друкувати


Росія -Україна: Різна тактика єдиної стратегії

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-10-08 05:34:17
Тимчасовий виконувач обов’язків міністра закордонних справ України Володимир Хандогій (справа) і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров під час переговорів у Харкові, 7 жовтня 2009 р.

Російська сторона поки не підтвердила можливість двосторонньої зустрічі президентів Ющенка та Медведєва на саміті СНД у Кишиневі 9 жовтня. І це на тлі заяви міністра закордонних справ Російської Федерації Сергія Лаврова у Харкові про те, що Росія й Україна домовилися працювати "на принципах добросусідства та взаємної вигоди". Що ж означають розбіжності у поведінці чільних російських політиків?

Зустріч очільників зовнішньополітичних відомств Росії та України, що пройшла 6-7 жовтня у Харкові, є позитивним кроком у "налагодженні прагматичних відносин" двох країн. Про це недвозначно заявив голова МЗС Росії Сергій Лавров.

Усі висловлювання голови зовнішньополітичного відомства Російської Федерації, на думку експертів, були конструктивними та доброзичливими.

Сергій Лавров навіть повідомив, що новий посол Росії в Україні Михайло Зурабов вже готується їхати до Києва. Але натомість із Москви блискавично надійшло повідомлення прес-служби Дмитра Медведєва, що "поки що все залишається у тому вигляді, в якому залишається". Тобто "посол буде відправлений, коли ми вважатимемо, що є шанс до зміни відносин, поки що посол залишається в Москві", як раніше наголошувала прес-секретар президента Росії Наталя Тімакова.

Так само відкритим залишилося питання можливої зустрічі президентів України та Росії на саміті СНД 9 жовтня у Кишиневі.

Тимчасовий виконувач обов’язків міністра закордонних справ України Володимир Хандогій, підсумовуючи результати зустрічі зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим, зазначив, що термін "перезавантаження" щодо українсько-російських стосунків використовувати не слід. Мова йде про пошук "взаємовигідної співпраці".

"Наші відносини мають динамічно розвиватися, але ми не будемо використовувати термін, що характеризує інші відносини", – сказав Володимир Хандогій, маючи на увазі новий рівень взаємин між Росією та США.

Ніякого "перезавантаження" й справді не відбувається, вважає провідний експерт із міжнародних питань, колишній заступник міністра закордонних справ України Олександр Чалий.

Між президентом і прем’єр-міністром Росії існують різні погляди на розвиток співпраці з Україною в конкретних сферах. Ми бачимо це у "газових відносинах", а також у самій стилістиці контактів на вищому рівні", сказав Радіо Свобода Олександр Чалий.

На його думку, Україні варто максимально використовувати можливість "позитивного просування" там, де це можна робити, й "розумно й збалансовано нейтралізовувати ті центри сил, які негативно налаштовані проти України".

Олександр Чалий каже, що контакти між урядами України та Росії мають позитивну динаміку і що це підтвердить й зустріч Тимошенко та Путіна у Ялті, на саміті керівників урядів країн СНД.

Російський політолог Станіслав Бєлковський наголошує, що "не варто робити ставку навіть на ці розбіжності у заявах. Стратегія у Росії щодо Україна – одна.

"Україна більше не сприймається як важливий геполітичний партнер Росії; по-друге, Росія має в Україні суто економічні інтереси, що відображають інтереси великого капіталу; по-третє, Росія готова працювати з будь-яким майбутнім президентом, який буде забезпечувати реалізацію прагматичних інтересів українського капіталу", – зазначає Станіслав Бєлковський.

Зі свого боку, українські експерти радять використовувати усі можливості задля забезпечення суто українських економічних та геополітичних інтересів, повідомляє Радіо Свобода.

Обговорити на форумі