друкувати


Як на Введеніє – так на увесь рік

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-12-04 03:23:56
Четвертого грудня, на свято Введення в храм Пречистої Діви Марії, за народними звичаями до хати не впускають старих та бідних.

"Багато обрядів та прикмет на Введення дуже схожі на новорічні, – говорить завідувач відділу фольклору та етнографії науково-методичного центру культури Прикарпаття Стефанія Капустинська, – скажімо, цього дня до хати повинен першим ввійти молодий, красивий, здоровий чоловік (полазник), про якого говорять, що "він усім щастя приносить", з великою сумою грошей в кишені. Зайшовши до господи, полазник бажає всім, хто тут живе, добробуту на увесь рік, засіває грошима і цукерками, аби жилося солодко й багато".

Жінкам та старшим людям четвертого грудня краще сидіти вдома, бо, як правило, перед ними закривають двері. Окрім полазників, до хати в цей день господарі вдосвіта вводять у хату молоду худобу на знак того, що худоба через те обновиться і буде множитися, і, відповідно, прибуватиме багатство. Окрім того, на Введення не можна нікому нічого позичати, та й самому краще розрахуватися з боргами. У цей день треба робити тільки те, що б хотів робити цілий рік.

У жінок на Введення своя місія – обсипати довкола хати маком-самосівом, аби не завелася якась нечисть,. По селах худобу обкурюють свяченим зіллям, мастять вимя маслом та дають пити киселицю (воду, розбавлену борошном – авт.), аби сметана густа була. А ще в цей день категорично забороняється прати, шити, копати землю. Тому до цього дня усі намагалися завершити сільскогосподарські роботи, бо від Введення до Благовіщення (7 квітня), кажуть, що земля відпочиває.

Оскільки від четвертого грудня починається великий цикл зимових обрядодійств, то молодь від Введення вже ворожить на майбутню долю. Дівчата самі "святять" воду, за допомогою якої пізніше можна зчарувати будь-якого парубка. На місці, де сходяться три струмки в одну річку, запалюють два вогні і через їхнє полум’я ллють воду. Окрім привороту, ця вода помічна і проти різних хворіб та уроків.

На Гуцульщині за місцевим повір"ям, щоб наступного року вдало вийти заміж, дівчині треба на Введення зайти до церкви слідом за священиком і при цьому подумки сказати: "Як ні (мене) тепер уводиш дівков так від нині за рік аби сі ні уводив вінчєнов (одруженою)". А вже після святкового Богослужіння молоді чоловіки та парубки збираються у хаті якогось поважного газди та починають від Введення розучувати колядки, обговорювати сценарії вертепів та готувати собі костюми, бо ж незабаром Різдво.

Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі