друкувати


Криза: Перекази заробітчан додому зменшуються

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-09-09 04:17:25
Незважаючи на глобальну кризу, заробітчани-мігранти відіслали додому минулого року рекордну суму. Про це йдеться у новому звіті ООН. Але після неухильного зростання упродовж останніх 8 років, масштаби грошових переказів мігрантів сьогодні падають, і тому міжнародні фахівці очікують їх скорочення на 5-8 відсотків.

Незважаючи на те, що минулого року світ поринув у фінансову кризу, для заробітчан-мігрантів це був час піку в масштабах їхніх грошових переказів додому. Новий звіт комітету ООН із торгівлі та розвитку про міграційні процеси свідчить, що заробітчани вислали додому в 2008 році понад 300 мільярдів доларів готівки. Це майже на 10 відсотків більше, ніж попереднього, 2007 року. Це сталося тому, що економічний спад впливає на ці процеси із певним запізненням.

Так вважає один із авторів звіту ООН Детлеф Котте. Він каже, що минулорічний рекорд у багато в чому пояснюється активністю мігрантів із двох великих країн – Індії та Бангладеш, які працюють у країнах Перської затоки і заробили більше завдяки високим цінам на нафту в першій половині минулого року.

Але тепер ситуація змінилася. За прогнозами авторів звіту ООН, сума переказів упаде на 5-8 відсотків. А в Європі і Середній Азії цей показник буде ще вищим – близько 10 відсотків. "Головні адресати у цьому регіоні – Росія та Україна, мається на увазі щодо частки грошових переказів в економіці. Для Таджикистану грошові перекази складають понад 30 відсотків його ВВП. У Молдові – 25 відсотків. Також багато переказів іде до Казахстану. Ці країни першими відчують на собі спад грошових надходжень", – каже Детлеф Котте.

Варто додати, що за оцінками українських експертів, українські мігранти надсилають рідним щороку в середньому до трьох з половиною мільярдів доларів. Так, у 2008 році в одну Чернівецьку область надійшло переказів від заробітчан на понад 130 мільйонів доларів і понад 40 мільйонів євро. Це у півтора раза перевищило річний бюджет цієї області України.

Автори звіту ООН вважають, що головна причина спаду грошових надходжень від мігрантів – криза в галузях, традиційних для заробітчан – у будівництві, сфері послуг. Детлеф Котте зазначає, що спад грошових переказів мігрантів триватиме й у 2010 році, бо відновлення економік буде повільним і безробіття зростатиме, повідомляє Радіо Свобода.

Обговорити на форумі