Івано-Франківськ мріє про геотермальну установку для обігрівання квартир
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-05-27 06:00:17
Геотерміка — давня наука про внутрішню температуру Землі. і в найближчій перспективі, як уже інформувала «Галичина», в Івано-Франківську планують збудувати першу на Прикарпатті та й в Україні геотермальну установку вартістю 12 млн євро.
З її допомогою, використовуючи тепло земних надр, місто зможе не тільки забезпечити опаленням понад 50 тис. жителів, а й щороку економити до 20 млн куб. м газу. Бо ми, виявляється, ходимо по теплу, якщо не сказати, по окропу — під Івано-Франківськом, дослідили науковці, на глибині 3,5 км є водоносний горизонт, температура якого сягає 87 градусів за Цельсієм. Залишається найважча дещиця — зігрітися земним теплом, що під ногами...
Серед переможців всеукраїнського конкурсу «Топ-енергоефективність» 2009 року, який започаткувала Держінспекція з енергозбереження України, в номінації «найкращий проект в сфері відновлюваної та альтернативної енергетики» — проект інституту проблем надійності газонафтопроводів Академії геологічних наук «Використання геотермальних ресурсів в місті Івано-Франківську». А керівник — директор інституту Віктор Шевчук.
Принцип дії теплостанції чи геотермальної установки такий: з глибини 3,5 км однією свердловиною подається гаряча вода до теплообмінника, відтак тепло передається воді другого контуру, яка по тепломережах надходитиме до споживача. А охолоджену воду закачують назад у водоносний горизонт через другу свердловину. Технічно-економічне обррунтування будівництва має позитивні експертні висновки територіального управління державної інспекції з енергозбереження в Івано-Франківській області.
— Ідея збудувати в Івано-Франківську геотермальну установку,— прокоментував начальник територіального управління Держінспекції з енергозбереження в області Андрій Данилів,— це тільки початок, наміри запровадження такої альтернативної теплоенергетики на Прикарпатті. Але цей початок дуже масштабний.
— У чому його масштабність?
— Зроблено необхідні аналізи, виготовлено на основі геологічних досліджень карту залягання шарів. Це все добре. Але матеріальні затрати дуже великі. Головне, щоб не вкласти кошти в нікуди. Я бував на багатьох виставках такого профілю — кожен іноземний проект передбачає обов’язково державні дотації. І всі вони локальні, тобто не такі потужні. Добре було б у нашому випадку залучити до реалізації проекту інвестора, який би просто продавав містові тепло. Але, до речі, ще нема навіть проектно-кошторисної документації. Її виготовлення — також немалі кошти. Саме ж будівництво просте: котельня з теплообмінником, дві свердловини на відстані півтора кілометра та ін.
Але ми ще не знаємо, якою буде власне вода, її аналіз — воду ж з глибини ще не підняли. А якість води вплине і на вартість всього проекту, адже від неї залежатиме ціна самого обладнання. Є й застереження: чи є взагалі на згаданій глибині необхідні обсяги води. Хоч автори проекту, спираючись на геологічні та сейсмічні дослідження, переконують, що є. Думаю, що було б доречно ознайомитися з практикою запровадження таких геотермальних установок за кордоном не тільки науковцям (у них такий досвід вже є. — Авт.), а й фахівцям, які мають навики з експлуатації таких джерел теплової енергії.
Передбачається, що геотермальну установку збудують в Івано-Франківську в районі супермаркету «Епіцентр» — виконком уже виділив необхідну ділянку, а на реалізацію програми з енергоощадності й енергоефективності впродовж чотирьох років вирішив спрямувати до 80 млн грн, з яких понад 23 млн — з міського бюджету. Розрахунок на інші джерела фінансування проекту — це тільки плани. і дуже, на наш погляд, хисткі. По-перше, очевидно, що 12 млн євро можуть стати не кінцевою вартістю проекту. І по-друге, маємо наочний приклад з невідкладним будівництвом мосту через Бистрицю Солотвинську, яке, за кілька років зрісши у вартості майже вдвоє, так і наразі залишилося світлою
мрією Івано-Франківська.