кредиторів до погашення позики. Виникає питання: як автовласник може залишити оригінал техпаспорта банку, якщо без нього він не має права водити автомобіль? Відповіді поки що немає. «Це положення має на меті мінімізувати можливість, яку використовують недобросовісні позичальники - надають одне й те саме майно під заставу в різні фінустанови», - зазначив директор департаменту по роботі з проблемними активами фізичних осіб банку «VAB Банк» Олексій Вуйко.

Ще кілька важливих новацій стосовно фізичних осіб. Кредитори отримали право заборонити позичальникам використовувати транспортні засоби, що знаходяться у заставі, якщо вони (позичальники) більше 2-х місяців не виконують зобов'язання за кредитом. В цьому разі авто вилучатимуть. Також фізособи, які мають кредитну заборгованість, позбавляються права реєструватися приватними підприємцями, не можуть бути засновниками підприємств.

У законопроекті детально прописано порядок успадкування боргів за кредитом, якщо поручителями є родичі. Наявність неповнолітніх не впливатиме на відтермінування позики. Дозволено виселяти дітей із квартири, на якій «висить» кредитна заборгованість.

Серйозний прес передбачено і в стосунках банкірів із позичальниками - юридичними особами. У випадку банкрутства фірми виплата споживчого кредиту, який узяв підприємець, мусить бути продовжена. Банк зберігає свої права на заставне майно навіть після банкрутства фірми. А також має право зупиняти розрахунки своїх боржників з партнерами, доки ті не погасять заборгованість за кредитом.

Законопроект також вводить кримінальну відповідальність за надання неправдивої інформації при оформленні кредиту, за псування та незаконні дії стосовно заставного майна. «Саме зараз важливо показати захищеність прав кредиторів стосовно позичальників, які впевнені у своїй безкарності і не виконують узятих на себе зобов'язань», - сказав заступник голови правління «Ощадбанку» Олександр Гришко. «Прийняття законопроекту сприятиме прискоренню розрахунків за кредитами, адже суттєво спрощується процедура визискування боргів за рахунок реалізації заставного майна», - доповнила начальник управління моніторингу кредитного портфеля банку «Хрещатик» Ірина Зюзіна.

За прогнозами, терміни повернення «проблемних» кредитів скоротяться з кількох років до трьох-шести місяців. Фінансисти не виключають, що пришвидшать цей процес -вже з першими ознаками прострочення сплати позики ініціюватимуть процедуру відчуження майна позичальників.

До теми:


Голова Асоціації банківського бізнесу Прикарпаття Андрій Рязанцев:

Сьогодні жодна банківська установа не може бути впевнена, що позика буде нормально обслуговуватися і повернеться. Позичальники особливо нічим не ризикують і не відповідають. Максимум, кажуть: ну, подавайте нас до суду. А це катастрофічна процедура.

Необхідність запровадити процедуру вилучення і реалізації заставного майна у випадку кредиту, який не повертається, назріла давно. Прийняття такого Закону є надзвичайно важливим для банківської системи і для економіки загалом. Щоби всі розуміли: законопроект захищає права не кредиторів, тобто банків, а вкладників. Бо кредити - це інвестиції вкладників, це їх депозити. Завдання держави - забезпечити рівні права та можливості і вкладникам, і позичальникам. Щоби вкладник прийшов по свій депозит у банк і отримав його. А для цього треба, щоби позичальник вчасно сплатив кредит. Подивіться на проблему з такої точки зору і зрозумієте: забезпечити повернення кредитів означає скерувати гроші в реальні сектори економіки. Щоби гроші знову почали працювати. Ну, і банкам буде легше провадити роботу на ринку фінансових послуг.

Автор: Наталія КУШНІРЕНКО
Джерело: Галицький Кореспондент