друкувати


Гроші сьогодні – без лісу завтра?

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-09-18 04:47:41
Найцінніші ліси України вирубують швидше, аніж вони відновлюються. Про це напередодні Дня працівників лісу оприлюднив Національний екологічний центр України. Найбільше потерпають Карпати і Полісся, і навіть заповідний статус не зупиняє лісозаготівлі.

Проте в Мінприроди стверджують, що навантаження на український ліс навіть менше, ніж у Європі.

Карпати – один з найцінніших лісових масивів України. І саме він найбільше потерпає від лісозаготівель. Вони тривають навіть в околицях Карпатського національного природного парку, де розташована найвища в Україні гора Говерла, говорить громадський активіст із захисту карпатських лісів Іван Масікевич. П’ять років тому поблизу Говерли почали вирубувати величезну ділянку – нібито для будівництва лижної траси. Громадськість зупинила ту вирубку. Але цього року почали іншу, між Говерлою та селом Лазещина.

"Те що, від села Лазещина в бік Говерли рубають не по правилах – це факт. Вирубують вище ніж на 1500 метрів над рівнем моря, тягнуть дерева тракторами – це все є порушенням закону. Водночас на все це є дозвіл Держкомлісгоспу. В мене є дані, коли заповідний об’єкт під маркою санітарного догляду вирубується на дві третини, і кажуть, що це його оздоровлює", – розповідає еколог.

Околиці Карпатського національного природного парку оглянув і кореспондент Радіо Свобода. У долинах річок, у передгір’ях Говерли смуги вирубок сягають кількохсот метрів завширшки. Зрізаний навіть ліс на крутосхилах, що заборонено цьогорічними урядовими постановами.

Заради прибутку вирубують передовсім найстаріші лісові масиви України. Лише у Карпатах за останні півтора десятиліття кількість підприємств, які здійснюють лісозаготівлю, збільшилася у 25 разів говорить Василь Головашкін, колишній експерт Державного комітету лісового господарства.

"Ті надприбутки, які йдуть до бюджету від лісового господарства – всі вони за рахунок того, що ми втрачаємо цінні лісові масиви, а під виглядом санітарних рубок, догляду за лісом, суцільної санітарної рубки", – зазначає експерт.

За офіційними даними Держкомлісгоспу, у серпні заготівлі лісу в Україні виросли на 4% в порівнянні з серпнем минулого року. Щороку відомство отримує від реалізації деревини близько двох мільярдів гривень. Тим часом Кабінет Міністрів розглядає проект нової програми "Ліси України", яка передбачає подальше збільшення лісозаготівель, хоча нинішня має діяти до 2015 року. Керівник Національного екологічного центру України Ігор Сіренко називає це "свідомим знищенням українського лісу". За його словами, офіційна площа українських лісів збільшується за рахунок нових насаджень – але це однаково не компенсує зникнення вікових борів та дібров, на відновлення яких піде більше століття.

У Державному комітеті лісового господарства коментувати проблему відмовляються, пояснюючи тим, що всі посадовці – на урочистостях з нагоди Дня лісівника.

Тоді як начальник відділу охорони рослинного світу Міністерства охорони навколишнього природного середовища Володимир Тарасенко переконаний, що українські ліси ростуть швидше, аніж їх вирубують.

"Україна заготовляє заледве половину річного приросту деревини, тоді як Болгарія, Швеція та інші європейські держави – близько 90%. Проблема в іншому: контроль над лісами здійснюють декілька відомств, а звідси – незаконні вирубки, в тому числі й у заповідниках".

За словами фахівця Мінприроди, 16 вересня на засіданні Уряду було запропоновано створити єдиний центр з управління лісом, незалежно від його відомчого підпорядкування. Також Володимир Тарасенко пообіцяв Радіо Свобода перевірити законність лісозаготівель в околицях Говерли, повідомляє Радіо Свобода.

Обговорити на форумі