друкувати


Івано-Франківськ шукає власне туристичне обличчя

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-02-23 05:03:10
Схоже на те, що в обласному центрі складається парадоксальна ситуація. Судіть самі: попри гостру фінансову кризу торік 95 ліцензованих туристичних підприємств Івано-Франківська надали місцевим жителям і гостям Прикарпаття послуг на 18,5 мільйона гривень та внесли до бюджету понад мільйон.

Проте якщо від вокзалу чи аеропорту пройтися містом й спробувати поглянути на нього очима саме туриста — літньої пари іноземців чи сім’ї, яка приїхала з Києва, Донецька чи Чернігова з наміром відпочити і набратися вражень, про які можна було б із захопленням ще декілька днів розповідати сусідам вдома та колегам на роботі, а ще — привезти з собою на згадку якийсь унікальний сувенір, то мусимо визнати, що наразі аж чимось вразити гостей в обласному центрі нічим. Можливо, хіба що такими разовими дійствами, як щорічні фестиваль ковалів та святкування дня міста.

Тому що суцільне скупчення банківських філій на пішохідній "сотці", прилеглих до неї вулиць і навіть на Вічевому майдані та поблизу міської ратуші цікаві туристам хіба що в суто побутовому плані — коли потрібно зняти готівку з карточки або ж обміняти іноземну валюту на гривні. Так само навряд чи цікаво туристам їхати за сотні, а то й тисячі кілометрів до Івано-Франківська, щоб з’їсти стандартний набір страв у "Піці плюс", "Двох гусях" або ж "Пузатій хаті". Чи випити келих пива в палатці з торговою маркою "Оболонь" або "Чернігівське". Бо точно такі ж заклади є і в їхніх містах. А ось автентики — того, що можна побачити, чим можна поласувати або ж що можна придбати на згадку лише в Івано-Франківську, у нас, на жаль, не так багато. Галерей зі справжніми гуцульським чи бойківським одягом і вжитковими речами, виробів різьбярів, мосяжників, гончарів немає. А також кухні з грибами і бринзою... По суті, на пальцях однієї руки можна перелічити підприємства, котрі працюють у галузі туристичного бізнесу з натхненням, справді творчо. Власне на гадку насамперед спадає "Оле-Тур", туристична агенція фірми "Надія", ЗАТ "Івано-Франківськтуризм".

Втім, будемо об’єктивними: управління економічного та інтеграційного розвитку виконкому міськради ці проблеми усвідомлює й намагається якимось чином вплинути на ситуацію. З тим, щоб і сфера туристичних послуг розвивалася, і, відповідно, зростали надходження до бюджету. З його ініціативи у п’ятницю відбулася нарада з керівниками туристичних фірм. Заступник міського голови Ярослав Яцишин та начальник управління економічного й інтеграційного розвитку міськвиконкому Богдан Білик ознайомили присутніх з підсумками діяльності туристичних підприємств торік та визначили перспективи розвитку галузі в нинішньому році. А начальник управління туризму облдержадміністрації Наталія Гасяк презентувала присутнім керівникам турфірм три можливі напрями діяльності — участь у конкурсі на найкращі туристичні проекти, який оголосила облдержадміністрація, та у наступних туристичних виставках, а також можливості співпраці влади і підприємств галузі.

Дискусія, інколи навіть дуже гостра, що точилася впродовж більш ніж двох годин, засвідчила, що наразі в цій сфері нагромадилося чимало більш чи менш складних проблем, котрі потребують не однієї, підсумкової за рік, наради, а креативної роботи і міської влади, і туристичних підприємств, і спеціалізованих навчальних закладів, і засобів масової інформації. Лише фрагментарно назвемо найневідкладніші з них, на яких акцентували увагу учасники наради. Зокрема директор Українсько-канадського бізнес-центру Олександр Пасічник привернув увагу до того, що ресторани і кафе, котрі намагаються працювати з іноземними клієнтами, практикують видання меню англійською мовою, переклад якого доручають робити не носіям цієї мови. А отже, вони рясніють помилками, і це, безумовно, впливає на імідж їх закладів. А взагалі з огляду на перспективу проведення "Євро-2012" десяткам людей і у владі, і у бізнесі, і у правоохоронних органах та медицині, вже нині варто думати про вивчення англійської мови. Багато ідей, і насамперед про невідкладність реставрації палацу Потоцьких, вніс заступник голови громадської організації "Івано-Франківська туристично-краєзнавча спілка" Мирон Мицан, а також голова громадської організації "Івано-Франківська туристсько-краєзнавча спілка" Роман Красій. Останній, до речі, також намагаючись поглянути на наше місто очима гостя обласного центру, не без гіркоти привернув увагу до одного з чи не найяскравіших "туроб’єктів" — рясно обклеєних оголошеннями і навіть політичною рекламою бетонних електростовпів. Від аеропорту й аж до вокзалу.

Зростаюча фінансова вигода від туризму, сподіватимемося, все ж візьме верх. А отже, змусить шукати для Івано-Франківська власне туристичне обличчя не лише тих, хто безпосередньо відповідає за цей напрям роботи у міськвиконкомі, а й тих, хто приймає рішення, як розпорядитися міськими землями, що на них будувати, які преференції дати туристичним підприємствам. Бо коштовний сувенір — це все ж не річ першої необхідності. і виставляючи його на вітрині, а то й надворі поблизу салону, як це робить "Оле-Тур", продавці ще не мають гарантії, що його хтось купить і вони отримають прибуток.

Автор: Микола ПЕТРИЧУК, Газета "Галичина"
Обговорити на форумі