друкувати


Світовий банк скупить проблемні активи

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-01-25 10:48:00
Міжнародна фінансова корпорація (IFC), що входить в банківську групу Всесвітнього банку, планує створити кілька фондів для покупки проблемних позик компаній і приватних осіб в Центральній і Східній Європі (в основному в Польщі, Україні та країнах Балтії).

Загальна сума неповернутих кредитів в цьому регіоні зросла до 200 млрд доларів. СБ має намір вкласти в проект близько 1,5 млрд доларів, розраховуючи при цьому на активну підтримку приватних інвесторів. Перший фонд почне працювати через три місяці, рішення про друга, більш великому, знаходиться у фінальній стадії обговорення, повідомляє ТСН.

Рішення про створення фонду CEE Special Situations Fund було прийнято IFC і ЄБРР в середині січня.

Його керуючою компанією стане CRG-Capital ("дочка" американської CRG Partners Group), що спеціалізується на інвестиціях у проблемні компанії регіону Центральної і Східної Європи. СБ має намір інвестувати в цей фонд зі штаб-квартирою у Відні близько 200 млн євро з програми з порятунку проблемних активів, прийнятої ним і МВФ у жовтні минулого року, а також залучити до фінансування приватних інвесторів. Крім того, сама CRG-Capital вкладе до фонду 36 млн євро. Як повідомила CRG-Capital, її головною метою є ринки Польщі, Румунії, Угорщини, країн Балтії, а також України.

Партнер UFG Wealth Management Оксана Кучура вважає ідею придбання регіональних "поганих" боргів з дисконтом і їх санації перспективною. За її словами, викуп токсичних активів виявився досить успішним у США, де допоміг врятувати фінансову систему країни. "Фонди можуть частково сприяти притоку свіжого капіталу, - погоджується старший економіст UniCredit Research Маттео Феррацці, - але при цьому не можна переоцінювати їх значимість". Капіталу будь-якого фонду недостатньо, щоб відновити ринки Центральної та Східної Європи, обсяг ВВП яких перевищує 2,5 трлн доларів. Особливо важка ситуація зараз в країнах Балтії та в Україні, і перспективи їх відновлення поки неясні, зазначив Феррацці.

Поки що, однак, незрозуміло, чи захочуть банки продавати свої проблемні активи спеціалізованим фондам. Спікер активно представленою в Центральній і Східній Європі австрійської банківської групи Raiffeisen International Міхаель Пальцер назвав концепцію фондів дуже цікавою і здатною оживити ринки регіону, але не повідомив, чи прийме Raiffeisen у ній участь. Втім, Феррацці з UniСredit вважає, що банки будуть охоче розлучатися з проблемними кредитами.

IFC веде активні переговори з інвестором Värde про створення другого, більшого фонду, який буде купувати проблемні кредити не тільки компаній, але і приватних осіб. Планується, що СБ вкладе в другій проект 100 мільйонів доларів, а його партнер - близько 400 млн доларів.

Обговорити на форумі