Науковці видали унікальну книгу "Рослини Святого Письма та перспективи створення Біблійного саду"
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-05-28 03:45:16
Науковці з Чернівців видали унікальну книгу, яка претендує на єдине в Україні ґрунтовне видання, що стосується дослідження рослин, згадуваних на сторінках Біблії. Адже до цього існували лише певні дослідження та спеціальні праці.
Автори книги – відомі у Чернівцях науковці, кожен з них є фахівцем саме своєї справи; серед них є як православні, так і греко-католики. Таке незвичне співавторство надзвичайно згуртувало дослідників. Це Світлана Руденко, доктор біологічних наук, професор кафедри екології та біомоніторингу ЧНУ ім. Ю.Федьковича; Степан Костишин, доктор біологічних наук, завідувач згадуваною кафедрою, дійсний член Екологічної академії наук України; протоієрей Микола Щербань, кандидат богословських наук, доцент, завідувач богословським відділенням філософсько-теологічного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича, священик УПЦ (КП); Оксана Івасюк, кандидат філологічних наук, доцент (одна з молодших сестер відомого українського композитора Володимира Івасюка).
Чернівецькі науковці працювали над книгою майже рік, і за цей час вони дослідили та описали всі 75 рослин, що згадуються у Біблії, та 106 дібраних до них видів. Автори вперше здійснили класифікацію біблійних рослин за теологічним значенням, детально описали рослини, покладені в основу біблійних притч та висунули ідею висадити у Чернівцях перший в Україні Біблійний сад, здійснивши для цього у книзі наукову аргументацію того, яким чином біблійні рослини можуть прижитися у наших кліматичних умовах. "Рослини Святого Письма" містять не лише цікавий матеріал. Видання гарно ілюстроване, у ньому зібрані цитати відомих людей про природу та рослини, в тому числі церковних діячів, зокрема Предстоятеля УПЦ (КП) Філарета та Глави УГКЦ кардинала Любомира Гузара. Книга є поділена на п’ять розділів, кожен з яких присвячений різним аспектам дослідження біблійних рослин, зокрема "Трав’яні рослини в біблійних подіях і притчах", "Аналіз біомної та флористичної належності рослин Святого Письма", "Дерева та кущі – учасники, символи й ознаки біблійної історії" тощо.
Як відомо, на сторінках Святого Письма багато рослин є певними символами. Автори книги зробили навіть спеціальну таблицю, в якій ці символи поділили на позитивні і негативні. До першого ряду належать, окрім винограду, мигдаль – символ реальності Божого Слова, лілія – символ надії на Бога, гірчиця – символ Небесного Царства, каштан – символ простої людини. До другого – полин як символ душевної гіркоти, кукіль і кмин як символи невірних синів…
У процесі роботи над книгою "Рослини Святого Письма та перспективи створення Біблійного саду" Світлана Руденко висунула дві наукові гіпотези щодо манни небесної – хліба, який посипався на голодних ізраїльтян, і неопалимої купини – куща, з якого Бог спілкувався з Мойсеєм. Вона описує, що манною небесною може бути рослина тамарикс, а точніше такі собі тлі (комахи), які живуть на тамариксі. Нектар цієї рослини вони вбирають в себе, перетравлюють його, і таким чином з’являються білі виділення. Також манною небесною міг бути лишайник кочовий – аспіцилія, розміром як двокопійкова монета. Його кульки можуть підніматися високо в небо, переноситися вітром на сотні кілометрів, і потім десь випадати. У цих кульках – величезна кількість білка, тому ними справді можна прогодувати голодних. Версія чернівецького біолога стосовно палаючого куща або неопалимої купіни така. Деякі вчені вважали, що це терен. Однак терен ніколи не самозапалюється. Інша версія, що це ясинець білий, трав’яна рослина, яка може спалахувати, і в народі її називають саме неопалимою купиною. Насправді ж між кущами терена обов’язково зустрічається ясинець білий. Від сонця ефірні пари ясинця самозапалюються, і це полум’я може розповсюдитися і на терен.
Книга цікава ще й тим, що в ній описані всі відомі нині у світі Біблійні сади. А це і Гетсиманський сад, і Біблійний ландшафтний заказник "Неот Кдумім" в Ізраїлі, Біблійний ботанічний сад у США, Райський сад у Празі, Елгінський кафедральний біблійний сад у Шотландії… У Чернівцях вже зараз розпочалася робота зі втілення в життя ідеї висадки Біблійного саду. Він з’явиться на території головного корпусу Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича. Свого часу тут розміщувалася резиденція буковинських митрополитів. Нині тут збереглася і діє церква Трьох Святителів. За задумом науковців, це буде сад, а в ньому ще й оранжерея.