друкувати


Право на спадок

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-12-09 05:48:16
Я прожила з чоловіком десять років у цивільному шлюбі. Від першої дружини у чоловіка двоє дорослих дітей, які жодного разу його не провідали, коли він хворів, не були й на його похороні. Але й не минуло 40 днів, як до нотаріуса надійшли їхні заяви на спадщину. Подала і я. Та, кажуть, що справа моя безнадійна, закон буде на боці дітей. Чи так це? Олена з Коломиї.

Спадкоємцями першої черги є подружжя, діти та батьки померлого. При встановленні наявності права на отримання спадщини визначальним є ступінь спорідненості і перебування в зареєстрованому (!) шлюбі. Цивільна дружина належатиме до 4 черги спадкоємців (особи, які проживали однією сім’єю не менше п’яти років). Важливим є те, що кожна наступна черга спадкоємців за законом спадкує, якщо відсутні спадкоємці попередньої черги, їх усунено від спадкування або вони відмовилися чи не прийняли спадщину. Виняток — зміна черговості спадкування.

Цивільна дружина може за рішенням суду одержати право на спадкування на рівні з дітьми чоловіка, якщо доведе, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкоємцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Окрім цього, їй необхідно, знову-таки, за допомогою суду, доводити факт проживання однією сім’єю та ведення спільного господарства.

Спадкоємців за законом можна усунути від спадкування відповідно до ст. 1224 Цивільного кодексу, якщо судом буде встановлено, що вони ухилялися від надання допомоги спадкоємцеві, який був у безпорадному стані. Зверніть увагу, що при усуненні від спадкування спадкоємців першої черги відповідне право з’явиться у спадкоємців другої черги, а потім — третьої.

До речі, ст. 1232 Цивільного кодексу зобов’язує спадкоємців відшкодувати розумні витрати та утримання: догляд, лікування та поховання спадкоємця. Вимагати стягнення таких витрат можна через суд, але тільки у разі, якщо вони понесені не більш як протягом трьох років до смерті спадкоємця.

При наявності підтверджувальних документів спробуйте виділити свою частку зі спільно придбаного майна.

Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі