друкувати


Ціна гірського екстриму – життя

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-03-16 12:18:20
Дивно, проте наші Карпати чомусь вважають легкими й доброзичливими не лише професійні альпіністи, а й аматори-початківці. Мовляв, не йдуть ці гори ні у яке порівняння із "серйозним" Кавказом.

Тим не менше, з року в рік Карпати жорстоко карають тих, хто ставиться до них занадто легковажно. Незаперечність такого стану справ у неділю, 14-го березня, вкотре підтвердила чергова трагедія: близько 13.30 під сніговою лавиною загинув 25-літній сноубордист із Чернівців. Молодий чоловік і четверо його друзів захотіли відчути справжній екстрім та покататися на своїх дошках сніговою цілиною у районі північного схилу гори Хом’як. Не зареєструвавшись на жодному із гірських пошуково-рятувальних пунктів, не поцікавившись погодніми умовами у тій місцевості, хлопці вирушили у гори. Екіпіровка у всіх була більш-менш професійна, та й те, що для своїх спусків вибрали не відносно безпечні схили Буковеля, а маківку Хом’яка виказує, що молоді люди занадто впевнені у власних силах, почувалися безпечно та спокійно. Деякі із компанії уже випробували свої сили у походах Кавказькими горами і вважали себе справжніми професіоналами. На жаль, надмірна самовпевненість виявилася для одного із друзів фатальною: спускаючись на сноуборді, юнак "підрізав" сніговий схил і фактично спровокував лавину. Лавина порівняно невелика – довжиною 60 та завширшки 50 м. Проте березневий сніг, намоклий та важкий, підхопив майже двометрового велетня-сноубордиста та з великою швидкістю, як метелика, буквально пришпилив його до скелі. Людина загинула практично миттєво, повідомляє центр пропаганди ГУ МНС в Івано-Франківській області.

...Майже дві з половиною години четверо друзів намагалися відкопати свого зниклого у холодних обіймах лавини товариша. Ще перед тим вони зв’язалися із буковельськими рятівникам, а ті, в своючергу, передали повідомлення про трагедію гірським рятувальникам. На допомогу сноубордистам вирушило 18 працівників Ворохтянського, Яремчанського та Івано-Франківського пошуково-рятувальних пунктів. Погода на той час в горах уже зовсім зіпсувалася: сніг заліплював очі, різкі пориви вітру ускладнювали і так непростий шлях до місця події. Тіло загиблого знайшли близько 19-ої години на глибині двох метрів у лавині.

Безглуздої, фатальної смерті молодого, квітучого та повного здоров’я і надій на майбутнє чоловіка, який до того ж був одинаком у сім’ї, цілком можна було уникнути, кажуть рятувальники. Варто було групі любителів сноуборду зареєструватися у гірських рятувальників, ті б пояснили їм, наскільки небезпечним за тих погодніх умов було навіть саме перебування на схилі Хом’яка. На 14-е березня прогнозували сходження лавин у різних точках Карпат. До того ж, як стверджує статистика, 50 відсотків усіх зафіксованих в українських Карпатах сходжень лавин припадають саме на березень місяць. Максимальні об'єми снігу під час сходжень можуть перевищувати 100 тис. кубів. Тож варто прислухатися до застережень рятувальників та не наражатися цілком безглуздо на небезпеку бути заживо похованим під лавиною.

"З року в рік шукачі пригод в зимових Карпатах допускаються одних і тих же помилок, - каже начальник Івано-Франківського гірського пошуково-рятувального загону Олег Ковтун. – Це, насамперед, нехтування застереженнями рятувальників щодо лавинонебезпечності у зимовий період, надмірна самовпевненість та самодіяльність, нереєстрація на гірських пошуково-рятувальних пунктах під час виходу в гори, відсутність належної фізичної підготовки та спорядження."

Обговорити на форумі