друкувати


Автодороги України: Чи стало безпечніше?

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-11-12 05:08:10
За кілька днів (17 листопада) мине вже рік, як в Україні запровадили суворіші покарання за порушення правил дорожнього руху. Штрафи зросли в кілька разів. Зокрема, за водіння машини напідпитку – до майже 3 з половиною тисяч гривень, можливе і вилучення автомобіля, за перевищення швидкості - до 350 гривень.

Водночас, за останнім опитуванням соціологів, три чверті українців не задоволені рівнем безпеки дорожнього руху. Як змінилися показники аварійності та смертності на автодорогах України?

Позаторік Україна була серед лідерів у Європі за числом загиблих в аваріях. Смертність на автошляхах була в середньому в 7 разів більша, ніж, наприклад, в Австрії та Німеччині. Позаторік щодобово на дорогах держави у середньому гинуло 26 осіб. Торік 21. А вже цього року 13 загиблих на добу, тобто вдвічі менше, ніж у 2007. За час дії нових штрафів вдалося приборкати сумну статистику ДТП, звітує заступник начальника департаменту ДАІ МВС України Сергій Будник. За його даними, Україна вже не входить до європейських лідерів з аварійності. "За таким показником, як кількість загиблих на 100 тисяч населення, Україна вже наближається до деяких країн Європи. Показник загиблих на 100 тисяч населення України становить 11,9 загиблих. В Угорщині 13, 1, а в Польщі - 14,8. Нам треба досягти таких показників, які є у Великобританії – 6,1 або в Швеції – 5,9".

Зі свого боку, народний депутат, голова підкомітету парламентського комітету національної безпеки і оборони Олександр Скибинецький дає іншу статистику. Він назвав становище із ДТП в Україні "прихованою епідемією". За його даними, Україна посідає чільне місце в Європі за кількістю жертв на мільйон автомашин – 961 загиблий. "Для порівняння, в США ця цифра складає 163 особи. Я особисто спостерігаю, що незважаючи на всі заходи, поведінка водіїв на дорогах не покращується", – говорить депутат.

Травми внаслідок ДТП є основною причиною смертності серед молоді від 15 до 29 років, зазначає Кетрін Елсіг, регіональний менеджер Глобального партнерства безпеки дорожнього руху в Європі й Центральній Азії, це проект Федерації червоного хреста і півмісяця. "Ми знаємо, що в 2008 році приблизно 7000 людей загинули на українських автошляхах. За смертністю на дорогах України ця держава посідає 4-е місце серед країн Європи. Також Україна в лідерах за кількістю загиблих пішоходів", – зазначила пані Елсіг.

79% водіїв і 74% пішоходів, опитаних компанією Research&Branding Group, висловили незадоволення рівнем безпеки дорожнього руху в Україні. Респондентів турбує кепський стан доріг і низький рівень культури тих, хто за кермом. На нечемності, нахабності учасників дорожнього руху наголошують і самі водії, і пішоходи.

Тим часом у ДАІ стверджують, що за цей рік кількість травмованих учасників дорожнього руху зменшилася майже удвічі. Але все одно число поранених сягає десятків тисяч осіб – населення цілого міста (у попередні роки – 40 000, зараз – 30 000). Один із травмованих у ДТП – львів’янин Олег Мацієвський. Три роки тому в його "Москвич" врізався мінівен "Фіат". "Їхав на своїй фактично новій машині. Зупинився на знак "Поступися дорогою", пропускав машини з головної дороги. Ззаду у цей момент у мене врізався міні автобус. За кермом його був п’яний водій. Мене зібрали в лікарню, де довелося лікуватися". Гроші ж присуджені, як відшкодування (20 тисяч гривень), досі не виплачені, стверджує постраждалий у ДТП Мацієвський.

Збільшення розмірів штрафів не впливає на зменшення статистики ДТП, вважає депутат-бютівець Святослав Олійник, один із ініціаторів пом’якшення штрафних санкцій для водіїв-порушників. На його думку, паралельно зі збільшенням штрафів просто зросли ставки хабарів. "50-60 гривень – це типовий розмір хабара. Це в 3-4 рази менше штрафів, передбачених за те чи інше правопорушення. Краще, щоб водії платили ті ж 50-60 гривень, але до державного бюджету", – переконаний депутат.

Телеведучий Ігор Моляр закликає не зводити проблему аварійності до низької культури водіїв. Коли людина за кермом плутає педаль газу із гальмами, а знак "В’їзд заборонено" зі знаком "Проїзд без зупинки заборонено", кількість ДТП знизити складно. "Така ситуація в нас не через відсутність культури на дорогах, а через порушення правил дорожнього руху. Виїзд на зустрічну смугу, або порушення розмітки, або неувага до дорожніх знаків... А все тому, що наші водії здебільшого дістають права, як кажуть, "за сало".

А заступник начальника департаменту ДАІ МВС України Сергій Будник переконує, що права зараз можна отримати тільки заслужено. "У Києві запроваджена програма "Водій", яка дає можливість у Департаменті ДАІ в режимі реального часу спостерігати, як іде здача іспитів кандидатами у водії. До кінця року такими системами будуть обладнані ще 10 областей".

Тим часом київським працівникам ДАІ начальство порадило накладати мінімальний штраф на порушників, коли ті визнають свою провину. Якщо, наприклад, водія зупинять і той не матиме полісу обов'язкового страхування, з винуватця можуть стягнути мінімум 425, а максимум 850 гривень. Щире розкаяння, за словами даішників, дозволяє карати по-мінімуму, повідомляє Радіо Свобода.

Обговорити на форумі