The Beatles був тріумфом капіталізму
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-09-11 03:50:41

Коли влітку 1967 року Браян Епстайн помер від передозування снодійним, він мав лише 32. Оплаканого люблячою матір’ю Квіні, його поховали в Ліверпулі, на єврейському цвинтарі Long Lane Jewish Cemetery. The Beatles – гурт, котрий Епстайн зробив знаменитим, – мусив залишатися осторонь. Інакше там було б забагато представників ЗМІ і фанів. Рабин сказав зібранню, що "Браян Епстайн був символом хвороби нашого покоління".
Це було надзвичайно жорстке й нечуйне зауваження. Хто говорить таке на похороні 32-річного? Це було дуже неправильно. Але ті слова справді давали проблиск розуміння. Епстайн дійсно був символом свого покоління. І я думаю, усвідомлення цього допомагає зрозуміти і The Beatles, і 1960-ті. Якщо ви бачите в історії 1960-х вагому роль Браяна Епстайна, то пишете цілком іншу історію минулого і по-іншому бачите сьогодення.
1965 року, коли члени The Beatles отримали титули кавалерів ордена Британської Імперії [MBE], Джордж Гаррісон кепкував, що ці літери означають Mr. Brian Epstein [містер Браян Епстайн]. Але менеджера групи так і не нагородили, а його рання смерть означала, що вже ніколи й не нагородять. Нескладно зрозуміти, чому Гарольд Вілсон не додав його до списку. Урешті-решт, він був простою людиною, а не талантом.
Утім, без Епстайна не було б The Beatles. Не в такому вигляді, як ми знаємо гурт. Це очевидно.
Коли 1961 року хлопці грали свої обідні концерти в Cavern Club, вони були легендарно бідною і талановитою рок-н-рольною командою. Але це все, чим вони були, допоки Епстайн не запропонував їм послуги менеджера. Лише тоді вони стали справжнім The Beatles.
Він був власником великого місцевого магазину платівок і сином Гаррі Епстайна, багатого підприємця. І, безперечно, найбільш приголомшливою особистістю, яка запропонувала їм свої послуги. Епстайн трансформував The Beatles у професійний шоу-бізнес. Він одягав хлопців у костюми, захищав їхній імідж, додав театральних рис до сценічних виступів, зробив усе, щоби вони з’являлися вчасно.
Епстайн мав смак, артистичне чуття. Хоча Квіні так і не визнала, її син був геєм, прихильним до сексу із сильними вульгарними чоловіками – робітниками, і закоханим у свою групу, пристрасно, якщо йдеться про Джона Леннона. Спроба приховати від матері свою сексуальність, кульмінацією якої став абсурдний план одружитися зі співачкою Алмі Коган [Alma Cogan], спричинила в нього нервовий зрив і доклалася до його смерті. Але це означає й те, що він розумів сексуальну силу The Beatles. Епстайн допоміг гурту експлуатувати її.
The Beatles був не єдиним його клієнтом. Епстайн мав дар знаходити нові таланти: Сіла Блек [Cilla Black] – один із прикладів доброго чуття, що рідко підводило його. (Хоча одного разу таки підвело. Коли його привели подивитися на молодого невідомого Пола Саймона, який виступав у брудному занедбаному фолк-клубі, він відмовився від співпраці. "Він трошки замалий і виглядає, як єврей", – зауважив Епстайн). Дії менеджера поклали початок британському вторгненню в США і допомогли Лондону здобути репутацію чудового, повного життя сучасного міста.
Слід визнати, що деякі з його ранніх бізнес-угод були катастрофічними. По суті, він задарма віддав права на публікацію пісень The Beatles, через таку наївність утратив мільйони. Згодом, вивчаючи заподіяну шкоду, Пол МакКартні зауважив, що Епстайн "шукав порад у свого батька, а його батько знав, як управляти меблевим магазином у Ліверпулі".
Але наполягання Епстайна на контролі за якістю продукту, який асоціювався з іменем The Beatles, стало майстерним ходом. Можна сперечатися, чи завдячує група цьому своїм успіхом. Та навіть нині це залишається центральним пунктом комерційної стратегії The Beatles і важливою причиною того, що гурт домігся статусу ікони.
Визнання ролі Епстайна дозволяє виснувати, що The Beatles рівною мірою тріумфував у мистецтві та комерції. Це були не просто чудові музиканти, які змішували авангардні впливи з ритм-енд-блюзом. Вони були актом шоу-бізнесу, яким керував азартний підприємець. Не просто бунтівниками, які виступали проти істеблішменту – вони були дуже добрим продуктом капіталістичного підприємництва, ранніми піонерами глобалізації.
Переважно про гроші в історії The Beatles згадують тільки як причину їхнього занепаду. Коли помер Епстайн, група, як відомо, почала сперечатися щодо менеджменту, контрактів і грошей. Народжені музикою, вбиті грошима – пересічна історія.
Проте Тоні Брамвелл [Tony Bramwell] має інше пояснення. Він приятелював зі всіма членами групи, був свідком знайомства Пола з Джоном; став правою рукою Браяна Епстайна, організовував концерти для Джиммі Гендрікса і випивав з "Роллінг Стоунз"; і він був з ними, коли Філ Спектор продюсував Let It Be. У своїй книжці "Магічні містичні тури" [Magical Mystery Tours] (чудові мемуари інсайдера) Брамвелл стверджує, що нищівна податкова ставка допомогла зруйнувати єдність групи.
Спершу їм порадили скерувати величезні суми на благодійність, щоб уникнути податкових стягнень. Що вони й зробили за допомогою серії божевільних ініціатив, пропонуючи гроші будь-якій літній особі, яка зайшла до них із демонстраційним записом – тоді їм сказали, що вони мали заробити £120000 для того, щоб залишити собі тільки £10000. Незабаром хаос із фінансами почав виснажувати їх. А ще для ухиляння від сплати податків вони тримали крамницю одягу.
Брамвелл прямо звинувачує Гарольда Вілсона, прем’єр-міністра. "Було достатньо нових правил і бюрократів для того, щоб на роки перекрити кисень вільному підприємництву... Ще мить тому сучасний і повний життя Лондон був, немов велетенський тематичний парк, на заздрість усьому світу, а тоді вони – Вілсон і його банда – закрили його. Це було так, ніби вони вийшли і розтоптали його".
Причиною того, що вплив 60-х років зберігся, є те, що це був початок сучасного споживацького капіталізму. То була радше культура комерції і споживання, ніж контркультура, вона створила еру і формує сьогодення. А Браян Епстайн був символом цієї ери.
Автор: Деніел Фінкелштейн [Daniel Finkelstein]
Назва оригіналу: The Beatles were a triumph of capitalism
Джерело: The Times, 09.09.2009
Зреферував: Михайло Мишкало, Західна аналітична група
Обговорити на форумі