друкувати


Генпрокуратуру просять розслідувати, чи є цензура в ЗМІ

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-05-14 02:00:29

Розслідувати факти цензури на загальноукраїнських телеканалах – з таким проханням звернувся до Генеральної прокуратури комітет Верховної ради з питань свободи слова та інформації. На своєму засіданні в середу комітет зажадав від ГПУ перевірити колективні скарги журналістів 1+1 і СТБ, і якщо факти підтвердяться, порушити кримінальну справу та притягти винних до відповідальності.

З погляду комітету, у фактах, наведених тележурналістами, є ознаки порушення Конституції України, закону «Про інформацію» та Кримінального кодексу.

Парламентський комітет видав заяву, в якій висловив «глибоку стурбованість оприлюдненою інформацією про тиск на журналістів» та заявив про «ознаки згортання свободи слова в українському медіа-просторі».

Окрім Генпрокуратури, комітет звернувся по захист прав журналістів до президента, Верховної ради, уряду, Нацради з телебачення, а також омбудсмена. Окремо попросили керівників каналів – не переслідувати журналістів, які повстали проти цензури.

Звернення підтримали усі члени комітету – як парламентарі від опозиційної фракції БЮТ, так і нардепи від владної Партії регіонів.

Натомість гендиректор 1+1 Олександр Ткаченко на засідання, що відбувалося за участю бунтівних журналістів, не прийшов, а рішення комітету розцінив як тиск та втручання в редакційну політику каналу. Коментуючи скарги своїх підлеглих – репортерів ТСН – на цензуру, Ткаченко заявив, що ці скарги «продиктовані їх особистими політичними вподобаннями».

Поряд із керівниками ЗМІ, відхрещується від цензури і керівництво держави. Вигадки опозиції – в такому дусі прокоментувала заяву парламентського комітету з питань свободи слова заступник глави адміністрації президента Ганна Герман.

«Влада ніякою цензурою в ЗМІ не займається. Цензури нема», – заявила вона 13 травня в інтерв’ю виданню «Коммерсант-Украина». Як наголосила Герман, яка в адміністрації відповідає за інформполітику, «Ми нікому не диктуємо, що, як і де показувати».

Якщо ж цим грішить хтось на приватних каналах, то влада готова допомогти журналістам поборотися за свободу слова, – пообіцяла соратниця Януковича. «Якщо існують якісь проблеми на приватному каналі, то ми готові допомогти – ми зверталися до менеджменту і власників, просили їх розібратися, зробити так, щоб усі ми діяли, керуючись загальноприйнятими європейськими принципами свободи преси. Щосереди ми зустрічаємося з західними журналістами та запрошуємо редакторів українських видань, а зараз готуємо прес-конференцію президента до 100 днів його перебування на посту. Ми відкриті для преси!», – заявила заступник глави адміністрації президента.

Герман пояснила також: тема цензури вигідна опозиціонерам, от вони й вишукують будь-який привід, щоб заявити про те, буцімто влада тисне на пресу. А міжнародні організації на кшталт «Репортерів без кордонів» вірять і, знай, штампують під диктовку опозиціонерів листи в Україну. «На мій погляд, звинувачення міжнародних журналістських організацій несправедливі, принаймні стосовно адміністрації президента. Я не думаю, що ці організації піддаються тискові опозиції, просто їм надсилають «правильно» написані матеріали», – висловила припущення Герман. Як вона підсумувала, усі ці розмови про згортання свободи слова в Україні – «технологічний продукт опозиції».

Нагадаємо: 6 травня репортери ТСН заявили про запровадження політичної цензури на каналі 1+1 та пригрозили страйком, якщо тиск на журналістів не припинять. Того ж вечора заступник глави АП Ганна Герман приїхала на канал і заявила, що цензури не знайшла.  Наступного дня, 7 травня, до протесту приєдналися репортери СТБ, які заявили про системну цензуру на телеканалі.

Стурбованість погіршенням стану свободи слова в Україні після приходу до влади президента Януковича не раз висловлювали також міжнародні правозахисні та журналістські організації. Глава держави у відповідь незмінно обіцяв, що захистить свободу слова і журналістів.

Водночас Віктор Янукович був включений до списку ворогів преси в Україні – за вимогу до журналістів погоджувати запитання перед прес-конференціями та пораду кореспондентові, який поставив «незручне» запитання, «не бовтати язиком».

До цього ж антирейтингу потрапила і його соратниця Ганна Герман – серед іншого, за її підтримку повернення до Партії регіонів депутата Олега Калашникова, який свого часу був виключений з Партії регіонів за побиття знімальної групи журналістів СТБ.

Автор: Оксана ЛІГОСТОВА
Джерело: Голос Америки