друкувати


Зламай цигарку — доки цигарка не зламала тебе

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-05-31 03:00:49

Ви пам’ятаєте свою першу сигарету? Навряд чи змогли викурити її до кінця — запаморочення, нудота, часом шум у голові, головний біль, посилене серцебиття, загальна слабість... Так організм вперше зреагував на отруту... Поволі він звикає і куріння вже не викликає неприємних відчуттів. Але отруєння організму триває. І не лише нікотином — до складу тютюнового диму входять близько 30 отруйних речовин.

Тютюнопаління в Україні нині є великою соціальною і медичною проблемою. 41% наших співвітчизників курить, дві третини з яких — чоловіки. Половина курців чоловічої статі починає палити ще до 15 років, жіночої — у 17. За кількістю чоловіків-курців Україна — перша в Європі. Тим часом паління — не просто шкідлива, а смертельно небезпечна звичка. Про це свідчить і статистика:  85-95% раку легенів та гортані, 30% раку молочної залози припадає на тих, хто палить. 100-110 тисяч українців щорічно помирає через тютюнопаління.

Чому людина починає палити? Переважно через нерозуміння, сліпе наслідування. Спочатку — одна затяжка, далі цигарка, а згодом пачка чи дві. Паління стало звичкою. і кинути цю шкідливу звичку дуже важко. Отож краще взагалі не починати.

О.Пелех, лікар-нарколог Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру

Курить  тютюн  кожен  п’ятий  прикарпатець...

1 травня оголошено ВООЗ Всесвітнім днем без тютюну. Бо зростання числа землян, котрі палять, не може не насторожувати, оскільки тютюн, за даними тієї ж Всесвітньої організації охорони здоров’я, належить до однієї із найчастіших причин захворюваності і смертності людей. Причини, яку, втім, відвернути просто — для цього хлопцеві чи дівчині не треба призвичаювати свій організм до тютюнопаління, а ті, хто вже палить, повинні знайти в собі силу волі і позбутися шкідливої звички.

Наскільки поширена вона серед наших краян? Відповідь на це запитання дають результати проведеного торік працівниками головного управління статистики в області вибіркового опитування 319 сімей. Екстрапольовані із застосуванням математичних методів на все населення краю, вони свідчать, що палить у середньому кожен п’ятий прикарпатець починаючи від 12 років (в Україні — кожен четвертий). Тривожить ось яка обставина: якщо порівнювати з даними аналогічного опитування 2000 року, то кількість курців зросла на 19%. Серед них найбільше (42%) тих, хто випалює в середньому за добу 16-20 цигарок, майже третина — від 6 до 10, кожен восьмий респондент — від цигарки до п’яти. Понад 20 їх випалює за добу 7% опитаних.

А який «стаж» у курців? Він перевищує 20 років у 39% осіб, котрі палять. Від 16 до 20 років «дружать» з цигаркою 9% курців, від 11 до 15 років — 19%, від 6 до 10 років — 15%, від року до п’яти — 19% респондентів.

Варто зазначити, що торік спостерігалася тенденція до зростання витрат домогосподарств області на цигарки й тютюн: якщо у першому кварталі пересічне домогосподарство витрачало в середньому за місяць 35 грн. (1,4% усіх своїх грошових витрат), то в третьому — вже 58 грн. (2,3%).

Автор: Іван ЗЕЛЕНЮК
Джерело: Газета "Галичина"