друкувати


Капітальний ремонт 1 кілометра дороги коштує приблизно 1 мільйон доларів

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-03-12 07:25:25
Коли мова заходить про дороги, міські чиновники, виправдовуючись, кажуть: "Про погані дороги ви завжди встигнете написати, а ви подивіться на вулицю Матейки, Короля Данила..."

Справді, в обласному центрі є одна-дві вулиці у прийнятному стані. Та очевидно одне: з 180 кілометрів франківських доріг, більшість потребують капітального ремонту. За словами заступника начальника міського УЖКГ Василя Білика, за європейськими мірками капітальний ремонт одного кілометра дороги коштує приблизно один мільйон доларів. Проте комунальники ще й не бралися за їх обстеження. Тому й не знають достеменно, скільки коштів потрібно на їх ремонт.

Василь Білик каже, що нормальні дороги в Івано-Франківську з'являться тоді, коли кошти на ремонт доріг будуть передбачені спеціальною програмою у державному бюджеті. "А то перекладають все на місцеві бюджети...", - скаржиться комунальник.

Він просить не звинувачувати чиновників, що ті, мовляв, не дбають про міські шляхи. Ось, нагадує Білик, міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус дав доручення закупити 30 тон холодного асфальту, і коли дороги висохнуть, почати їх ремонтувати. Правда, не всі, тільки центральні. Перш за все Галицьку та Незалежності. На решту - нема грошей. "Ми гроші дали КП ДРЕУ (на балансі якого знаходяться міські дороги - авт.). Як тільки буде плюсова температура будуть забиватися "гострі" ями". А негострі, мабуть, за цей час саме погострішають.

Начальник КП ДРЕУ Володимир Юсипів теж не бачить вирішення проблеми івано-франківських доріг: "Дороги на балансі у нас, але гроші має виділяти УЖКГ. У мене дороги, а в них кошти".

Кредити, чи що?

Керівник Івано-Франківського асфальтного заводу Тарас Лаврук звинувачує у жахливому стані доріг вантажівки, які возять містом будівельні матеріали. Але про ремонт доріг говорить неохоче, каже, що це не його компетенція. Його справа, як директора заводу, забезпечити міські дороги асфальтом. Адже підприємство стало переможцем тендеру на його постачання. Та знову не вистачає грошей. "По ідеї, ми маємо постачати асфальт. Але потрібні вишукувати додаткові кошти, чи кредити, чи що?", - міркує Лаврук.

Зараз, як і годиться, у холодний період, підприємство не працює. Але керівник асфальтного заводу впевнений: якби звідкись з'явилися кошти у "безмежній кількості", то завод повністю покрив би місто асфальтом за два три сезони.

Крім того, настрій у працівників заводу чемоданний. Позаяк вже декілька років міська влада обіцяє перенести підприємство за межі міста, пояснюючи це екологічними причинами. А віз і далі там. Ще півроку тому Анушкевичус оголосив, що власники міської харчосмакової фабрики у якості головного інвестора погодилися взятися за цю справу. А тепер Василь Білик визнає, що про перенесення заводу мова вже не йде, бо це знову ж коштує великих грошей. Натомість, директор харчосмакової фабрики Віктор Карп'юк впевнений, що проблема вирішиться тоді, коли в місті зміниться мер. Може, тоді і стан доріг в місті покращиться?

Притягнути до відповідальності

Очевидно, нормальних доріг в Івано-Франківську не буде. На жаль, не вдалося з'ясувати, чи в Івано-Франківську, крім вулиць Галицька і Незалежності, зроблять ще десь хоча б ямковий ремонт. Але традиційні нарікання на брак коштів не звільняють від відповідальності.

Хотілося б нагадати комунальникам, що за наказом "Укравтодору" №190 гранична глибина окремих осідань на дорогах не повинна перевищувати 4-6 см., а гранична висота напливів - 2-4 см. Такі пошкодження дорожні службби повинні ліквідовувати за 1-5 діб (залежно від пошкоджень та погодних умов). Словом, покриття проїзної частини не повинно мати просідань, вибоїв, напливів або деформації, які ускладнюють рух транспорту. В іншому разі дорога вважається непридатною для експлуатації. Чи є в такому разі в Івано-Франківську бодай зо дві придатні для експлуатації вулиці?

А нагадувати Віктору Анушкевичусу його передвиборчу обіцянку - "Європейському місту - європейські дороги" мешканці міста просто втомилися.

Автор: Марія ГАВРИЛЮК, Галицький Кореспондент
Обговорити на форумі